השר יעלון נגד תקיפה באיראן ללא האמריקנים. מרוב שרים 'שיעסקו' בנושאים ביטחוניים, היחידים שיחליטו יהיו נתניהו ויעלון

ביום ב' 18 במרס אחה''צ, לאחר השבעתה, תתחיל ממשלת בנימין נתניהו השלישית בפעולתה. האם מישהו במדינת ישראל יודע בדיוק באיזה פעולה היא תתחיל? התשובה היא לא!
ברגע האחרון ביום ב' לפנות בוקר, נוספו עוד שני שרים נוסף על גלעד ארדן שר להגנת העורף, והשר נפתלי בנט שישב בקבינט המדיני ביטחוני, שיעסקו בנושאי ביטחון, אסטרטגיה, ופלסטינים. מדובר ביובל שטייניץ שימונה להיות השר…לנושאים אסטרטגיים, מודיעין, חיזוק השירותים החשאיים, האו''ם, וגם יו''ר הוועדה הישראלית לאנרגיה גרעינית. סילבן שלום מונה גם לשר הממונה על החשמל המים, הנגב והגליל, אבל גם יהיה חבר בכיר בצווות המו''מ עם הפלסטינים.
צריך וכדאי לשים לב לנושא אחד שאיש איננו מזכיר אותו והוא החשוב ביותר. שדות הגז והנפט התת-ימיים של ישראל בים התיכון. נראה כי נושא יישאר בידיו ובמסגרת של משרד ראש הממשלה. בשורה התחתונה, לאחר כל הדיבורים על שוויון חברתי, נשאר שוויון אחד ברור. לרוב השרים תהייה נגיעה כזו או אחרת, בנושאים ביטחוניים, אסטרטגיים, מודיעיניים, ופלסטינים, מבלי שהם יחליטו בכך דבר. בינתיים שני היחידים שיחליטו בנושא יהיו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון.
וכדאי לשים לעוד נושא חשוב אחד. מרוב להיטות לספק את רצונם האסטרטגי של רוב השרים, פורק משרד החוץ הישראלי מכל נושא בעל חשיבות פוליטית-בינלאומית-אסטרטגית שהיא. אבל הייתה לכך עוד סיבה נוספת: זו הייתה נקמתם 'המתוקה' של בנימין נתניהו, ושל מי שהיה שר החוץ אביגדור ליברמן, ששניהם מאמינים בכך, כי מתוך משרד זה החלה ונוהל המערכה האישית נגד ליברמן שהביאה אותו היום עד לבית המשפט. עוד לא היה נושא שהזיק יותר בבחירות לאיחוד 'הליכוד-ישראל ביתנו', מאשר פרשת ליברמן.  
ביום א' 17.3, בערב כתב  תיקדבקה:
בינתיים מדובר בשלוש קבוצות שרים עיקריות, 'ליכוד', 'יש עתיד', 'הבית היהודי, ועוד שני שרים של 'התנועה'. לכל אחד מקבוצות אלה יש פלטפורמה פוליטית, חברתית, כלכלית ודתית שונה, ובתוך כל אחת מקבוצות אלה ישנן קבוצות מישנה שאיש, מלבד בודדים אלמונים, איננו יודע לא את תוכניותיהם, ואפילו לא את זהותם.  זו הסיבה מדוע כולם, כולל כמה מחבריה הבולטים של ממשלה זו,  מדברים עליה כעל ממשלת מעבר, שלא תחזיק מעמד יותר משנתיים.
במצב זה של דברים מדובר 'בשנתיים של חסד', כאשר במציאות  מתכוונים ונערכים חברי הממשלה החדשה מבחינה אישית ופוליטית לכהונה שלא יותר מאשר שנה, שלאחריה יערכו עוד פעם בחירות כלליות.
אפילו ראש הממשלה נתניהו הרשה לעצמו להתלוצץ עם אנשי שיחו ביום א', על כך כי בבחירות הבאות ובממשלה החדשה שתקום לאחריהן, הם יזכו לעמדה ולמשרה טובה יותר, בתנאי כמובן שהוא ייבחר שוב, בפעם הרביעית לתפקיד ראש הממשלה.
אבל עם כל זאת, כל השרים החודשים והישנים, ובייחוד ראש הממשלה יודעים,  כי מה שמתחיל כמסע פוליטי אל תוך מה שהם  מתכננים, יכול להסתיים, או להמשך, לתוך מסע פוליטי ארוך אל תוך הבלתי נודע.
הדבר היחיד אותו אפשר לומר בוודאות על ממשלת נתניהו החדשה הוא: שיש בה שלושה אישים החושבים שהם יודעים מה הם רוצים בתקופת כהונתה של הממשלה הזו, באם תהייה ארוכה או קצרה.
1. שר הביטחון החדש משה (בוגי) יעלון. כמו כל שר ביטחון חדש, יעלון רוצה לבנות צה''ל חדש המתאים למחצית הראשונה של שנות ה-21, ולמלחמות העתיד. במשפט קצר אחד אפשר לומר, כי יעלון רוצה להחליף את המבנה הנוכחי של צה''ל. מחיילות, אוגדות, חטיבות וגדודים, לצבא שהיה מושתת על  כוחות לחימה קומפקטים, רובם יחידות מיוחדות, שכל אחד מהם תוכל לתפקד כצבא עצמאי שאיננו תלוי בכוחות אחרים-נוספים.
בצבא של משה (בוגי) יעלון, ירדו מגדולתם צבאות היבשה הגדולים וטנקי המערכה הכבדים. חיילות האוויר והים, על כל ענפיהן טילים ארוכי טווח מצד אחד, וצוללות  או אוניות תקיפה מהירות מנגד, יהפכו מחיילות מקצועיים, לחילות שתפקידם לשמור על העומקים האסטרטגיים הימיים והאוויריים, הנחוצים להגנת ישראל.
זו תוכנית אסטרטגית מעניינת בתפיסתה, אולם השאלה הגדולה היא באם במצבים הצבאיים המציאותיים של המזרח התיכון המשתנים במהירות, ושל התקדמות התוכנית הגרעינית האיראנית, יהיה מספיק זמן, כסף, כוח אדם מאומן, שיוכל להגשים אותה?
מבחינת ביקורו  של נשיא ארצות הברית באראק אובמה בישראל, המתחיל  יום אחד בלבד, יום ד' 20.3, לאחר שממשלה זו תתחיל לפעול, מינויו של יעלון לשר ביטחון בממשלת נתניהו, זו בשורה טובה. משה יעלון היה ונשאר תומך גדול בתפיסה, כי כל פעולה צבאית ישראלית נגד איראן חייבת להתבצע אך ורק מתוך תיאום ושיתוף פעולה מלא עם ארצות הברית.
2.
מבחינת חשיבות שרידותה של ממשלת נתניהו, האיש השווה למעמדו של שר הביטחון יעלון, הוא שר האוצר ומנהיג מפלגת 'יש עתיד'  יאיר לפיד.
אחת הפעולות הראשונות של הממשלה תהייה להכין ומיד תקציב. כפי שנתניהו מדבר עם מקרוביו על בחירות חדשות קרובות, כך לפיד איננו מסתיר ממקורביו, כי מבחינתו נתניהו הוא ראש ממשלת מעבר לשנה ומחצה, מכסימום שנתיים, שלאחריהן תערכנה בחירות חדשות בהן 'יש עתיד' תנצח, ויאיר לפיד ירכיב את הממשלה הבאה. 
כאן טמונה מלכודת פוליטית גדולה.
האם לפיד יגיש ויבצע תקציב בחירות, היכול להכשיל אותו בבחירות הבאות שהוא מתכנן, ולעזור לנתניהו, או שלפיד יכין תקציב  מאוזן שבו יהיו קיצוצים נרחבים וגזירות כלכליות קשות, שכדי להשלים את מהלכן הוא יצטרך לוותר על תוכניתו ללכת תוך זמן קצר לבחירות כלכליות חדשות. תוכנית כזו הוא יכול לבצע רק עם נתניהו.   
3. השרה השלישית היודעת בדיוק מה היא רוצה, היא שרת המשפטים ציפי ליבני, הטוענת כי באה לממשלה כדי לקדם את המו''מ המדיני עם הפלסטינים. הבעיה המידית העומדת לפניה, באם היא תמצא נציג פלסטיני אחד שיסכים לבוא ולדבר אתה.
 

Print Friendly, PDF & Email