התקדמות בשיחות בין ארה"ב ורוסיה על פרישתו של בשאר אסד

התקדמות דרמטית התרחשה בימים האחרונים בשיחות הטלפוניות המרתוניות שמנהל שר החוץ האמריקני ג'ון קארי עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, בנושא סיום המלחמה בסוריה. מוסקבה הסכימה בפעם הראשונה לדון באפשרות כי נשיא סוריה בשאר יפרוש מהשלטון, ובתנאים שפרישה זו תתבצע.
בידיעה בלעדית של המקורות המודיעיניים של תיקדבקה נמסר גם, כי הרוסים הסכימו להתחיל לדון גם בעתידם של ראשי הצבא הסורי המנהלים את המלחמה נגד המורדים.  המגעים האמריקנים-רוסיים בהם משתתפים גם הסעודים והירדניים, הם כבר בשלב כה מתקדם עד אשר הוחל כבר בהכנת רשימות שמיות של מפקדים סוריים שיודחו או יישארו בתפקידיהם.
אחד הסימנים החיצוניים הבולטים לכך להתקדמות זו בשיחות, היא הגעתם של כמעט כל ראשי ומפקדי ארגוני המורדים הסוריים לרבת עמון בירת ירדן, ביומיים האחרונים (ב' וג' 3.5-2) והתכנסותם המפתיעה בחדר המלחמה הקדמי US Central Command Forward-Jordan   האמריקני-ירדני-סעודי-איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, הנמצא צפונית לבירה הירדנית. הבאתם של ראשי ארגוני המורדים הסוריים לירדן הוסדרה בסדרה של פגישות שנערכו בימים האחרונים בז'נווה בין שרי החוץ של ארצות הברית, סעודיה וירדן. 
המקורות שלנו מוסרים, כי פקידים וקצינים אמריקנים בכירים המנהלים את האסטרטגיה של ממשל אובמה במלחמה בסוריה, הציגו בפני המתכנסים שורה של הסכמות שהושגו כבר בין וושינגטון ומוסקבה על הדרך לסיום המלחמה. במרכז ההסכמות פרישתו של נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון, ויציאה שלו ומשפחתו מסוריה.
ראשי ארגוני המורדים נדרשו על ידי הפקידים והקצינים האמריקנים, שפקידים סעודיים וירדניים נלוו אליהם, להתחייב לשתף פעולה עם הקו האמריקני-רוסי-ערבי, ושלא לנסות לחבל בו, כלומר להפסיק את הקרבות.
לפי המידע המצוי בידינו הדיונים בבירת ירדן נמשכים.
המטרה האמריקנית עתה היא להשיג הפסקת אש כללית בסוריה כולה, מהלך שיימנע את ההתקפה  הרווסית-איראנית-סורית-חיזבאלללה על העיר הגדולה ביותר בסוריה-חאלב.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי ביומיים האחרונים (ב' וג' 3.5-2)  הפסיק לפתע חיל האוויר הרוסי, לפי הוראות שקבל מנשיא רוסייה ולדימיר פוטין, את התקפותיו באזור חאלב.
בכך נשארו צבאות איראן-סוריה-חיזבאללה  הנערכים לכבוש את העיר ללא סיוע אווירי שיאפשר להם להשלים את המהלך הצבאי הזה. למרות שחיל האוויר הסורי יכול לפעול בחאלב ללא הפרעה, הוא איינו מוסגל למלא את התפקיד שיועד לחיל האוויר הרוסי במתקפה רחבה ומכרעת כזו.

Print Friendly, PDF & Email