התקיפה הישראלית בסוריה באה עם התחלת ההתייעצויות בוושינגטון לקביעת עמדה אמריקנית לגבי עתידו הפוליטי של הנשיא בשאר אסד

התקיפה הנרחבת של צה"ל, ביום שלישי 9.1 לפנות בוקר, באם ההודעה של המקורות הצבאיים הסוריים נכונה, על מטרות ליד העיר אל-קוטייפה al-Qutaifa הממוקמת מזרחית לדמשק, גם באמצעות מטוסי קרב-הפצצה ששיגרו טילים כשהם טסים במרחב האווירי של לבנון, וגם באמצעות טילי קרקע-קרקע ששוגרו מרמת הגולן, באה כמה שעות לפני שבוושינגטון מתכנסת התייעצות מכרעת לגבי גיבוש עמדה אמריקנית לגבי עתידו הפוליטי של נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי להתייעצות זו שתיערך בבית הלבן הוזמנו כל ראשי זרועות הממשל האמריקני הנוגעים לנושא הסורי, נציגי המדינות האירופאיות המרכזיות, בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה, וכן נציגים של מדינות אסיה המרכזיות, ובראשן יפן והודו.
המטרה של התייעצות זו שתימשך עד סוף השבוע, היא לנסות ולקבוע מדיניות אמריקנית-אירופאית-אסיאנית אחידה לגבי עתידו הפוליטי של נשיא סוריה בשאר אסד, ולגבי השאלה מי ישלוט בסוריה עם סיום המלחמה.
בכך החל המהלך של ממשל הנשיא טראמפ לנסות ולהעמיד מול המדיניות של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוריה, מדיניות מערבית-אסיאנית מוסכמת. ההערכה האמריקנית היא, שצריך להקים קואליציה מדינית חזקה בראשותה של ארצות הברית, מול הציר המדיני שפוטין הקים, כדי לטפל בבעיה הסורית, עם איראן ועם טורקיה.
המקורות שלנו מדווחים, כי הנחת היסוד של דיוניים אלה היא, לנסות ולשמור על שלמותה הטריטוריאלית של סוריה, תוך הבטחת אוטונומיה חלקית למיעוטים, ובייחוד לכורדים, כאשר מוסכם על המשתתפים כי הנשיא בשאר אסד ימשיך להחזיק בשלטון בדמשק במשך  תקופת מעבר שתיקבע במו"מ שבין ארצות הברית ורוסיה. לאחר סיום תקופת המעבר תיערכנה בחירות כלליות חדשות לנשיאות ולפרלמנט, ובשאר אסד יפרוש מתפקידו.  
ההערכה בוושינגטון היא, כי הוויכוח העיקרי עם הרוסים לגבי עתיד המשטר בסוריה יהיה על תקופת הזמן שאסד יוכל להישאר בשלטון.  הרוסים ינסו שתקופה זו תהייה ארוכה ככל האפשר, ואילו האמריקנים ירצו לקצר אותה.
מקורות בממשל טראמפ אמרו בימים האחרונים, כי הם אופטימיים לגבי האפשרות להגיע להסכם עם הרוסים בנקודות אלה.
ישראל לא הוזמנה להשתתף בהתייעצויות אלה בוושינגטון, אולם במגעים השוטפים המתנהלים  בין הגורמים המדיניים והביטחוניים הישראלים עם גורמים מקבילים בממשל טראמפ, הבהירה ישראל את עמדותיה בנושאים אלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו גם שוחח בטלפון ב-1 לינואר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על נושאים אלה, כאשר השניים נדברו להיפגש בימים הקרובים.
גם שהותו של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, ב-22 לינואר בירושלים תנוצל להעברת והבהרת עמדותיה של ישראל לגבי סוריה.
התקיפה הישראלית בסוריה, היא תזכורת גם לוושינגטון וגם למוסקבה, כי בנושא עתידה של סוריה יש להתחשב גם בעמדותיה וצרכיה הביטחוניים של ישראל.
מדובר גם באיתות ישראלי ברור לאיראן, שלא תנצל את תקופת המעבר הזו לחיזוק התבססותה הצבאית בסוריה.                      

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “התקיפה הישראלית בסוריה באה עם התחלת ההתייעצויות בוושינגטון לקביעת עמדה אמריקנית לגבי עתידו הפוליטי של הנשיא בשאר אסד

  • ינו 9, 2018 @ 16:05 at 16:05
    Permalink

    יש לומר 1 בינואר ולא לינואר. בדיוק כפי שאומרים: 1 במאי, 1 באפריל, תשעה באב.

  • ינו 10, 2018 @ 14:00 at 14:00
    Permalink

    אין סיכוי שאסד יאפשר חילופי שלטון ומעבר לדמוקרטיה מאחר ומשמעות הדבר (כאקסיומה) היא עליית הסונים לשלטון ומרחץ דמים. לכן, באם יתאפשר להם, ורק אם חרב תהיה מונחת על צווארם, יעדיפו העלאווים להיפרד מסוריה. ועל המיתרים הללו יפרטו יום וליל האיראנים, בהפחידם את העלאווים (ובצדק) מטבח בערי סוריה. השאלה הגדולה – מה ישבור את איראן ויותיר את העלאווים לבד במערכה. יחד עם זאת ולאור ההתעקשות העלאווים-שיעית הכמעט וודאית, כלל לא בטוח שאירופה והודו בכיס הקטן של האמריקנים. נקודת האור עשויה להיות דווקא העמדה הערבית, אשר תגבה את ארה"ב בכל צעד.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות