השקט שלפני הסערה: האם ה-S-400 הרוסי יכול ליירט את הטומהוק Tomahawk האמריקני?

בעוד ריכוז ותנועת הכוחות האוויר והצי האמריקנים, הבריטים, הצרפתיים והערביים, אשר ייקחו חלק במתקפה על סוריה נמשכה במשך כל יום ה' 12.8, כאשר עתה ברור כי גם חיילות האוויר של סעודיה, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, וקטאר יהיו בין הכוחות התוקפים (אם כי נוכחותם תהייה סמלית),  המשיכה מוסקבה להעמיד פנים כי קיים תיאום בינה ולבין וושינגטון ולפרסם כי ארצות הברית תעביר לידיעתה את רשימת המטרות העומדות להיות מותקפות בסוריה.
זו טקטיקה שנועדה להראות כי במוסקבה שומרים על עצבים חזקים ואינם מתרגשים מההתקפה המערבית-ערבית העומדת להתבצע בסוריה, כאילו מדובר בסערה של מזג אוויר שתחלוף בעוד כמה ימים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הנחות אלה מטעות.  מדובר בניסיון ליצור  שקט שלפי הסערה, אשר תימשך לפחות כמה ימים אם לא כמה שבועות.
הקווים האדומים בין מוסקבה וושינגטון פתוחים, כפי שגם פתוחים הקווים האדומים שבין מוסקבה לירושלים, אולם ההנחה כאילו ארצות הברית ורוסיה מתאמות באמצעותם ביניהם את המהלכים הצבאיים בסוריה ומסביבה איננה נכונה.
בידי הרוסים לא נמצאות הרשימות האמריקניות-הבריטיות-צרפתיות של המטרות הסוריות-האיראניות ושל חיזבאללה העומדות להיות מותקפות בסוריה, ובידי האמריקנים אין ידיעה, מלבד המידע המודיעיני שביביהם, של כל ההכנות שרוסיה ואיראן עושות ומתאמות ביניהן לא רק  בסוריה-אלא בכל המזרח התיכון והמפרץ, להגיב על מתקפה כזו.
גם בישראל ניסו במשך יום ה' להפגין קור רוח כאילו הסערה הצבאית העומדת להתרחש בסוריה איננה נוגעת לה ישירות.
הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט וכל הפיקוד הגבוה בצה"ל, ראשי המוסד והשב"כ, והיועץ לביטחון לאומי, יצאו את ישראל להשתתף בטקסי הזיכרון לשואה ולגבורה בפולין, כאילו  אין שום איום איראני להגיב על התקפת חיל האוויר הישראלי על הבסיס האיראני ב- T-4 ב- 9 לאפריל, ושום דבר יוצא דופן איננו מתרחש במזרח התיכון. רק הבהלה שתקפה את תושבי גוש דן למראה מטוסי חיל האוויר הישראלי העורכים טיסות אימון לקראת חגיגות יום העצמאות, והצעד של ראש עיריית חיפה יונה יהב לפתוח את המקלטים הציבוריים, החזירה קצת את המציאות לאירועים  והראתה מה באמת ומרגיש הישראלי הממוצע ברחוב בימים אלה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי ההערכה היא  שבעוד שההשתהות של נשיא ארצות הברית טראמפ ושר ההגנה שלו ג'ים מאטיס בהתקפה על סוריה, כדי לאפשר לאסוף את הכוחות הדרושים להתקפה זו אפשרה לסורים, לאיראנים ולחיזבאללה לפזר את כוחותיהם ולהיערך לקראת ההתקפה וגם לפעולות תגובה מולה,  הטקטיקה האמריקנית היא שאין מה למהר לפני שמרכזים את כל הכוחות אשר יבצעו שורה של פעולות צבאיות מתמשכות לאורך זמן.
נוסף על ריכוז הכוחות, מתכנני הפעולה הצבאית האמריקנית רוצים להיות בטוחים כי בידיהם נמצאים גם האמצעים הדרושים להתמודד עם טילי הנ"מ המתקדמים הרוסיים- בייחוד ה-S-400. טילים אלה המוצבים בבסיס חמיימים ליד לטקיה  Khmeimim Air Base שיש להם טווח של כ-400 ק"מ והמסוגלים לפגוע בלמעלה מ-60 מטרות בעת ובעונה אחת. במילים אחרות, מדובר כאן בהתמודדות בין טיל השיוט האמריקני הטומוהוק  Tomahawk missile ובין טיל ה-S-400 הרוסי.
מי יגבר על מי?  כמה טילי שיוט אמריקנים יצליחו לחדור את חגורות הגנת הנ"מ הרוסיות והסוריות, וכמה טילים אמריקניים הטילים הרוסיים יירטו? 
תוצאות התמודדות הזו ישפיעו במידה רבה על פעילות חיל האוויר הישראלי.    

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות עבור “השקט שלפני הסערה: האם ה-S-400 הרוסי יכול ליירט את הטומהוק Tomahawk האמריקני?

 • אפר 12, 2018 @ 17:30 at 17:30
  Permalink

  רק שאלת תם.
  האם טיל כמו שרביט שמגרד את אזור ה10 מאך, יכול להינעל על מטרה קרקעית, כמו, למשל,
  סוללת S400 ? ואם כן, איך תתגונן מפניו , כשלה טילים שמהירותם באזור ה5 מאך ?

 • אפר 12, 2018 @ 22:38 at 22:38
  Permalink

  זה כמו לשאול מי יותר חזק, סופרמן או באטמן (בתאכלס סופרמן). מה כמות טילי הS400 בסוריה?
  וכמו שנאמר בחרב גדעון "עובר אורח ששולף אקדח הוא כבר לא עובר אורח". סוללת הS400 לא תחזיק הרבה.
  השאלה המרכזית הוא מה המטרה של טראמפ? וכמובן מה תפקיד ישראל?
  אם המטרה היא מלחמת ציוצים אז טראמפ כבר ניצח. בשני ציוצים הרובל התרסק, נמל טטרוס התרוקן, האיראנים וחיזבאללה במקלטים. טורקיה מחויבת לנאט"ו ומאפשרת טיסות.
  ואין שום הפצצות מעל סוריה כבר שבוע

 • אפר 12, 2018 @ 23:27 at 23:27
  Permalink

  מרתק! כתבה שלמה ולא אמרתם כלום. חשבתי שאתם שואלים שאלה, ובכוונתכם גם להשיב. מסתבר שלא. אז לשם מה הכתבה אם אין לכם תשובה?

  • אפר 18, 2018 @ 18:29 at 18:29
   Permalink

   נכון מאוד. אני נכנס לדבקה כדי לקבל אינפורמציה ולא קליקבייטים דוגמת העיתונות הצהובה השלטת בישראל.

 • אפר 13, 2018 @ 0:28 at 0:28
  Permalink

  הs400 לא יפגע בטיל אחד. הרוסים יודעים לעשות הרבה אוויר.

 • אפר 13, 2018 @ 1:20 at 1:20
  Permalink

  אם להסתמך על אמיתות הדיווח הרוסי לפיו סוללות הטילים שלהם השמידו 5 מתוך 8 הטילים ששיגרו המטוסים הישראלי… זה אומר שרמת היעילות של סוללות הטילים הרוסיות היא בערך 60%.

 • אפר 13, 2018 @ 8:23 at 8:23
  Permalink

  כולי שאלה וכי אי אפשר להפעיל לווינים לאתר עכשיו מכמה מקומות את משגרי האס 400 לשלוח קבוצה טייסים מכמה מדינות להשמיד ובמקביל שליחת כמה טורפודות אם טומהוק לשתי כיוונים איראן וסוריה מה הבעיה יש לנו צוללות אחד ליד רוסיה יד קלה מוסקבה ויד קלה מול איראן צוללת מספר 2. הכל הולך ספירה 321 צא

 • אפר 13, 2018 @ 10:44 at 10:44
  Permalink

  אין בעיה להשמיד את סוללות ה ס- 400 –
  לטראמפ יש המון טומהוקים. אלפים.
  לרוסים יש מספר מוגבל של טילים מיירטים.
  האמריקאים יירו עוד ועוד טומהוקים, הרוסים יירטו בהתחלה את כולם(נניח- לא סביר , אבל נניח)- ואז אין להם יותר טילים מיירטים.
  טומהוקים ייפלו עליהם כמו גשם.
  פוטין מקפל את השרוול בלי שיש לו זרוע להראות.
  טראמפ לא מוטרד משרוולים . הוא יודע שה.. של אף אחד לא ארוך מספיק להתמודד מולו בתחרות השתנה….

 • אפר 13, 2018 @ 15:09 at 15:09
  Permalink

  משוגעים תרדו מהעץ!!!!

 • אפר 13, 2018 @ 17:19 at 17:19
  Permalink

  צריך להיות עירניים בגבול עזה. כל ההתארגנות שלהם תמוהה.
  מה מסתתר מתחת לאוהלים?
  יתכן והם חופרים מנהרה

 • אפר 13, 2018 @ 19:32 at 19:32
  Permalink

  "אין ידיעה, מלבד המידע המודיעיני שביביהם"…סוף סוף לפחות המילה האחרונה מדוייקת 🙂

 • אפר 14, 2018 @ 20:41 at 20:41
  Permalink

  אז בדיעבד s400 לא הצליחו לירט את הטומהוק.
  לא שווה איזכור בדבקה?

 • אפר 19, 2018 @ 19:30 at 19:30
  Permalink

  שאלה מפגרת. מעמידה בספק את הידע של הכותב.
  ה-S400 לא מיועד ולא מסוגל לעקוב אחרי טיל מגרד קרקע. לא מאמין שהמכ"ם שלו מסוגל לראות את הטומהוק. הטומהוק הרי לא מאויש ויכול לטוס נמוך מאוד. המסלול שלו יכול לעבור בערוצי נחלים וואדיות, שם לא יזהה אותו המכ"ם הרוסי או לא יוכל לעקוב אחריו לאורך זמן. הרי הוא לא חייב לטוב בקוו ישר למטרה שלו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות