התפוררותם של ממשל אובמה, וצבאות ערביים מול ISIS, מעמידות את גבולות ישראל, ירדן וסעודיה בסכנה!

השאלה אם בגדאד ודמשק, או לפחות חלקים מהן, יפלו בידי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS,  היא כבר לא נושא לתחזיות אסטרטגיות ארוכות טווח, אלא מציאות שאי אפשר יותר להתעלם ממנה.
זה המחיר שהמזרח התיכון עומד לשלם עבור עיסוקו האובססיבי של הנשיא אובמה בבנייה מחדש של קשרי וושינגטון עם טהרן, וההסכם הגרעיני עם איראן.
זהו גם המחיר של מדיניות ההרגעה בה נקט ממשל אובמה מאז תחילת השנה, לפיו ISIS, איננו מהווה יריב רציני כפי שמתארים אותו, וכי ההפצצות של ארה''ב ומדינות הקואליציה  שהוקמה  כדי להלחם ב-ISIS, פגעו ברוב היכולות המבצעיות של ארגון הטרור.
גם הרעיון האסטרטגי שנלחש בוושינגטון, כאילו לא היה סוד גלוי, כי כוחות משמרות המהפכה וגדודי אל קודס האיראניים הם שייעצרו את ISIS התגלה כמוטעה.
לאחר הקרב על תיכרית במרכז עיראק בחודש מרס השנה, בו מליציות שיעיות פרו איראניות בפיקודו של מפקד גדודי אל קודס הגנרל קסאם סוליימני, הצליחו לכבוש חלקים מהעיר מידי אל קעידה, נסוגה טהרן מהרעיון האמריקני כי כוחות שיעיים יעצרו את הכוחות הסוניים של אל-קעידה.
מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, עצר בעצמו ברגע האחרון והחליט, כי הוא לא יערב את ארצו ואת צבאותיו במלחמה שיעית-סונית מזרח תיכונית גלויה. זו לא דרכם של האיראנים ולא של המחשבה האסטרטגית שלהם המבוססת על פעילות חשאית ותמיכה מוגבלת בכוחות שיעיים מקומיים.
זו הסיבה מדוע חמנאי נסוג ברגע האחרון מלערב כוחות איראניים נוספים גם בסוריה וגם בעיראק, ופנה לעבר תימן. שם המורדים הח'וטיים מספקים לו זירה קטנה יותר, אבל לא פחות חשובה מבחינה אסטרטגית איראנית מאשר עיראק וסוריה-שליטה במפרץ עדן ובמצרי באב-אל-מאנדב.
חמנאי גם ראה, כי הנכונות של ממשל אובמה להלחם באל קעידה ISIS, איננה קיימת במציאות. במילים אחרות, עליו להכין את הצבא ומשמרות המהפכה האיראניים למלחמה על גבולות איראן עצמה, מפני כוחות ISIS שיתקפו אותם ממזרח עיראק, ולא להחליש אותם במלחמה על מקומות שעכשיו נראים לו מרוחקים כמו בגדאד ודמשק.
וישנה עוד נקודה חשובה, אם המעצמה מס' 1 בעולם מסתפקת בהפצצות אוויריות על ISIS, בהיקפים חסרי משמעות צבאית, שבמציאות של שדות הקרב המודרניים מתאימים לזירה מקומית מצומצמת, למה שטהרן ללא תנהג כך, ובמקרה שיהיה צורך בכך, גם היא תפעיל את חיל האוויר שלה-בצורה מצומצמת בלבד.
לעומת חמנאי, ממשל אובמה לא נרתע מלהכניס את עצמו ואת ארצות הברית לתוך הלהבות המתעצמות מידי יום של המלחמה השיעית-סונית במזרח התיכון.
התוכניות האחרונות האמריקניות לספק נשק לסונים ולשיעים העיראקים המוכנים עדיין להגן על בגדאד, נראות כמתכונים בטוחים להגברת הלהבות בין הסונים והשיעיים העיראקיים, מהלך שיביא בסופו של דבר לידי נפילת בגדאד בידי ISIS, המתלבט עכשיו אם כדאי לו או לא כדאי לו לכבוש את הבירה הערבית הראשונה.
אין כיום במזרח התיכון אפילו אישיות מדינית או צבאית המבינים לאן נעלמו  לפתע מפקדת פיקוד מרכז האמריקנית CENTCOM-U.S. Central Command, והגנרל ג'ון אלן מתאם הפעולות העולמיות  הצבאיות נגד אל קעידה- Gen. John Allen, special presidential envoy for the Global Coalition to Counter ISIS. בוושינגטון הושמעו טענות, כי שניהם היו עסוקים יתר על המידה בהכנת התוכניות לכבוש את מוסול בצפון עיראק מידי ISIS. במציאות היום של שדות הקרב בעיראק ובסוריה-עיסוק זה נראה ונשמע הזוי.
נפילתן של ראמאדי בעיראק בשבוע שעבר, ושל תדמור בסוריה ביום ד' 20.5, היא אות האזהרה הברור ביותר, כי אל קעידה ISIS הצליח שוב לגרום לרעידת אדמה צבאית במזרח התיכון, כמו ביוני 2014. עכשיו ברור לירושלים, רבת עמון וריאד, כי לא רק בגדאד ודמשק נתונות בסכנה, אלא גבולותיהן עם עיראק וסוריה, וכי הן ניצבות לבדן, לא רק נגד איראן, אלא גם נגד אלקעידה ISIS.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות