התובע הכללי של טהרן: עצרנו 2 מרגלים אשר פעלו עבור שירותי המודיעין הישראלים

המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה: התובע הכללי של טהרן עבאס ג'פערי-דולאטאבאדי Abbas Jafari-Dolatabadi, הודיע ביום ג' 26.10, כי בין 7 המרגלים למען המערב שנעצרו בימים האחרונים באיראן ישנם גם 2 איראנים אשר ריגלו ופעלו עבור שירותי המודיעין הישראליים. התובע לא זיהה את העצורים האלה, אולם אמר כי הם קבלו סכומי כסף משירותי הביון הישראליים.
דולאטאבאדי תיאר את שני העצירים האלה כמי שהעבירו מידע מודיעיני למודיעין הישראלים תמורת כסף. ציטוט המקור: These two individuals were linked with the Zionist regime's intelligence services to pass intelligence to them and had received sums of money too. התובע הכללי הוסיף ואמר כי תיקי האישום נגד העצורים כבר מוכנים והם יוגשו בקרוב לבית המשפט,heir cases are ready to be sent to court. במילים אחרות, חקירתם של השניים כבר הסתיימה, והם כנראה הודו באשמה, ומסרו פרטים על פעולות הריגול עבור המודיעין הישראלי.
התובע האיראני מסר פרטים רק על אחד העצירים אותו תיאר, כבן 28 אשר עבד בתעשיות האוויריות והחלל האיראניות ואסף שם 'מידע מסוים'.One of the five alleged spies is a 28-year-old who used to work in the aviation and space industries and had "gathered some information.
חשוד אחר בריגול עבור ישראל, תואר על ידי התובע של טהרן, כמי שעסק (בפעולה החתרנית שלו) בנושאים הקשורים בעניינים הפנימיים של איראן, כלומר, או בקשר עם ארגוני אופוזיציה, או בקשר עם מיעוטים בתוך איראן הפועלים נגד המשטר. ציטוט המקור:
the other one was working on issues pertaining to domestic affairs of the country.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים כי זו רק הייתה שאלה של זמן עד אשר איראן תגיע לנקודה בה היא תודיע על מעצרם של מרגלים עבור ישראל. עד יום ג' נמנעה איראן בכל הפרסומים שמסרה על המרגלים שנעצרו בשנה האחרונה באיראן להזכיר אפילו ברמז כי מישהו מהם קשור עם ישראל. אולם הודעתו של התובע דולאטאבאדי מהווה שינוי של מדיניות, ומראה על החלטה של ההנהגה האיראנית לערבב ישירות את שמן של ישראל וארצות הברית בפרשות הריגול שיבואו עתה לפני בתי המשפט האיראניים.
להחלטה זו 2 סיבות עיקריות:
1. אין זה מקרה כי האשמות כאלה מתפרסמות דווקא ביום ג' 26.10, היום בו הוחל בהטענת 160 מוטות הדלק הגרעיניים לתוך ליבת הכור בבושייר. ההטענה הייתה צריכה להתחיל להתבצע באוגוסט, אולם התעכבה בגלל התקפת ווירוס המחשבים Stuxnet על מחשבי הכור הגרעיני. האיראנים שאינם יודעים עד היום מי תקף את מחשבי ומערכות הניהול של הכור, חוששים כי הגורמים האלה יכולים לחדש עוד פעם את התקפתם, ולעצור את תהליך טעינת הדלק הגרעיני. מאחר ומדובר בגורמים אלמוניים הנמצאים בתוך איראן, ואולי אפילו במערכת הגרעינית האיראני בעצמה (כפי שהודה שר המודיעין האיראני באחרונה), הדרך היעילה ביותר למנוע מבעדם לבצע שוב את התקפתם היא להפחיד אותם בגל מעצרים. אפשר וצריך להניח כי התובע בטהרן ידרוש עבור כל 'מי שריגל' עבור ישראל פסק דין מוות.
2. האיראנים קראו ביום ג' בבוקר, את דבריו של דניס רוס עוזרו המיוחד של הנשיא לנושאי איראן (Special Assistant to the President and Senior Director for the Central Region), אותם נשא בפני וועידת הלובי הישראלי איפא"ק AIPAC, שנערכה יום קודם לכן (ב' 25.10), בפלורידה.
דניס רוס דיבר בהרחבה יוצאת דופן עבור מדינאי אמריקני על שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני ההדוק בין ארצות הברית וישראל במטרה לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית. 'שיתוף פעולה זה הוא ללא תקדים', אמר רוס. ציטוט המקור: Frankly, this degree of coordination is unprecedented.
כמו כן השמיע רוס איום ישיר בפעולה צבאית אמריקנית נגד איראן. אני מציע לטהרן, אמר רוס, להקשיב היטב לדברי הנשיא האומר כי לא יאפשר לטהרן להצטייד בנשק גרעיני.
ההנהגה האיראנית, שקבלה כבר בחודש מאי, ביחד עם ההנהגות של סוריה וחיזבאללה, החלטה אסטרטגית האומרת כי על איראן ובעלות בריתה להגיב מיד על כל איום צבאי עליה, הגיבה בפרסום מעצרם של 'שני המרגלים עבור ישראל'.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות