התמונה הבלעדית המופיעה בכותרת זו היא של אחד מראשי כנופיות הטרור ברצועת עזה ששמו הוא זכרייה דורמוש Zakaria Dughmush. זה הוא האיש אשר אנשיו חטפו ב- 14.8, ומחזיקים עד עכשיו את שני העיתונאים של רשת הטלוויזיה Fox האמריקני סטיב סנטאני Steve Centanni, בן 60, ואזרח ניו זילנד, אולף ווייג Olaf Wiig, בן 36. המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים בידיעה בלעדית כי דורמוש הוא שביצע את חטיפת העיתונאים לפי בקשת ועבור קבוצת אנשי החמס שחטפה ב-25 ביוני את החייל הישראלי גלעד שליט ומחזיקה בו כבר חודשיים. למרות שגורלם של שלושת החטופים, האמריקני, הניזלנדי, והישראלי קשור עתה זה בזה, המקורות שלנו מוסרים כי הם אינם מוחזקים ביחד. העיתונאים של רשת Fox מוחזקים על ידי אנשיו של דורמוש כנראה במקום מחבוא בעיר עזה עצמה, ואילו גלעד שליט מוחזק על ידי קבוצה של אנשי חמס בדרום הרצועה במקום מחבוא באזורי רפיח או חאן יונס.

זכרייה דורמוש הוא אחד מאנשיו של מפקד וועדות ההתנגדות העממיות ברצועת עזה ג`מאל סמאדנה, אשר חוסל על ידי הישראלים ברפיח בטילים שנורו מטוסי קרב F-16 ישראלים ב- 8.6.06. סמאדנה היה איש הטרור הפלסטיני הראשון אשר ביצע פיגוע באמריקנים, כאשר אנשיו תקפו בית חנון שיירה של השגרירות האמריקנית בתל-אביב, באמצעות מטעני חומר נפץ ב- 15 לאוקטובר 2003. 3 אנשי ביטחון אמריקנים של השגרירות נהרגו.
מיד לאחר חיסולו של סמאדנה התפרק ארגון וועדות ההתנגדות העממיות למספר מליציות קטנות שאחת מהם היא המיליציה של דורמוש שבסיסה הוא בעיר עזה. כמו כל ראש מליציה קטנה דורמוש מחפש לאנשיו פטרונים או הגנה מתאימה. הפטרונים של המיליציה שלו הם החמס. אולם דורמוש מקבל כספים ונשק גם מגורמי אל קעידה וגם מגורמי חיזבאללה הפועלים ברצועת עזה.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים כי הבקשה לחטוף אזרחים אמריקנים התגבשה אצל חוטפיו של גלעד שליט, לאחר שבשבוע הראשון של חודש אוגוסט נכשלו כל המגעים שקיימו אתם המצרים באמצעות שליחים להביא לעסקת חילופי שבויים. לפי העסקה שעמדה על הפרק אנשי החמס היו צריכים לשחרר את שליט תמורת הבטחה של ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, שניתנה כבר לנשיא מצרים חוסני מובראק וליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כי לאחר שיחררו של שליט ישראל תשחרר בהדרגה 600 אסירים פלסטינים.חוטפיו של שליט דרשו כי החילופין יעשו בעת ובעונה אחת. אחר כך הסתלקו החוטפים גם מהסכמה זו. מאחר ועל החוטפים הופעל לחץ כבד מאוד גם של ראש הממשלה הפלסטיני איש החמס איסמעיל הנייה, גם של המצרים, וגם של אבו מאזן הם החליטו, במודוס אופורנדי אופייני מאוד לקבוצות טרור העוסקות בחטיפה , להדוף מעליהם את הלחץ על ידי ביצוע חטיפות נוספות. את התפקיד הזה הטילו החוטפים על דורמוש ואנשיו.
מאחר ולא אנשי החמס ולא אנשיו של דרומוש רוצים כי הם והפלסטינים יזוהו כחוטפי אמריקנים לקחו החוטפים לעצמם את השם ארגון `בריגדות הג`יהאד הקדוש`, שפרסם ביום ד` 23.8 את הדרישה שעל ארצות הברית לשחרר תוך 72 שעות אסירים מוסלמיים הנמצאים בבתי סוהר אמריקנים. `אתם תשחררו את מה שבידכם, ואנחנו נשחרר את העיתונאים`, נאמר בהודעה. ההודעה אינה מוסרת מה יעלה בגורלם של העיתונאים באם האסירים לא ישוחררו. החוטפים העבירו גם ווידיאו של החטופים לתחנות טלוויזיה ערביות.
המקורות שלנו מוסרים כי עתה ברור לכל העוסקים בפרשה כי עסקת החליפין הבאה תצטרך להיות עסקה מסובכת ומרובעת. שחרורם של האמריקני, הניוזילנדי והישראלי, תמורת אסירים פלסטינים המוחזקים על ידי ישראל ואולי גם על ידי ארצות הברית.
גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, וגם ראש ממשלת פלסטין, יודעים בדיוק מי חטף את העיתונאים ומי מחזיק אותם. אבל כרגיל אצל הפלסטינים כולם ימשיכו להעמיד פנים כאילו הם אינם יודעים וימשיכו לארגן פעולות מחאה ריקות מתוכן נגד החוטפים. דבר אחד הם לא יעשו, יפעלו נגד אנשי הטרור שביצעו את החטיפה ומחזיקים בשני העיתונאים כבני ערובה להמשך המשא ומתן על גלעד שליט.

Print Friendly, PDF & Email