התחרות בין ארה"ב ונאט"ו בלקיחת אחריות על חיסול קדאפי, ושלטון השריעה בטריפולי

מוסטפה עבדול ג'אליל Mustafa Abdul-Jalil, הבהיר היטב ביום א' 23.10, בעצרת המונים בטריפולי בה הוא הכריז על ניצחון המרד נגד מועמר קדאפי, למה הוא מתכוון כאשר הוא אומר כי מעתה 'המקור של החוקים הלוביים יהיו הקוד המוסלמי של השריעיה, that Libyan laws in future would have Sharia, the Islamic code, as its basic source.
ג'אליל הודיע, כי מעתה מבוטל החוק הלובי מתקופת קדאפי, האוסר פוליגמיה, נשיאת נשים, וכי מעתה הבנקים הלוביים יתנהלו לפי החוקים המוסלמיים ולא ייגבו יותר ריבית. 'ריבית' אמר עבדול ג'אליל, גורמת למחלות ולשנאה בין אנשיםInterest creates disease and hatred among people.
אבל בזמן שג'אליל הקפיד כל כך להדגיש את מרכזיותו של האיסלם בלוב החדשה, המשיכו גופותיהם של מועמר קאדפי ובנו מועטסם לרקב זה חמישה ימים בחדר התצוגה במיסרטה, שם ראשי המיליציה המקומית דחו את הלחץ הבינלאומי ואת הלחץ של מועצת השלטון הזמנית בלוב, אם אכן יש כזה, לנהוג לפי חוקי האיסלם ולהביא את גופותיהם לקבורה מיידית. 'תנו לכל העם לראות אותם' Let all the people see him, הם אמרו.
בטריפולי נפוצו ביום א' בקרב חוגים מערביים בעיר שמועות עקשניות, כי המפקד הצבאי של העיר, עבדל חכים באלחאג' Abdel Hakim Belhaj, המפקד על מליציה שרוב לוחמיה הם מוסלמים פונדמנטליסטים, ואיסמעיל אל סאלאבי Ismail al-Sallabi, ואחיו עלי אל סאלאבי Ali al-Sallabi, שהם ראשי האחים המוסלמיים, התנו את קיום עצרת הניצחון על קדאפי, בכך שלוב תוכרז כמדינת שעריייה.
אבל לכך אין משמעות רבה. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי ממלא שליטתם של שלושת מנהיגים מוסלמיים אלה בטריפולי היא מוחלטת, מלבד משאר בכמה רבעים בודדים, וכי ראש מועצת השלטון הלאומית בלוב ה-TNC ג'אליל, איננו מורשה על ידם להעביר את מוסדות השלטון הזמניים הלוביים לבירה, ואיננו יכול להופיע בה מבלי לקבל קודם לכן את אישורם.
במילים אחרות, נשיא ארה''ב באראק אובמה, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי, הצליחו למוטט את משטר קדאפי, ולבסס במקומו בטריפולי, משטר מוסלמי לא רק הרחוק מאוד מהתפישה המערבית של מדינה דמוקרטית חופשית, אלא משטר המתנגד לה.
מי שמעיין היטב בחומר המתפרסם במערב מאז אירועי הריגתו של מועמר קדאפי ביום ה' 20.10, יכול להבחין בקלות בהתפתחות תחרות סמויה בין ארצות הברית ומדינות מערב אירופה בלקיחת אחריות על חיסולו של קדאפי כדרך לסיים את המלחמה בלוב.
מקורות אמריקנים מוכנים עתה להודות בכך, כי מלטים אמריקניים שהופעלו על ידי טייסים מבסיס ליד לאס וואגאס, עקבו כבר לפחות שבועיים, כלומר מתחילת אוקטובר, אחר הבית בו מועמר קדאפי הסתתר בסירט.  הסביבה המיידית של הבית הייתה מוקפת ביחידות של כוחות מיוחדים אמריקניים ובריטים.
במילים אחרות, התיאורים כאילו ארה''ב ונאט''ו ניהלו בלוב מלחמה אווירית בלבד, מבלי שיהיו להם בשטח כוחות קרקעיים boots on the ground, איננה נכונה.
יש תיאורים מפורטים כיצד קדאפי בימים האחרונים לחייו, השיל מעליו את כל אמצעי הזהירות בהם נקט שנים, ודיבר בחופשיות בטלפונים הלוויינים והסלולאריים שהיו ברשותו, כאילו הוא עצמו מבקש לחשוף את מקום מחבואו.
תיאורים אחרים, מספרים כיצד ביום חמישי בבוקר, כאשר קדאפי החליט לעזוב את הבית בסירט ולנסות לברוח ממנה בשיירה שמנתה 95 מכוניות, ניסיון שהוגדר על ידי חוגים צבאיים מערביים 'כנסיעת התאבדות',  היה זה מטוס מעקב אלקטרוני אמריקני הראשון שהבחין בכך.
הדיילי טלגרף' The Telegraph הלונדוני ידע כבר ביום ההתקפה על קאדפי ב-20.10, לציין את דגם מטוסי העיקוב האמריקניים RC-135V/W USAF River Joint, שהשתתפו בפעולה. לפי העיתון הבריטי, החליט אז הפיקוד האמריקני לתת למטוסי קרב צרפתיים שהיו באזור את התפקיד לתקוף את המכונית בה היה קדאפי.
השבועון הגרמני 'שפיגל' SPIEGEL, הידוע בקשריו הטובים עם שירותי המודיעין הגרמניים, מפרסם ביום ב' 24.10, כי מי שמסר לאמריקנים את המידע על מחבואו של קדאפי בסירט, היה מוסד הביון הגרמני ה-BND, שלמרות התנגדותה הנחרצת של קנצלארית גרמניה אנג'לה מארקל לכל השתתפות גרמנית במלחמה, מילא תפקיד מרכזי במערך המודיעין המערבי בלוב.
במילים אחרות, לא רק שארה''ב, בריטניה, צרפת, וגרמניה, מילאו תפקיד מרכזי בחיסולו הסופי של קדאפי, אלא שללא מעורבותם הצבאית הישירה בלוב המורדים לא היו מצליחים אף פעם לנצח את מועמר קדאפי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לכל התפתחויות אלה ישנן שני מסרים עיקריים למדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה:
1. ארצות הברית ונאט''ו, לא יהססו מלהתערב במרידות נגד משטרים בראשם עומדים דיקטאטורים, כולל במהלכים לחיסולם האישי. לכן לא צריך להתפלא כי המורדים בסוריה נגד הנשיא בשאר אסד, החלו  כבר ביום חמישי 20.10, להניף את דגלי לוב, כאיתות לאסד שסופו קרוב.
2. כדי, או כחלק מקידום המרד הערבי, מוכנות ארצות הברית ונאט''ו לפעול להקמת משטרים מוסלמיים פונדמנטליסטיים במזרח התיכון ובצפון אפריקה המכריזים על השריעיה המוסלמית כעל החוקה החדשה שלהם.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות