התיאום האמריקני-סעודי בסוריה ובעיראק מול איראן. כאשר טראמפ רוצה לצאת מסוריה, מגיע הנסיך מוחמד בין סאלמן לבגדאד

הכול התחיל בשיחה שהתקיימה בשבוע שעבר ( יום ג' 20.3) בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ובין יורש העצר הסעודי מוחמד בין סאלמן MbS שבא לבקרו בבית הלבן. 'תן לי 4 מיליארד דולר שיכסו את ההוצאות על אחזקת מנגנונים אדמיניסטרטיביים  ושיקומה של צפון סוריה,' אמר הנשיא ליורש העצר, כשהוא מתכוון לכל המועצות המקומיות שהקימו הכורדים והמורדים הסורים המקומיים  המאורגנים במסגרת 'הצבא הסורי הדמוקרטי' SDF, בהם תומך הצבא האמריקני.
בתרגום חופשי של דברי הנשיא הוא נשמע כך:  'אנחנו מוציאים לכל הרוחות את המיץ מ-ISIS. אנחנו נצא מאוד בקרוב מסוריה.  בו נניח לאחרים לדאוג לכך עכשיו. מאוד בקרוב, מאוד בקרוב אנחנו יוצאים משם.' We’re knocking the hell out of ISIS. We’ll be coming out of Syria, like, very soon. Let the other people take care of it now. Very soon, very soon we’re coming out.
ביום שישי 30.3, היו פקידי ממשל  שתיארו את דבריו את הנשיא כמשהו  'יותר מבועה אימפולסיביית,'  the statement was more than an impulsive thought bubble.
כלומר,  כדאי לקחת את דבריו ברצינות.  
הפקידים הוסיפו ואמרו, כי לאחר שארצות הברית תשלים להשמיד את ה-ISIS, היא תרצה שמדינות אחרות תיקחנה על עצמן להבטיח את ביטחונה של צפון סוריה.
פקידים אחרים, הוסיפו ואמרו, כי הנשיא טראמפ החליט השבוע, גם לבטל את ההקצבה האמריקנית של 200 מיליון דולר, לחיזוק הממשל המקומי בצפון סוריה. לפי הפקידים הנשיא טראמפ, לא ידע על הקצבה זו בכלל, עד שקרא עליה בעיתונים. הוא לא ידע כי שר החוץ הקודם של ארה"ב רקס טילרסון, אותו פיטר מהתפקיד  ב-13.3, הוא שיזם וקבע כי וושינגטון תזרים את הכסף הזה, בניגוד למדיניותו. לאחר שקרא דברים אלה הרים טראמפ את הטלפון וביטל את העברת הכספים.
שום מקור אמריקני או סעודי לא דיווח מה הייתה תשובתו של יורש העצר הסעודי  לדברים האלה של הנשיא טראמפ, אבל ביום ה' 29.3, הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, נתן ראיון לשבועון האמריקני טיים TIME, בו אמר את הדברים הבאים: כי אם הכוחות האמריקנים ייסוגו מסוריה 'זה יכול לגרום להרבה דברים באזור.'  'אם מוציאים את הכוחות האלה ממזרח סוריה, אתה מאבד את יכולת הפיקוח שלך ( על כניסתם של כוחות איראניים מעיראק לסוריה.'
The crown prince stressed that the withdrawal of the American troops from Syria could create “a lot of things in the region,” affirming, “If you take those troops out from east Syria, you will lose that checkpoint.”
כמובן שצריך לשים לב לכך, שהנשיא טראמפ מדבר על צפון סוריה, ואילו הנסיך מוחמד מדבר על מזרח סוריה, כלומר, הנסיך שמע מהנשיא שטראמפ מדבר על הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה כולה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זה לא מקרה שטראמפ התרכז בצפון ואילו הנסיך מוחמד התרכז במזרח. אם הכוחות האמריקנים יצאו ממזרח סוריה, כלומר מזרחית לנהר הפרת, ובמקומם ייכנסו כוחות איראניים, הדבר יהווה סכנה לגבולותיהן המזרחיים של ישראל וירדן.
הנשיא טראמפ, חושב, כי זו לא בדיוק הבעיה שלו ושל אמריקה, וכי וושינגטון כבר עשתה מספיק בנידון. עכשיו על סעודיה, ישראל, עיראק, וירדן, לטפל בבעיה הזו.
אחת הדרכים לכך היא ביקורו הקרוב של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בבגדאד.  למרות שעדיין לא נקבע תאריך רשמי לביקור, נראה שהוא יתקיים קרוב יותר לאמצע חודש אפריל, כשלושה שבועות לפני עריכת הבחירות הכלליות בעיראק שתתקיימנה ב-12 למאי.
מבחינת איראן, ביקור כזה של האישיות השנייה במעלה בבית המלוכה הסעודי במה שנחשב עד כה כמבצר של ההשפעה האיראנית באזור, כאשר הנסיך מוחמד MbS, נערך לבקר גם בערים הנחשבות למוקדי הכוח השיעיים בדרום עיראק, כנאג'ף וכרבלא, נחשבת כהתגרות סעודית ללא תקדים בעמדות האיראניות במזרח התיכון.
עתה צריך להמתין מה תהייה התגובה האיראנית.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “התיאום האמריקני-סעודי בסוריה ובעיראק מול איראן. כאשר טראמפ רוצה לצאת מסוריה, מגיע הנסיך מוחמד בין סאלמן לבגדאד

 • אפר 1, 2018 @ 10:01 at 10:01
  Permalink

  ציטוט טראמט נראה לי הרבה מיסאינפורמציה.
  1 יתכן שכמו שמדובר בכתבה, מדובר במין מו"מ עיסקי על הוצאות. ובאמת, סעודיה יכולה ונראה צריכה להגדיל את חלקה.
  2 הבנתי שכולה הוצאת 2,000 חיילים עם ציוד בינוני-קל.
  3 וגם הוצאה זו היא "אחרי שימגרו את דעא"ש.
  4 גם פוטין הכריז לפני כחודשים על השלמת הניצחון והוצאת החיילים. בינתיים רק הוסיף חיילים ו"גמר ניצחון" היא פרופוגנדה של טראמפ ופוטין לצרכיהם.
  בקיצור לא מקבל את הפירוש המקובל שארה"ב מתקפלת בצור המסוכנת מסוריה.

 • אפר 3, 2018 @ 4:11 at 4:11
  Permalink

  על הכורדים והמורדים הסורים לבקש רשמית מישראל הגנה. ועל ישראל להענות לבקשה ולאחוז במזרח סוריה. ואל תגידו יותר "כיבוש" .

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות