התנגשות צבאית ארה"ב ורוסיה בסוריה כמעט בלתי נמנעת


גם וושינגטון וגם מוסקבה יודעת כי הן הולכות לקראת התנגשות צבאית ישירה בסוריה.
הפעם זו לא תהייה התנקשות עקיפה באמצעות כוחות זרים proxies, כפי שקרה בנובמבר שנה שעברה (2015) כאשר שני מטוסי קרב טורקיים מדגם F-16 הפילו מטוס קרב רוסי מדגם SU-34 מעל גבול סוריה-טורקיה.
כאשר שתי המעצמות העל עומדות להתנגש פנים מול פנים  הכוחות הקטנים ביותר בזירה זזים הצידה.
רוב מנהיגי העולם ובראשם הנשיא אובמה שהתכנסו ביום ו' 30.9 בירושלים, ללווייתו  של הנשיא ה-9 של ישראל שמעון פרס ז"ל, ידעו היטב כי זירת האירועים האמתית בה תקבענה ההתפתחויות הבאות נמצאת במרחק אווירי של 514 ק"מ בלבד מהם-בחאלב שבצפון סוריה.
אולם כאשר ההלוויה הסתיימה, כולם מיהרו לצאת את המזרח התיכון, כאילו הדברים אינם נוגעים להם.
את הצעד הראשון להכנת ההתנגשות הזו יזמו דווקא האמריקנים.
זה כבר לא סוד לא בוושינגטון ולא באף בירה מזרח תיכונית אחרת, ובוודאי שלא במוסקבה, כי ההתקפה של מטוסי תקיפה אמריקנים מדגם A-10  ב-17 לספטמבר  על המוצב הסורי בג'בל טודור Jebel Tudar שבאזור דיר א-זור בדרום סוריה, בוצעה בכוונה תחילה, ולא בשגגה כפי שהאמריקנים מציגים זו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עצם העובדה שהנשיא אובמה הורה להקים בחשאי מיד לאחר ההפצצה וועדת חקירה שתנסה לקבוע מי בשרשרת הפיקוד האמריקני נתן את ההוראה להתקפה, מצביעה על כך כי מישהו בפנטגון, או אולי בסוכנות הביון המרכזית ה-CIA, ניסה והצליח לטרפד את ההסכם לשיתוף פעולה צבאי בין ארצות הברית ורוסיה בסוריה, עליו עמל כל כך שר החוץ האמריקני ג'ון קארי.
שום גורם לא בפנטגון, הצבא האמריקני וקהילת המודיעין האמריקנית, היה מוכן לבצע את הוויתורים המבצעיים-מודיעיניים שקארי הסכים עליהם עם הרוסים.
יומיים לאחר מכן ב-19 לספטמבר באה התגובה הרוסית-סורית.
שיירת העזרה של הצלב האדום לחאלב הופצצה והושמדה. מוסקבה ודמשק מכחישות את מעורבותן בהפצצה,  אולם שום גורם אווירי אחר מלבדן, איננו יכול לפעול באזור זה בסוריה. במקביל פתחו הרוסים, הסורים, חיזבאללה, והמליציות השיעיות הפרו-איראניות הנלחמות בסוריה תחת פיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים, באופנסיבה לכיבוש מזרח חאלב הנתונה במצור מידי המורדים הסוריים.
אם מזרח חאלב תיפול בידי הכוחות התוקפים, זה יהיה הניצחון הגדול ביותר של הנשיא בשאר אסד במלחמה הנמשכת כבר שש שנים. הנשיא הסורי יחזור לשלוט בעיר השנייה בגודלה בסוריה.

האיום של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, מיום ה' 29.9, כי ארצות הברית תשעה את תוכניותיה לתאם את הפעולות נגד ISIS עם מוסקבה, אם זו לא תפסיק את ההתקפות על חאלב, United States will suspend plans to coordinate anti-Islamic State counter-terrorism efforts if Moscow does not stop attacking Aleppo, נדחתה על ידי מוסקבה בלעג.
סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבאקוב  Sergey Ryabkov אמר: 'שוב פעם היה (לארה"ב) התמוטטות אמוציונאלית על רקע אי נכונותה של האדמיניסטרציה של הנשיא אובמה לקיים את חלקה בהסכמים'. Once again there was a certain emotional breakdown yesterday against the backdrop of the Obama administration's unwillingness to fulfill its part of the agreements.
היה כאן שדר רוסי ברור מאוד האומר, כי אנו יודעים שהבעיה שלכם היא שישנם חלקים בממשל שמסרבים לקיים את ההסכמים שהושגו אתנו. לכן האחריות היא שלכם ולא שלנו.
עכשיו לממשל אובמה נותרו שתי ברירות:
1. להמשיך לעמוד חסרי אונים מול המשך המתקפה הרוסית-סורית-איראנית בחאלב.
2. להפסיק את התיאום האווירי בין חיילות האוויר האמריקנים והרוסיים בסוריה.
במצב כזה זו רק שאלה של זמן עד שתחולל התנגשות בין מטוסים אמריקנים ורוסיים מעל סוריה או מזרח הים התיכון.   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות