התקיפה הסורית בצל ביקורו של ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו בישראל. דמשק וטהרן רוצות להוכיח כי אינן תלויה לגמרי במוסקבה

אפשר וצריך להניח, כי ירי טיל הנ"מ הסורי SA-5, ביום שני 16.10, לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי שטסו במרחב האווירי של לבנון, לא היה מקרי בלבד. זו פעם ראשונה שצבא סוריה תוקף מטוסים ישראלים שטסים במרחב האווירי של לבנון, כאשר הוא יודע בבירור כי ישראל וחיל האוויר הישראלי לא יוותר על חופש הטיסה לא בלבנון ולא בסוריה.
גם העיתוי לא היה מקרי.
הטיל שוגר כמה שעות בלבד לפני ששר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו Gen. Sergey Shoygu היה כבר בדרכו לביקור בישראל.  נכון שהביקור של שר ההגנה הרוסי, הנחשב לאיש המקורב ביותר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין תוכנן כבר זמן רב מראש, אולם בהתחשב, כי הביקור נערך בסך הכול שלושה ימים לאחר נאומו של הנשיא דונלד טראמפ על איראן, ולאור פריצתה של המלחמה בין צבא עיראק-המליציות השיעיות העיראקיות הנתונות לפיקוד משמרות המהפכה האיראניים והכורדים- התקפה סורית זו מקבלת משמעות שונה לחלוטין.
צריך גם לקחת בחשבון כי מערכות הנ"מ הרוסיות והסוריות אוחדו לאחרונה ונמצאות תחת פיקוד משותף אחד שמתנהל מהבסיס האווירי הרוסי המיימים   Hmeimim Air Base שליד לטקיה.
אפשר וצריך להניח כי הגנרל שוגייו קיבל דיווח מידי על הירי, ולא היה זקוק לדיווח שהועבר לו על ידי צה"ל.
אין ספק כי ירי הטיל נ"מ תואם בין דמשק ובין טהרן, והוא נועד לאותת לשר ההגנה שוייגו, ודרכו לנשיא פוטין, כי למרות כל העזרה הצבאית הרוסית לסוריה, דמשק איננה תלויה לגמרי במוסקבה, וכאשר היא תחליט לפעול בעצמה לבד, היא לא תהסס מלעשות זאת, בעזרתה של טהרן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בפעם הקודמת שהסורים שיגרו טיל נ"מ לעבר מטוסים ישראלים, לפני שמונה חודשים ב-17 במרס השנה, זה היה לאחר שמטוסים ישראליים סיימו את תקיפותיהם בסוריה וחזרו לישראל. אז הסורים התעכבו בשיגור טילי הנ"מ משום שהם חיכו לתשובה של המפקדה הרוסית בסוריה באם היא מאשרת ירי טילים כאלה. עד שהתשובה הרוסית החיובית הגיעה המטוסים הישראליים היו כבר בדרכם חזרה מעל הכינרת.
הפעם הסורים לא פנו ולא חיכו לתשובה הרוסית. הם פשוט שיגרו את הטיל מבלי לשאול אותם.  

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “התקיפה הסורית בצל ביקורו של ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו בישראל. דמשק וטהרן רוצות להוכיח כי אינן תלויה לגמרי במוסקבה

 • אוק 19, 2017 @ 5:32 at 5:32
  Permalink

  השם של הבסיס האווירי הוא "חְמֶיימִים".
  באנגלית: "Khmeimim".
  ברוסית: "Хмеймим"
  בערבית: "حميميم"

 • אוק 20, 2017 @ 7:54 at 7:54
  Permalink

  הבסיס האווירי נקרא : "חְמֶיימִים". (ח', לא ה'.)
  באנגלית: "Khmeimim".
  בערבית: "حميميم".
  ברוסית: "Хмеймим".
  למעט אנגלית, שבה אין צליל ח' ולכן יש המאייתים עם H במקום KH,
  למרות שלרוב מאויית עם KH.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות