התנאי היחיד של אובמה לטהרן: תשאירו בידכם את כל היכולות לבנות פצצות גרעיניות, אולם אל תרכיבו אותן

הנשיא אובמה, העמיד ביום ד' 18.9, תנאי מרכזי אחד בלבד לאיראן, כדי שהמו''מ הישיר שהוא מנהל כבר כמה שבועות אישית עם נשיא איראן חסן רוחאני יצליח: על איראן להתחייב שהיא לא תיגש להפוך את היכולת שלה לבנות פצצות גרעיניות, לפצצות מבצעיות ולראשי חץ שאפשר להרכיבם על טילים.
אובמה אמר: 'איראן צריכה להפגין כמה היא רצינית על ידי זה שתסכים לא להפוך לנשק את כוחה הגרעיני'. ציטוט המקור: Iran would have to demonstrate its own seriousness by agreeing not to weaponise nuclear power.
דבריו של אובמה, באו יום אחד בלבד, לאחר שמנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, אמר ביום ג' 17.9, במפגש עם כל מפקדי משמרות המהפכה, כי 'איראן היא נגד נשק גרעיני' We are against nuclear weapons, 'וכאשר אנחנו אומרים כי לאף אחד לא צריך להיות נשק גרעיני, אנחנו בהחלט איננו חותרים להשיגו בעצמנו'. And when we say no one should have nuclear weapons, we definitely do not pursue it ourselves either.
המקורות בוושינגטון והאיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי על חילופי המסרים בין אובמה וחמנאי, הוחלט בעת ביקורו השבוע של שר ההגנה העומני בטהרן אל בושאידייאט Sayyid Badr bin Saud Al Busaidiat. שר ההגנה העומני הגיע לטהרן ובידו מסר מהנשיא אובמה, האומר, כי לא מספיק שנשיא איראן חסן רוחאני משמיע מסרים פייסניים כלפי ארה''ב, אלא שוושינגטון רוצה לשמוע הבטחות מפורשות מצעד חמנאי, כי איראן לא תיגש לבנות נשק גרעיני, וכי דברים אלה ייאמרו בפורום הצבאי הניצי ביותר האחראי על פיתוח הנשק הגרעיני האיראני-פורום מפקדי משמרות המהפכה. חמנאי קיבל את התנאי האמריקני הזה וביצע אותו.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי המתווך הראשי בין הנשיא אובמה, ומנהיגי איראן עלי חמנאי, וחסן רוחאני, הוא סולטן קבוס Oman’s Sultan, Qaboos bin Said Al Said, שליט עומן, אשר ביקר בשבוע האחרון של אוגוסט בטהרן ונפגש עם שניהם.
פרטים מלאים על המו''מ האמריקני-איראני, ועל ההסכמות שכבר התקבלו בו בין שני הצדדים, יתפרסמו בגיליון החדש מס' 603 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, שייצא לאור ביום שישי 20.9.
דברי אובמה הם סימן לכך, כי ארה''ב תהייה מוכנה לא רק להכיר בכוחה הגרעיני של איראן, אלא להשאיר אותו על כל מרכיביו בידיה, בתנאי שתקבל על עצמה את התנאי שלא לבנות פצצות גרעיניות.
במילים אחרות, בידי איראן יישארו כל היכולות לבנות פצצות גרעיניות, אולם היא לא תממש יכולת זו.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי במו''מ החשאי עם איראן נוקט הנשיא אובמה באותה טקטיקה, בה הוא נקט במו''מ עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לגבי הנשק הכימי הסורי. בעוד שמאחורי הקלעים המו''מ החשאי עם טהרן מתקדם במהירות, משחרר אובמה כמה הצהרות כלליות המצביעות על כך כי המו''מ נמצא רק בשלביו ההתחלתיים.
הנכונות של אובמה להסתפק בהצהרה מצד מנהיג איראן האייטוללה חמנאי, אותה השמיע כבר פעמים רבות בעבר, כי איראן לא תבנה נשק גרעיני, תוך כדי שתוכנית הגרעין הצבאית האיראנית מתקדמת במהירות, משאירה הרבה מאחורנית, את ראש הממשלה בנימין נתניהן, ואת המדיניות הישראלית מול איראן.
נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה ביום ג' 17.9, כי בפגישתו עם הנשיא אובמה בוושינגטון ב-30 ספטמבר, יתמקד בשאלה כיצד לעצור את תכנית הגרעין של איראן.
נתניהו שירטט 4 קווים אדומים לאיראן.
• הפסקה מוחלטת של העשרת האורניום.
• הוצאה של כל האורניום המועשר מאיראן.
• סגירת הכור התת-קרקעי בפורדו.
• עצירת מסלול הפלוטוניום המתבצע בכור באראק.
לאור דברי הנשיא אובמה ביום ד', נראה כי האמריקנים, שכביכול דיווחו לנתניהו ביום א' 15.9 באמצעות שר החוץ ג'ון קארי שבא במיוחד לירושלים על המתרחש במו''מ עם איראן, מחזיקים את נתניהו באפלה, לגבי המתרחש באמת.
 

Print Friendly, PDF & Email