התפוררות יחידות ומוצבים, עריקה, ביזה וחיילים רעבים, בקווי החזית הסורית עם ישראל

תצפיות צבאיות ואזרחיות מרמת הגולן אל תוך עומק השטח הסורי מגלות ביומים האחרונים תהליך מתמשך של התפוררות הכוחות הצבאיים הסוריים המוצבים ברמת הגולן, ובהר חרמון, מול גבול ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים על עריקות של קבוצות קצינים וחיילים סוריים גדולים מהדוויזיות הסוריות המוצבות לאורך גבול סוריה-ישראל, ועל סימנים ראשונים של התמוטטות מערכת האספקה הלוגיסטית של הצבא הסורי באזור. נראה, כי מפקדת הצבא הסורי מעדיפה להעביר אספקה סדירה ליחידות הנלחמות במורדים, ולכאלה המוצבות באזורים רגישים מבחינה ביטחונית, כמו גבול סוריה-טורקיה, מאשר ליחידות המוצבות בגבול סוריה-ישראל, שם בינתיים השקט נשמר.  
כתוצאה משיקולים אלה, נפסקה אספקת המזון והמים הסדירה אל המחנות והמוצבים הסוריים מול ישראל, והחל מיום שבת 21.4, אפשר לראות בשטח קבוצות גדולות של חיילים סוריים חמושים המחפשים אוכל ומים.
המקורות שלנו מוסרים, כי בפעם הראשונה מזה שנים רבות, אפשר לצפות ממוצבים וישובים ישראליים, בקבוצות חיילים חמושים מתקרבות אל גדר המערכת במטרה למצוא שם אוכל. החיילים אינם יוצרים מגע עם חיילי צה''ל, או עם תושבים ישראליים המתבוננים במתרחש, אולם בכמה מקרים בהם נזרקו חבילות מזון אל מעבר לגדר לתוך שטח סוריה, לא עברו שעות רבות והחיילים הסורים הרעבים אספו אותן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מספר העריקות הגדול ביותר נצפה בדוויזיה מס' 5 הסורית המוצבת באזור קונייטרה. מעריכים כי עד עתה ערקו מדוויזיה זו למעלה מ-1,500 קצינים וחיילים, שהם כ-12 עד 15 אחוז ממספר המשרתים בה. עריקות מצומצמות יותר מתרחשות כמעט כל יום בקרב הדוויזיות מס' 7, 9, ו-15, המוצבות מול מרכז ודרום רמת הגולן. שם העריקות מגיעות בכל דוויזיה מידי יום לעשרות.
תופעה נוספת המעידה על ההתפוררות הפנימית בצבא הסורי ברמת הגולן, היא התדרדרות של השליטה של המפקדות הצבאיות  הסוריות  באזור על המחנות והמוצבים הנמצאים בתחום אחריותם. המחנות והמוצבים פרוצים, וגורמים אזרחיים יכולים לחדור אליהם, ואפילו להשתלט על מבנים בתוכם, מבלי שאיש יעצור מבעדם, או ינסה לפנותם.  
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי זו היא הסיבה העיקרית שחלק גדול מהבסיסים והמוצבים הצבאיים הסוריים, המהווים את חוט השדרה של קו ההגנה הסורי מול צה''ל, ננטשו, וכנופיות מקומיות, מירדן, ואפילו ממערב-עיראק, פושטים עליהם מידי יום, מפרקים אותם, מבלי שאיש עוצר  מבעדם.
כנופיות שודדים אלה אינן פועלות נגד מטרות של משטר אסד ושל הצבא הסורי, בעיקר משום שהן אינן רוצות למשוך תשומת לב מיותרת מצד כוחות הביטחון והצבא הסוריים, כדי שאלה לא תפרענה להן להמשיך במלאכת הביזה. אולם אין ספק כי גורמים סוניים מעיראק ומירדן משתמשים בכנופיות אלה כדי לחדור באמצעותן לשטח הסורי ולבצע פיגועי טרור במטרות צבאיות סוריות.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי זה מה שהתרחש ביום שישי 20.4, בעיירה הסורית שאם אל-גולן Sahm al-Jolan, ליד קונייטרה, כאשר מטען חבלה גדול במשקל 100 ק''ג (220 פאונד),התפוצץ במרכז העיירה כאשר עבר שם שיירה של צבא סוריה. לפחות עשרה אנשי צבא סוריים נהרגו, וכ-35 נפצעו. ההנחה היא שהמתנקשים באו מירדן. שלטונות הביטחון  הסוריים פרסמו הודעה האומרת כי מטען חבלה הופעל בשלט רחוק נגד אוטובוס שהסיע חיילים.
בפעולת טרור מקבילה באותו יום, בעיירה קאראק  Karak,  ליד דרעא בחורן הסורי, נהרגו חמישה חיילים סוריים.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות