התמונה המטעה של מפקדי המלחמה ב-ISIS

מפקדי המלחמה האמריקנית ב-ISIS, הגנרל ג'וזף  ווטאל US Army Gen. Joseph Votel, מפקד הכוחות האמריקנים במזרח התיכון שהיה המפקד הצבאי האמריקני הראשון שנכנס לסוריה בכל שש שנות המלחמה, והגנרל צ'ארלס בראון Lt. Gen. Charles Q. Brown Jr, המפקד מבסיס אל עודייד Al Udeid Air Base בקטאר על 750 מטוסים אמריקנים במפרץ ובמזרח התיכון, מנסים לצייר בימים האחרונים תמונה המצביעה על כך, כי ארה"ב  מאורגנת ונחושה עתה יותר מתמיד להלום ב-ISIS.
שני המפקדים מודים, כי מה שהתרחש בשנתיים האחרונות מאז 2014, כאשר המערכה האווירית האמריקנית החלה, ועד תחילת השנה, הייה  מאמץ צבאי לא מאורגן, חסר יכולת מודיעינית מתאימה ( בייחוד מנתחים של מידע מודיעיני), והפצצות מפוזרות שלא השיגו את מטרתן.
שני הגנרלים מאשרים בזאת את הדיווחים של המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  בשנתיים האחרונות, אשר היו היחידים שחזרו ודיווחו, כי ההפצצות האמריקניות  ושל חיילות האוויר של מדינות הקואליציה על מטרות ISIS, הן מועטות מידי, בלתי יעילות, רובן פוגעות במטרות חסרות חשיבות צבאית, וכי רוב המפציצים חוזרים לבסיסם  כאשר הם  לא השתמשו במרבית הפצצות והתחמושת שברשותם.
במילים אחרות, ממשל אובמה למעשה איננו נלחם ברצינות נגד ISIS.    
לדעת המומחים הצבאיים וללוחמת טרור שלנו, עדיין מוקדם לומר באם אופי המערכה הצבאית האמריקנית נגד ISIS, השתנה באמת, כפי ששני הגנרלים האמריקנים אומרים בימים האחרונים.
נכון שישנן ניצנים של תנועות צבאיות אמריקניות מוגבלות בסוריה, לוב ובעיראק, המעידות על שינוי אפשרי כזה.
לדוגמא:  הגדלת מספר הכוחות המיוחדים האמריקנים הנמצאים בשלוש ארצות אלה, הרבה מעבר למסגרת שהנשיא אובמה מדבר עליה בפומבי, כאשר הוא אומר 'כוחות קטנים' small forces.
בעיראק ובסוריה נמצאים כיום כ-7,500 חיילים אמריקנים, וכנראה עוד כ-2,000  עד 3,000 לוחמים המשתייכים לחברות ביטחון פרטיות אמריקניות security contracts.  בלוב נמצאים עוד כ-1,000 עד 1,250 חיילים.
מטוסים אמריקנים ממריאים מבסיס אינצ'ירליק Incirlik שבדרום טורקיה הנמצא רק כ-350 ק''מ מרחק אווירי מראקא Raqqa, בירת ISIS בסוריה, ו-700 ק''מ מרחק אווירי  ממוסול Mosul, בירת ISIS בעיראק, ואינם צריכים לטוס יותר כ-1,450 ק''מ ( כ-770 מייל) כשהם באים מהמפרץ הפרסי.   
אבל עדיין אין  שום סימנים כי  ISIS עומד בפני סכנה רצינית של השמדה צבאית, שתפרק את הכליפות המוסלמית שלו, ואת יכולותיו הצבאיות והטרוריסטיות.

לכך יש שש סיבות עיקריות:
1. בעוד ממשל אומבה רואה בעיראק ובסוריה את שתי החזיתות העיקריות עם ISIS, ארגון הטרור פתח כבר בשלוש חזיתות נוספו:ת. במצרים. בחצי האי סיני ובלוב.
 נכון, כי הממשל הזרים באחרונה, מבלי לתת לכך פרסום,4 עד 5 פלוגות של כוחות מיוחדים אמריקנים ללוב. אולם אלה כוחות קטנים מאוד שאינם מהווים אתגר צבאי לארגון הטרור, וכל מה שהם יכולים לעשות הוא להלחם ב-ISIS בעזרת כוחות מקומיים, כפי שהכוחות האמריקנים עושים בעיראק ובסוריה.
2. על מוסול ועל ראקא, בירות ISIS בסוריה ובעיראק, נוספו עתה שתי 'בירות' מחוזיות נוספות: סירט Sirte במרכז מפרץ סידרה Sidra Gulf בים התיכון, וג'בל הילל Jabal Halal, שהיא שרשרת הרים במרכז חצי האי סיני שם קיים ריכוז של בסיסים של ISIS.
גם אם ראקא ומוסול ייפלו בידי כוחות אמריקנים ומקומיים, מטרה שעדיין רחוקה מאוד מלהתגשם, עדיין יישארו בידי ISIS 'בירות' או מרכזי כוח אחרים.
3.  כאשר הגנרל צ'ארלס בראון אומר השבוע, כי חיל האוויר האמריקני פוגע עכשיו בשדות הנפט, מאגרי הכסף המזומן והמפקדות של ISIS, וכי ההכנסות של ארגון הטרור ירדו 'רק' ל-56 מיליון דולר ליום, הוא איננו מדבר על שדות הנפט של ISIS  בלוב וההכנסות המגיעות מהם. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ISIS מפצה את עצמו על ירידת הכנסותיו בסוריה ובעיראק, מההכנסות שהוא מקבל מלוב ומשטחים בסאהל Sahel, שם יש לו גישה למקורות נפט.
4. אותם הדברים אמורים לגבי השטחים בהם ISIS שולט. המספרים המדווחים מידי פעם על ידי מקורות צבאיים אמריקנים, כי שוחררו מידי ISIS, כ-45  אחוז מהטריטוריה שהוא החזיק בעיראק, וכ-20 אחוז מהטריטוריה שהחזיק בסוריה, land and air operations have reclaimed 45 percent of the territory the Islamic State seized in Iraq in 2014, and 20 percent in Syria, אפילו אם הם נכונים ויש מקורות רבים במזרח התיכון שחולקים עליהם, אינם משקפים את העובדה שרוב האזורים האסטרטגים החשובים ש-ISIS שולט עליהם עדיין נמצאים בשליטתו.
5. כפי שנוכחו בימים האחרוניםבצפון ובמזרח סוריה, שם ISIS נמצא, באזורי חאלב Aleppo,  אזעז Azaz, ודיר א-זור  Dier a-zor בתנופת התקפה, ובהתקפות שביצע ארגון הטרור ב-14 וב-23 למאי על בסיסים רוסיים ומרכזי שלטון סוריים ליד ג'באלה וטרטוס Jableh and Tartous במערב סוריה,  היכולת ההתקפית הצבאית של ISIS עדיין לא נפגעה, למרות הירידה בהכנסותיו.
6. בידי ארגוני המודיעין האמריקנים והמזרח התיכוניים, ישנו מידע המראה, כי ISIS   עומד להרחיב בשבועות הקרובים את הפיגועים ההמוניים שלו בערים מרכזיות באירופה ובמזרח התיכון, זאת לאחר שראשי הארגון מעריכים את הפיגועים במטוסי הנוסעים הרוסי והמצרי, ואת הפיגועים בפריס, בריסל ותוניס, כמוצלחים ביותר.
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות