התבטאות חסרת אחריות של הרמטכ"ל: אנחנו (צה"ל), יודעים היכן גלעד שליט מוחזק ומי מחזיק בו.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: עכשיולאחר ההתבטאות של הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי ביום ב' 4.8 בבסיס קליטה ומיון, בפני מתגייסים חדשים לשריון, כי, אנחנו (צה"ל), יודעים היכן גלעד שליט מוחזק ומי מחזיק בו, יכולים להתרחש 2 דברים: חוטפיו של גלעד שליט יודיעו כי הם העבירו אותו למקום מחבוא אחר. החוטפים, והחמס יהפכו את המקום בו מוחזק שליט לנקודה המרכזית במזרח התיכון של התגרות בצה"ל, שאיננו מסוגל להגיע למקום המחבוא ולשחרר את גלעד שליט.
ההתבטאות האומללה הזו של הרמטכ"ל, אשר נומקה על ידיו בצורך שהחיילים והמתגייסים 'חשוב שיידעו שאם קורה להם משהו, יש מי שדואג להחזיר אותם', היא ההתבטאות המוטעית ה-2 של צה"ל ומערכת הביטחון ב-24 השעות האחרונות, לאחר שביום א' 3.8 בבוקר, הודיעה מערכת הביטחון כי היא אפשרה את כניסתם של אנשי הפת'ח מרצועת עזה לשטח ישראל 'מטעמים הומניטאריים', וזמן קצר לאחר מכן החלה להחזיר את חלקם לרצועת עזה לידיהם של כוחות הביטחון של החמס. לא צה"ל ולא מערכת הביטחון לקחו בחשבון 3 גורמים.
1. ישראלשוב פעם מתערבת במתרחש ברצועת עזה בין הפלסטינים, למרות שהודיעה על התנתקותה מהמתרחש ברצועה.
2. 'עזרה' ישראלית למתנגדי החמס ברצועה, יכולה להחמיר את מצבו של גלעד שליט, ובוודאי שלא לעזור לו, ולסיכוייו להשתחרר.
3. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, איננו מוכן להיות הומניטארי כמו ישראל, ואינו מוכן לקלוט את אנשי הפת"ח מעזה, העוסקים בטרור.
ביום שני 4.8, שוב שינתה מערכת הביטחון את עמדתה בפעם ה-3, תוך פחות מ-24 שעות, והודיעה כי הבורחים מהרצועה יועברו לרמאללה וליריחו.
חוסר יכולת מופגנת זו לקבל החלטה מסודרת, ברורה, ועקבית, בעת שהתנאים בשטח משתנים, כל מה שהתרחש מסביב להחזרת גופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל, כאשר הממשלה וצה"ל איבדו כל שליטה על הנושא, ותוצאות מלחמת לבנון, הן הסיבות מדוע לחיילי ומתגייסי צה"ל יש חשש כבד כי כיום אין מי שידאג להם בעת צרה. דבריו של הרמטכ"ל על מקום הימצאו של גלעד שליט, לא יתרמו מאומה לפיזור חששות אלה. הם דווקא יגבירו אותם. מאוחר יותר, ניסה דובר צה"ל לתקן את הרושם הקשה שהשאירו דבריו של הרמטכ"ל, ואמר כי הרמטכ"ל התכוון לומר כי החמס הוא שמחזיר בגלעד שליט. אלה הם לא הדברים שאמר הרמטכ"ל, ואת הנזק שנעשה אי אפשר כבר לתקן.

Print Friendly, PDF & Email