התקיפה הישראלית של המטען שהביא האונייה האיראנית 'סאביה' ללטקיה יומיים בלבד לאחר פירוקו מעידים לא רק על דיוק הטילים אלא גם על איכות המודיעין הישראלי

תמונות לוויין אחרונות של אזור המכולות בנמל לטקיה, שחיל האוויר הישראלי תקף, ביום שני 27.12, מראות בבירור כי המתחם הותקף על ידי ארבעה טילים ששוגרו מעל הים התיכון. נראה כי לחיל האוויר היה לא רק מידע מדויק איזה מכולות עליו להשמיד, כדי למנוע כניסת מערכות נשק איראניות לסוריה/או לחיזבאללה, אלא גם טילים המסוגלים לפגוע בדייקנות רבה במטרות.
מקורות ביון מערביים  העוקבים אחר תנועת האוניות האירניות המגיעות לסוריה מוסרים, ביום שישי 31.12,  כי האונייה שהביאה את המטען שהותקף היא אוניית המכולות האיראנית 'סאיבה' Shiba, שהגיעה בשבוע האחרון של דצמבר ללטקיה ( בתמונה. ).
ב-25 לדצמבר האונייה האיראנית הפליגה מנמל לטקיה לאחר שסיימה לפרוק את המטען שהביאה. יומיים לאחר מכן תקף חיל האוויר את המטען שפורק מהאונייה.
מתמונות הלוויין עולה כי הסורים פיזרו בכוונה תחילה את משלוח הנשק שהגיע לארבעה אזורים בשטח בו מאוחסנות המכולות המגיעות לנמל, במטרה להקשות על המטוסים הישראליים לפגוע בהן ולהבטיח שלפחות חלק מהמשלוח יישאר שלם. אולם, לפי הצילומים, המודיעין הישראלי ידע לאתר אזורים אלה ולהשמיד את המשלוח.
לאחר שהפליגה מלטקיה, נראתה האונייה האיראנית חוצה את מייצרי הבוספורוס, נכנסת לים השחור ומגיעה, ביום חמישי 30.12, לנמל קורנומורסק  Chornomorsk באוקראינה. 
הדבר העלה השערה בקרב גורמי הביון המערביים שהאונייה האיראנית הביאה משלוחי נשק איראניים גם לאוקראינה.
האונייה האיראנית שייכת לחברת הספנות הלאומית של איראן Islamic Republic of Iran Shipping Lines, והיא נכללת ברשימת האוניות האיראניות עליהן ארצות הברית הטילה סנקציות  מאחר והן עוסקות בהעברת נשק איראני, transporting military cargoes on behalf of Tehran.
 גם מקורות רוסיים התייחסו לתקיפה הישראלית  בלטקיה.
תת-אדמירל אולג זוראווליוב  Deputy Admiral Oleg Zhuravlyov, שהוא סגן ראש המרכז לפיוס בין הצדדים היריבים בסוריה אמר, ביום ה', בתגובה רוסית לכך שצבא רוסיה לא הפעיל את מערכות הנ"מ שלו נגד המטוסים הישראליים התוקפים, כי הרוסים נזהרו שלא לפגוע במטוס נוסעים רוסי שנחת באותה שעה בבסיס האווירי הרוסי בחמיימים Khmeimim, הנמצא במרחק של כ-14 ק"מ מנמל לטקיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מאחר והמפקדה הרוסית מקבלת מראש הודעה מחיל האוויר הישראלי לגבי המטרות שהוא עומד לתקוף בסוריה, נראה כי ההסבר הרוסי הזה נועד בעיקר לדעת הקהל הסורית.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות