התפוצצות ברכבת נפט ליד גורי, ניתקה את אספקת הנפט מאזרביג'אן לאירופה. טיבליסי: ביצוע הפיגוע, רוסי.

תיקדבקה: רכבת נושאת נפט מאזרביג'אן, עלתה על מוקש והתפוצצה ביום א' 24.8 בבוקר, ליד העיר גורי. בכך הופסקה הזרמת הנפט מאזארביג'אן לאירופה דרך גיאורגיה.
אם כי אי אפשר להוכיח מי הניח את המוקש על המסילה, אין ספק כי בכך הונחתה מכה קשה על ניסיונותיה של ההנהגה הגיאורגית בטיבלסי, לנסות ולהחזיר את המדינה למהלך חיים נורמלי. טיבליסי האשימה מיד את רוסיה בביצוע הפיצוץ ברכבת.
אזבריג'אן, הפסיקה את משלוחי הנפט דרך גיאורגיה בזמן המלחמה, אבל חידשה אותם ביומים האחרונים. הפסקת משלוחי הנפט מסיבה נזקים כלכליים קשים לממשלת הנשיא מיכאיל שאאשקבילי, בגלל שהתגמולים שקבלה, היוו חלק ניכר מהכנסותיה.
בהתפתחויות נוספות ביום א' הקשורה בהמשך הנוכחות הצבאית הרוסית בגיאורגיה, הגיעה לנמל באטומי Batumi בגיאורגיה אוניית מלחמה אמריקנית המשחתת 'מקפול' USS mcfaul, הנושאת אתה עזרה הומניטארית. במקור, אוניית המלחמה האמריקנית הייתה צריכה לעגון בנמל פוטי Poti, הנמצא צפונית לבאטומי, אולם המשך הנוכחות הצבאית הרוסית בעיר ובייחוד בנמל שלה מנעו זאת. הרוסים מצדיקים את המשך נוכחות הכוחות הצבאיים שלהם בגיאורגיה, ברשות שניתנה להם, לפי טענתם בשורה של חוזים בינלאומיים, ולאחרונה גם על ידי נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, להקים בגיאורגיה, מובלעות ביטחון, אשר יגנו על דרום אוסטיה, ואבחזיה. הקישו כאן לקריאת הידיעה המקורית.
כבר ביום א' 17.8, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי הרוסים החלו בהקמתם של אזורי חיץ ביטחוניים לאורך גבולות גיאורגיה עם דרום אוסטייה ואבחזיה. הקישו
ביום א' הודיעה גם מפקדת הצי הרוסי, כי סיירת הטילים הרוסית Moskva, חזרה בשבת 23.8 לבסיס האם שלה בים השחור סבטופול. ההודעה לא אמרה מהיכן הסיירת חזרה. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ביום רביעי 20.8, הודיע האתר הרשמי של משרד ההגנה הרוסי, כי 'מוסקבה' מתכוננת לצאת לים התיכון, כלומר להצטרף לאוניות הצי הרוסיות העומדות להגיע לנמל טרטוס בסוריה. נראה כי בגלל שיקולים מבצעיים החליטה מפקדת הצי הרוסי מאוחר יותר ,שלא לשלוח את 'מוסקבה' לים התיכון, והיא חזרה לבסיס האם שלה.

Print Friendly, PDF & Email