התפוצצויות בטהרן, והשעיית דמשק מהליגה הערבית, קירבו את המזרח התיכון צעד אחד נוסף לקראת מלחמה אזורית

שתי התפוצצויות במאגרי התחמושת והציוד להגנה אזרחית של משמרות המהפכה ליד טהרן בשבת בצהרים, בהן נהרגו ונפצעו עשרות אנשי משמרות המהפכה, היו השיא בשרשרת ידיעות שהתפרסמו במזרח התיכון ביום שישי ושבת 12.11, אשר הראו כי האזור נמצא ברתיחה של ערב מלחמה אזורית.
קודם נמסר בשבת בבוקר, כי קבוצת חברי פרלמנט כוויתיים דורשים לקיים דיון דחוף בתוצאות האפשריות של תקיפת איראן, לאחר שעודכנו על ידי הממשלה, כי בממלכה החלו להיערך לקראת תקיפה על איראן.
ביום ה' היו אלה מקורות בריטיים אשר מסרו ידיעה דומה, לפיה שרי ממשלת בריטניה תודרכו להתכונן לתקיפה ישראלית בסיוע אמריקני, על איראן, כבר בדצמבר.
ההחלטה משבת אחה"צ של הליגה הערבית לתת לנשיא בשאר אסד אולטימאטום בן ארבעה ימים בלבד, להפסיק את הרג המפגינים נגדו עד יום ד' ה-16 בנובמבר, אחרת סוריה תושעה מחבורתה בליגה הערבית, היא מבחינתו של נשיא סוריה גרועה אפילו באם היה מקבל ידיעה כי כוחות טורקיים פלשו לתוך צפון סוריה, כדי להקים שם אזור חיץ בו יוכלו המורדים הסוריים למצוא מקלט מתותחי הטנקים הסוריים.
השעיה מהליגה הערבית היא פגיעה ישירה במרכז הלגיטימיות של ממשל הנשיא אסד.
לא מועצת הביטחון החליטה לפעול נגד אסד, גם לא נאט"ו, החליטו לפעול נגד אסד. הערבים עצמם שוללים את הלגיטימיות של משטר אסד, וקוראים להקמת משטר אחר במקומו בדמשק.
מה אסד יגיד על החלטה כזו, שתתפשט כמו אש בסוריה, בצבא, בשירותי הביטחון הסוריים? אסד ייטען כי ערב הסעודית, מדינות המפרץ הפרסי, הכת הצבאית במצרים, המשטר החדש בלוב, הם כולם בובות העושות את רצונן של ארצות הברית, ונאט"ו?
אפילו אסד מבין ויודע כי נימוק כזה לא יתפוס ברחוב הסורי. אפילו הוא ואנשיו יודעים, כי פירושה של החלטה זו הוא לא בידודה המוחלט של סוריה בעולם הערבי, אלא צעד אחד נוסף לקראת האפשרות כי הליגה הערבית תודיע כי היא מוכנה להשתתף בכוח צבאי מוסלמי-ערבי שיקום, ואשר יתערב לטובת המורדים.
ממלא, גם טורקיה, ערב, הסעודית, קטאר, וירדן, מעורבות כבר עכשיו באספקת נשק למורדים בסוריה, וטורקיה אף מרשה למפקדותיהן ולמחנות האימונים שלהם לפעול מתוך הטריטוריה שלה.
תקדים כזה התקיים כבר לפני חודשיים בלוב, כאשר יחידות צבאיות של קטאר, ירדן, וטורקיה, שיתפו פעולה עם צבאות נאט"ו, ביניהן ארצות הברית, בהפלתו של משטר מועמר קדאפי, והקמת שלטון חדש בטריפולי.
בשאר אסד ומפקדי צבאו מודעים לכך כי החלטת השעיה של הליגה הערבית מקרבת את האפשרות של מהלך דומה בסוריה, יותר מאשר אי פעם.
לכן תוך זמן קצר מאוד מאז שהחלטת הליגה הערבית התקבלה, בשבת אחה"צ, הודיע משטר אסד, כי החלטה זו התקבלה על ידי בובות אמריקניות, ולמרות זאת המשטר ימשיך ליישם את הפסקת האש עליה הוא הכריז.
זה הוא לעג לרש, מאחר וכל אחד במזרח התיכון, כולל בסוריה, בעולם המוסלמי ובמערב יודע, כי כל פעם שאסד דיבר על 'הפסקת אש' ועל 'הוצאת הצבא הסורי ממרכזי הערים', ההתקפה של הצבא על המורדים רק התגברה, ומספר ההרוגים האזרחים בסוריה, רק הלך וגדל. רק ביום שישי ושבת נהרגו בסוריה למעלה מ-70 איש.
משטר אסד גם יודע כי האפקט המיידי של החלטת הליגה הערבית, תהייה התגברות העריקה של קצינים וחיילים מהצבא הסורי, תופעה הנמצאת ממילא בקו של עלייה בשבועיים האחרונים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד שבחצי השנה האחרונה הזרימה תופעה זו כל יום לכוחות המורדים עשרות לוחמים מאומנים, עתה היא מזרימה לשורותיהם כל יום כמה מאות לוחמים כאלה המגיעים, שלא כמו בעבר, על נשקם.
התפתחויות אלה, מביאות את המרד בסוריה לצומת המסוכנת, בו בשאר אסד ומשפחתו, וצמרת הצבא צריכים להחליט באם ברית הדמים שנכרתה ביניהם ב-10 החודשים האחרונים, מאז המרד נגד אסד פרץ בחודש מרס, ממשיכה, או מתפרקת?
בצומת כזו יכולות להתקבל שלוש החלטות מכריעות. אחת על ידי הצבא, ושתיים על ידי בשאר אסד.
1. ראשי הצבא יכולים להחליט כי מסוכן מידי עבורם להמשיך במסלול הדמים שאסד ומשפחתו מוליכים אותם. במילים אחרות, ראשי הצבא יכולים להחליט להיפטר מבשאר אסד, ולבצע הפיכה צבאית.
2. אסד עצמו יכול לבצע הפיכה צבאית, כפעולת מנע, כדי לשמור  על השליטה בצבא ובשירותי הביטחון,  כך שיווצר מצב בו תשלוט בדמשק  כת של קצינים שתכוון מאחורי הקלעים על ידיו ובני משפחתו. מהלך כזה יכול להסיר, לפחות לזמן קצר, את הלחץ הערבי-מערבי מעל דמשק.
3. אסד יכול לפנות אל הדרך מפניה הוא מזהיר כבר חודשים, להבעיר את המזרח התיכון באש ולפתוח ביחד עם איראן וחיזבאללה, במלחמה אזורית. מהלך כזה יאלץ את הליגה הערבית לא רק לסגת מהשעייתה של סוריה, אלא לתמוך במהלכים הסוריים, שברובם יהיו נגד ישראל.
מיד לאחר הפיצוצים בטהרן בשבת, נשטפה הבירה האיראנית בגל של שמועות ששתי העיקריות שבהן היו, 'כי פרצה כבר המלחמה עם איראן', וכי הפיצוצים נגרמו 'מניסוי גרעיני שלא הצליח'.
שמועות אלה רק מצביעות עד כמה המצב ברחוב המזרח תיכוני נפיץ, ובאיזו אווירה שללא ספק משפיעה גם עליהם, גם הצמרת האיראנית, וגם הצמרת הסורית עומדות לקבל את ההחלטות המכריעות שלהן.

Print Friendly, PDF & Email