התוהו ובוהו, וחוסר הקו ההגיוני במדיניות הישראלית, לשיאים חדשים.

המקורות המזרח תיכוניים ובוושיגטון של תיקדבקה: התוהו ובוהו, וחוסר הקו ההגיוני במדיניות הישראלית, הגיע ביום ג` 28.11 לשיאים חדשים. ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר בערב, כי `אנחנו קצת מאוכזבים מהמשך ירי הקסאמים`. ראש הממשלה קרא לפלסטינים להפסיק את הירי למרות שהוא יודע, כי הוא הסכים לסוג של `הפסקת אש` בה ירי הקסאמים על שדרות יימשך עתה כל יום עד אשר ישראל תסכים להפסיק את פעולות צה"ל בגדה המערבית. זו היא מטרתם העיקרית של הפלסטינים, ואבו מאזן לא הסתיר אותה, בשיחתו עם ראש הממשלה בשבת 25.11. זו הסיבה בגללה הירי על שדרות מבוצע עתה, מידי יום, על ידי הפת"ח-גדודי אל אקצא, לפי הוראת אנשיו של יו"ר הרשות אבו מאזן. שר הביטחון עמיר פרץ אמר ביום ג` בלילה כי ישראל תפעל נגד יורי הקסאמים, בזמן שהוא הוציא הוראה לצה"ל לא לפעול נגדם.
במקביל, בזמן שבוצע הירי היומי של 3 טילים על שדרות, אמר אבו מאזן לעיתונאים בעמן כי הוא מקדם בברכה את `נאום שדה בוקר` של אולמרט מאחר וראש הממשלה אמר כי הוא מוכן לדון על התוכנית המדינית הערבית, כלומר על התוכנית הסעודית אשר אחד מיסודותיה העיקריים היא נסיגת ישראל לקוי 1967. אולמרט לא אמר דברים אלה בנאומו.
אולם אנשי לשכתו הדליפו לעיתונאים מקומיים וזרים כי בנאום ישנם קטעים המרמזים על נכונות ישראלית כזו. אבו מאזן נאחז בהדלפות ועתה הוא מתייחס אליהן כאילו הן נאמרו על ידי אולמרט. בכך הוא מיישר ומתאים את דברי אולמרט למדיניות הפלסטינית, בצורה שיקשה על ישראל לסגת מהם.
בינתיים עבר המשבר התורני בין ראש הממשלה ושר הביטחון, ללשכת הרמטכ"ל. בישיבת וועדת החוץ והביטחון של הכנסת לא הסתיר הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ, כי ראש הממשלה בכלל לא התייעץ אתו ועם צה"ל בנושא הפסקת האש שהצבא מתנגד לה בחריפות. כאשר חלוץ נשאל מה מצבו של החמס עם התחלת הפסקת האש הוא ענה: `שלומו טוב היום יותר מאשר לפני יומיים`, כאשר צה"ל עדיין פעל בצפון הרצועה. הרמטכ"ל גם לעג להודעותיו של אבו מאזן כי הפלסטינים הציבו 13.000 אנשי ביטחון למנוע את ירי הטילים. `אנחנו לא רואים אותם`, אמר הרמטכ"ל. בערב הוברר גם כי כל הידיעות המתפרסמות ממקורות ישראליים ופלסטינים כאילו שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס תגיע לישראל שנועדו להראות כי האמריקנים נמצאים בתמונה והם תומכים במהלכים, הנפרדים והמנוגדים, של אולמרט ואבו מאזן, אינן נכונות. מקורות בוושינגטון אמרו בלילה, כי קונדוליסה רייס לא תבוא להיפגש עם אולמרט.

Print Friendly, PDF & Email