התמוטטה מדיניות ארה"ב מול מצרים. הכת הצבאית תעביר השלטון לידי האחים המוסלמים

הלם בוושינגטון ובירושלים לאחר שבשבוע שעבר התברר, כי הכת הצבאית המצרים איננה רוצה להמשיך ולהחזיק בשלטון  בקהיר, והיא מחפשת  את ההזדמנות הראשונה למסור את השלטון לידים אזרחיות.
במילים אחרות, כל השיקולים של האסטרטגים המזרח תיכוניים של ממשל הנשיא אובמה, כי הכת הצבאית תישאר בשלטון עד אשר תחובר חוקה חדשה למצרים, ותתקיימנה בחירות לנשיאות, דבר אשר היה אולי יכול היה להבטיח חיבור חוקה דמוקרטית לפחות על פי ערכיה, והיבחרו של מועמד מתון לנשיאות שיהיה מקובל גם על הרחוב וגם על הצבא המצרי, התמוטטו.
הגנרלים של הצבא המצרי החליטו עתה לאחר 12 חודש מאז שגרמו להפלת חוסני מובראק, כי הם אינם רוצים להחזיק יותר בשלטון הפוליטי במצרים וכל מה שהם רוצים הוא לחזור למחנות שלהם ולהתרכז משם בפעילות הצבאית והכלכלית הפרטית שלהם.
החלטה זו משקפת אולי יותר מכל דבר אחר את הייאוש האופף את הגנרלים המצרים מהסיכוי להוציא את מצרים ממצב התוהו ובוהו הפוליטי, והתמוטטות הכלכלית בהם היא נתונה, בייחוד בתקופה בה העולם נמצא במשבר כלכלי עמוק, ובמזרח התיכון ובמפרץ הפרסי עומדת להתחולל מלחמה אזורית בהשתתפותן של לפחות ארצות הברית, איראן, וישראל.
הגנרלים מעריכים, כי בגלל מצבה של מצרים היא לא תוכל להשתתף במלחמה כזו, ומוטב להם לסגת למחנותיהם ולראות כיצד האחים המוסלמיים מתמודדים  עם התפתחויות אלה.  המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה, שבעוד שבישראל מתפרסמות ידיעות מטעות בכוונה שאף פעם לא היה להן בסיס במציאות, כי האחים המוסלמיים המצריים הודיעו לארה''ב כי הם ישמרו על הסכם השלום עם ישראל, קבלו אנשי הכת הצבאית המצרית ה-SCAF, בראשותו של הפילדמרשל מוחמד טנטאווי Field Marshal Mohamed Hussein Tantawi, החלטה לפיה  הם לא ימתינו יותר לא לחיבור חוקה חדשה למצרים, ולא לבחירות לנשיאות, אלא הם יימסרו את השלטון במצרים מיד לאחר שהפרלמנט המצרי החדש יתכנס בעוד חודשיים בסוף פברואר, או התחלת מרס.
טנטוואי כבר סיכם עם חברי המועצה הצבאית. כי ברגע שייבחר יושב ראש לפרלמנט המצרי, ועתה כבר ברור, כי מאחר ובידי האחים המוסלמיים יהיו למעלה מ-50 אחוז מחברי הפרלמנט, יושב הראש שלו יהיה איש האחים המוסלמיים, הוא יעביר אליו את הסמכויות הניתנות לנשיא מצרים.
בוושינגטון בדקו הימים האחרונים את משמעות החלטה חשאית זו של הכת הצבאית ונבהלו. להחלטה זו ישנן לפחות שלוש תוצאות קשות מרחיקות לכת לגבי עתיד מצרים והמרד הערבי במזרח התיכון:
1.
לפי החוקה המצרית הקיימת יושב ראש הפרלמנט הוא ממלא המקום של נשיא מצרים, באם הוא איננו יכול מסיבה כלשהי להמשיך במילוי תפקידו.
2. החוקה המצרית הקיימת נותנת בידי נשיא מצרים סמכויות שלטון בלתי מוגבלות בכל שטחי החיים והפעולה במצרים.  זו היא אחת הסיבות מדוע מחוללי ההפיכה המצרית, וגם ארה''ב, שמו להם כמטרה מרכזית לכתוב חוקה חדשה למצרים.
3. מאחר וכבר היום ברור, מתוצאות סיבובי הבחירות לפרלמנט, כי יושב ראש הפרלמנט יהיה איש האחים המוסלמיים, הרי פירוש הדבר הוא כי השלטון המוחלט במצרים, כולל על הצבא, יעבור לידיהם בעוד חודשיים-שלושה לכל המאוחר.
וושינגטון לא העלתה על דעתה כי האחים המוסלמיים יקבלו לידיהם את השלטון בשלב כה מוקדם של המהפכה והמצרית, ובנתה על כך כי החוקה החדשה שתיכתב, והבחירות לנשיאות בהן ירוצו פוליטיקאים ואנשי צבא בהווה ובעבר מתונים, ישימו מכשולים בדרכם של האחים המוסלמיים וייאלצו אותם להתפשר.
ממשלת בנימין נתניהו ואהוד ברק, אשר הסכימה להתאים את עצמה לקו המצרי של וושינגטון, כחלק מההבנות החלקיות, והדגש הוא חלקיות בלבד, שהשיגה עם ממשל אובמה לגבי איראן, וכתשלום עבור עסקת שחרור גלעד שליט, הסכימה לשתף פעולה עם וושינגטון בהעמדת הפנים כאילו הכול בסדר ביחסים שבין לכת הצבאית המצרית, זאת למרות שהתשלום המדיני-כלכלי שישראל נדרשה לשלם, היה גבוה, קשה, ובלתי הגיוני מדינית.
ישראל אפשרה לחמס להעמיד פנים כאילו הוא מתנתק מאיראן ומסוריה, ובכך פתחה לפניו את הדרך המדינית למערב, כאילו הוא חלק מהאחים המוסלמיים המתונים העולים עתה לשלטון במדינות בהן מתחולל המרד הערבי. אולם החמס לא התנתק מאיראן ולא מסוריה. על כך תעיד העובדה כי חלאד משעל הוא איש הקשר בין הליגה הערבית ונשיא סוריה בשאר אסד. עובדה נוספת, היא דבריו של מנהיג החמס בעזה מחמוד א-זהאר, אשר הכחיש שימים האחרונים בתוקף, כאילו החמס שינה את תפישותיו האידיאולוגיות והאסטרטגיות, קרי השמדת ישראל במאבק מזוין. 
בשתיקתה אפשרה ישראל לכת הצבאית המצרית לבצע בצורה חלקה, בברכתו של ממשל אובמה, את ההתקרבות לאחים המוסלמים ושיתוף הפעולה אתם.

אלה הן הסיבות מדוע שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון  שלחה בסוף השבוע את סגנה לנושאי המזרח התיכון והקרוב ג'רי פלטמן לקהיר, כאשר המטרה המרכזית שלו היא לנסות מלעצור את הכת הצבאית המצרית למסור את השלטון בצורה כל כך חלקה לידי האחים המוסלמיים, ובניסיון להציל את חוזה השלום בין ישראל מצרים.  במילים אחרות, פלטמן צריך להציל את ההתמוטטות של המדיניות האמריקנית כלפי מצרים.
באווירה המצויה כיום בקהיר, בה מנהגי האחים המוסלמיים מדברים בגלוי כי ככל שהכת הצבאית המצרית תמהר למסור לידיה את השלטון, כך תובטח להם חסינות מפני גורלו של חוסני מובראק, קשה מאוד להניח ג'רי פלטמן הצליח במשימה זו.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות