השר אלקין: אם טילי S-300 יפגעו במטוסים צבאיים או מסחריים ישראליים נתקוף את סוללות הטילים. אנשי צבא רוסיים יכולים להיפגע

ישראל העלתה, ביום שלישי 6.11, בפעם הראשונה בפומבי, את האפשרות כי מטוסי חיל האוויר יתקפו את סוללות טילי ה-S-300 הרוסיות בסוריה, וכי בתקיפות האלה יכולים להיפגע אנשי צבא רוסיים. את הדברים האלה אמר חבר הקבינט מדיני-ביטחוני השר זאב אלקין. השר אלקין הוא גם יושב ראש משותף לוועדה הממשלתית הרוסית-ישראלית, המתאמת את היחסים בין מוסקבה וירושלים.
בראיון ישראלי נדיר שנתן בתדרוך לכלי תקשורת רוסיים, הגדיר אלקין את משלוח הטילים הרוסיים לסוריה 'כטעות גדולה'. כמו כן העלה אלקין בפעם הראשונה בפומבי את האפשרות, כי לאחר שסוללות טילי ה-S-300 יופעלו על ידי צוותים סוריים, שהרוסים מאמנים עתה, הם יכולים לנסות להפיל באמצעות הטילים האלה מה שהוא הגדיר 'מטוסים מסחריים ישראלים'. כלומר, מטוסי נוסעים ישראליים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: אין ספק כי השר אלקין נשלח על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו למסור הצהרה שפירושה היחיד הוא מסר ישראלי חריף ביותר למוסקבה, לפיו פגה הסבלנות הישראלית לגבי הצבת טילי ה-S-300 הרוסים בסוריה, וכי ישראל וחיל האוויר הישראלי נערכים לפעול נגדם, לאחר למעלה מחודש בו נמנעו מטוסי חיל האוויר מלטוס במרחבים האוויריים של סוריה, בייחוד לאור העובדה כי הרוסים החלו לאייש באחרונה את הסוללות בצוותי תפעול סוריים.
זו הפעם הראשונה שישראל מאיימת בצורה ישירה וחריפה כזו לפעול מול הנוכחות הצבאית הרוסית בסוריה, ואפ/שר וצריך להניח כי לא יעבור זמן רב ותגיע תשובה רוסית לאיומים אלה.  
אלקין ציין, כי 'הצבא הסורי איננו מסוגל  להפעיל בצורה נכונה את התוכנות המעוברות אליהם.'  'במקרה של הפעלה לא נכונה מטוסים אזרחיים יכולים להיפגע', אמר אלקין, The Syrian military are not always capable of correctly using the hardware transferred to them. In case of improper operation, civilian aircrafts may be harmed.
אלקין הזהיר, כי במקרה של התקפה בנשק נ"מ על מטרה ישראלית, ישראל תגיב, והטיל את כל האחריות בהתפתחות כזו על רוסיה. 'בעצם העברת הטילים האלה לסוריה, כבר יש לרוסים אחריות לגבי השימוש בהם,' אמר אלקין.
'בדרך כלל', אמר אלקין באזהרה ברורה למוסקבה, 'ישראל מגיבה להתקפות על שטחה ועל מטוסיה לא דרך מחאות בינלאומיות'.  Usually, Israel reacts to attacks on its territory and its aircrafts not through international demarches, but with practical actions. .
אלקין הוסיף ואמר, כי 'באם התקפה על טריטוריה או ממטוסים ישראליים תתרחש, אין ספק כי ישראל תגיב בתקיפה על המשגרים'. Actions would undoubtedly take place, should an attack occur, against the launchers used to attack Israeli territory or Israeli planes.
הוא הדגיש כי הוא מקווה, כי כאשר ישראל תתקוף את סוללות טילי ה-S-300, המומחים הצבאיים הרוסיים לא יימצאו בתוכן.  
בהמשך דבריו האשים אלקין את איראן כי מנצלת את נוכחות הצבא הרוסי בסוריה כמגן חי , as a living shield, וכי מאחורי גבו היא מבצעת הצבת מערכות נשק בסוריה.
כמו כן טען אלקין, כי לפי מידע מודיעיני המצוי בידי צה"ל איראן משתמשת בבסיסים רוסיים בסוריה לשם העברת משלוחי נשק לשם. 'יש לנו מידע מודיעיני טוב על מה שהאיראנים עושים, ואנו ידעים כיצד להזהיר את הרוסים מפני ניסיונות כאלה בעוד מועד', הציע אלקין.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות