התוכנית של אובמה להלחם באל קעידה ISIS, באמצעות כוחות מקומיים לא תעבוד- משום שאין כוחות כאלה

תוכניתו של הנשיא אובמה, להקים במשך חודש ספטמבר קואליציה של כוחות מקומיים מזרח תיכוניים, שילחמו בארגון אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, וכי כוחות אלה יישענו על כוחותיהן ועזרתן הצבאית של 10 מדינות אותן אובמה מכנה 'גרעין הקשה' “core coalition”, של המלחמה באל קעידה, לא רק שלא תצליח להתרומם, אלא גם לא תצליח להשיג את המטרה הראשית שאובמה קבע 'להחליש ולבסוף להביס את אל קעידה'  to degrade and ultimately defeat ISIL.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי הסיבה לכך היא פשוטה: אין בכל השטח הענק עליו ISIS שולטת החל מא-ראקה בצפון סוריה, ועד מבואותיה הצפוניים-מערביים של בגדאד, 144,000 ק"מ מרובעים, קצת יותר גדול משטחה של בריטניה, שום כוח מקומי שיכול לקחת על עצמו משימה צבאית אדירה כזו.
גם אם הנשיא אובמה יסכים להקציב לשם כך את התקציבים הדרושים, ולא נראה כי לארה"ב ישנם הרצון ועשרות, אם לא מאות המיליארדים הדרושים לשם כך, ספק רב אם הקואליציה החדשה הזאת, תמצא מספיק כוחות מקומיים אשר ייקחו על עצמם משימה כזו, אשר היא הרבה יותר גדולה מאשר המשימה שלקחה על עצמה ארצות הברית כאשר פלשה ב-2001 אל אפגניסטן במטרה להשמיד את אל קעידה והטאליבן.
במילים אחרות, מה שהנשיא אובמה יוכל להשיג  בארבעת החודשים שנותרו עדיין עד סוף 2014, ואולי גם במשך כל השנה הבאה-2015, יהיו ניצחונות-הישגים  מקומיים ומצומצמים של כוחות קטנים, כמו הצבא הכורדי-הפרשמגה, אשר יסתייעו בכוחות קטנים מאוד של חיל האוויר האמריקני,  אשר לא ישנו את פני המלחמה החדשה הזו דרמטית.
מול הישגים מצומצמים אלה, אובמה לא יוכל למנוע את התבססות אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS בחלקים מהשטח הענקי בו הם שולטים, ולא יוכל למנוע את המשך זרימתם של אלפי לוחמים מוסלמים מכל רחבי העולם המוסלמי, אבל בעיקר מארצות המזרח התיכון  והמפרץ הפרסי, להצטרף אל ההצלחה הצבאית המוסלמית החדשה, הנקראת הכליפות המוסלמית החדשה ההולכת ונבנית במרכז המזרח התיכון.
בתנאים כאלה, ההערכה שנשמעה בוושינגטון בסוף שבוע זה, כי מהלך כזה ייקח חודשים רבים This is going to take months, היא ההערכה אופטימית מאוד. מהלך כזה, יכול  לקחת לא חודשים ארוכים, כי אם שנים רבות-אם בכלל.  
הדיבורים במערב על הקמת צבא עיראקי חדש שילחם ב-ISIS, הם בלתי מציאותיים, משום שצבא עיראקי כזה איננו קיים לאחר שספג תבוסה משפילה בחודשים מאי ויוני השנה  והדזוויזיות הקרביות שלו התפוררו, כאשר נשקן נפל בידי אל קעידה.
היחידים שיש להם כיום ניסיון קרבי בעיראק, הם הסונים, אבל אלה אינם מאמינים יותר במהלכים האמריקנים בעיראק, הם מצטרפים לשורות אל קעידה.
דוברים אמריקנים ניסו ביום ו' 5.9, להכחיש את הידיעה הבלעדית שתיקדבקה פרסם, כי ממשל אובמה בוושינגטון, וממשל מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי,  החלו בשיתוף פעולה צבאי-מודיעיני בעיראק ובסוריה-נגד אל קעידה.
אולם העובדות בשטח מדברות בעד עצמן, ואינן נעלמות מעיניהם של המנהיגים והמפקדים הסונים, הנדחפים לזרועות אל קעידה.
הצבא הכורדי-הפרשמגה, הוא כוח צבאי קטן כ-20,000 חייל, וספק רב, בהתחשב בגודלו, במערכות הנשק הישנות העומדות לרשותו, ובעובדה שאין לו בכלל חיל אוויר, אם הוא מסוגל להגן על כל הטריטוריה של האוטונומיה הכורדית KRG, ועל שדות הנפט בצפון עיראק בקירקוק.
גם הצפיות של ממשל אובמה, כי בסוריה יוקם כוח  גדול של מורדים סוריים מתונים, אשר ילחמו ב-ISIS, איננו מציאותי. למורדים הסוריים אשר איבדו לאחרונה את הרצון להלחם בנשיא סוריה בשאר אסד, אין יכולות ורצון להיכנס למלחמה נגד ISIS.
דברים אלה אמורים גם לגבי התוכניות של ממשל אובמה, לגייס לקואליציה זו את מדינות המפרץ הפרסי ובראשן ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE. לא ריאד ולא דובאי תצטרפנה לקואליציה שארצות הברית מקימה נגד אל קעידה, בעת שזו מסתמכת על שיתוף הפעולה הצבאי-מודיעיני בין וושינגטון וטהרן.
אובמה עשה השבוע טעות קשה  כאשר צירף השבוע ל'גרעין הקשה' “core coalition”, שינהיג את המלחמה באל קעידה, את נשיאה החדש של טורקיה ראג'יב טאייפ ארדואן, כנציג היחיד של המזרח התיכון המוסלמי, בעוד שלא הציע מקום ותפקיד זה למצרים, או לערב הסעודית.
מלבד המשפחה השלטת בקטאר, אין לאף שליט סוני מזרח תיכוני אמון בארדון, כאשר כולם חושדים בו, כמו בנשיא אובמה, כי הוא מבקש לקדם לפני כל צעד אחר, את הברית הטורקית-האיראנית.       

 

Print Friendly, PDF & Email