התוצאות הסופיות של הבחירות: גוש תומכי נתניהו 59 חברי כנסת. לגוש מתנגדי נתניהו 57 חברי כנסת. האם נתניהו יצליח להשיג את תמיכתם של שני ח"כים נוספים ומאיפה?

ביום ו' 26.3, כאשר התפרסמו התוצאות הסופיות של הבחירות התברר כי לגוש חברי הכנסת התומך בנתניהו לראשות ממשלה יש 59 מושבים בכנסת (בלי 4 חברי הכנסת של רע"ם ). לגוש מתנגדי נתניהו יש 57 חברי כנסת.
להלן התוצאות: הליכוד 30, יש עתיד 17, ש"ס 9, כחול לבן 8,  ישראל ביתנו 8, יהדות התורה 7, העבודה 7, ימינה 7, הציונות הדתית 6, מר"צ 6,  הרשימה המשותפת 6, רע"ם 4.
גוש מתנגדי נתניהו טוען, כי הוא השיג את מטרתו העיקרית והיא הדחת בנימין נתניהו מראשות הממשלה, אבל הם אינם מסבירים כיצד הם מתכוננים/יכולים להקים ממשלה.
נתניהו עצמו שותק וגזר על כל אנשי הליכוד שלא להתראיין ולא להתבטא לגבי התוצאות, למרות שאפשר לקבוע כי נתניהו לא ניצח בבחירות אבל גם לא הפסיד.
איש איננו יודע מה יהיה הצעד הבא שלו, ואיך הוא ינסה, אם בכלל, להשיג עוד שני קולות בלבד החסרים לו להקמת ממשלה. ואולי שני קולות אלה יבואו ממפלגתו של עבאס מנסור רע"ם שיאפשר לנתניהו להקים ממשלה על ידי תמיכה מהחוץ.  אפילו בצלאל סמורטיץ' יסכים לכך בשתיקה למרות התנגדותו הפומבית לכך.
בפוליטיקה הישראלית תמיד אפשר להשיג 2 קולות של חברי הכנסת על ידי שורה של הצעות מפתות. ב-1993 עמד יצחק רבין ז"ל בראש ממשלת מיעוט שהיו לה רק 56 קולות ובאמצעות קול אחד בלבד הוא הצליח לאשר בכנסת את הסכמי אוסלו, וגם זאת בהישענות על קולות הערבים הישראליים-אז חד"ש.
זו הסיבה מדוע אנו שומעים בשעות האחרונות תילי תילים של הצעות ופרשנויות.
יש המציעים כי נתניהו יפרוש מראשות הממשלה ויעביר את התפקיד לאחד מראשי הליכוד ובכך ייפתח את הדרך להקמת ממשלה ימנית שתבסס על הליכוד, ימינה של נפתלי בנט ותקווה חדשה של גדעון סער.
הסיכויים לכך שואפים לאפס!
יש המציעים להציע לנפתלי בנט את התפקיד של ראש ממשלה בתנאי שימינה תצטרף לגוש המרכז-שמאל וגוש תומכי נתניהו יישאר באופוזיציה. גם זה נראה פתרון מאולץ שהסיכויים לו קלושים.
טקטיקה נוספת של מתנגדי נתניהו היא לא להתחיל במסע הדחתו מתפקיד ראש הממשלה מהקודקוד אלא תחילה להשתלט על הכנסת ועל וועדותיה ולבחור יושב ראש חדש לכנסת במקום איש הליכוד. כלומר לקעקע את שלטון נתניהו מהבסיס.
הצעה נוספת מדברת על חקיקת חוק שיאסור להטיל על איש החשוד בעבירות פליליות והעומד למשפט את התפקיד הרכבת הממשלה החדשה.
וכמובן שקיימת אפשרות נוספת והיא בחירות חמישיות תוך שנתיים. מאחר ובבחירות שנערכו השבוע שיעור התמיכה בליכוד ירד בכ-8 אחוזים לעומת הבחירות הקודמות, יש תיקווה-סיכויי  שעוד סיבוב בחירות אחד יוכל להביא לירידה נוספת בכוחו של נתניהו.
נתניהו הוא מניפולאטור פוליטי בעל תושייה רבה, כמו שאמר אחד מתומכיו ביום חמישי: 'הוא קוסם עכשיו נראה באם באמת הוא כזה'. או, אולי תמו השפנים שהוא מסוגל להוציא מתחת למגבעת של ראש הממשלה ומנהיג הליכוד.
עדיין עומד לזכותו הפער העובדתי כי הוא פוליטיקאי מהמדרגה הראשונה, בעוד שראשי מחנה מתנגדיו, יאיר לפיד וגדעון סער הם פוליטיקאים ברמה בינונית.
חג הפסח  המתחיל בשבת 27.3, נותן לשני המחנות מרווח נשימה.
השאלה היא מי מהם ייטיב להשתמש בו!  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות