התקפה משולבת של חיזבאללה על מטרות צה"ל בהר דוב בגבול עם סוריה ובגבול לבנון וליד ראג'ר. לצה"ל יש נפגעים קשים

ההתנקשות הצבאית בין ישראל-איראן-חיזבאללה, התלקחה מחדש ביתר שאת, ביום ד' 28.1, כאשר בפעם הראשונה סופג צה''ל נפגעים. ממטח טילי קטיושה על מוצבי צה''ל בהר דוב יש חיילי צה''ל נפגעים, חלקם במצב קשה. במקביל, ירו כוחות של חיזבאללה טיל נ''ט על רכב משוריין של צה''ל ליד הכפר ראג'ר. הרכב נפגע. למקום הוזרמו כוחות גדולים של צה''ל כאשר הם מנהלים חילופי אש כבדים.
באותו זמן החלו להופיע לאורך גדר המערכת  עם לבנון חוליות חמושות של חיזבאללה. החשש כי כמה מחוליות אלה  יבצעו מעשי חטיפה, או ינסו לחדור אל תוך שטח ישראל.  תושבי היישוביים בצפון נצטוו להישאר במקלטים ובבתים, כאשר חלונותיהם סגורים. חיזבאללה קיבל אחריות על ההתקפות. 
לפנות בוקר דיווחנו:
חיל האוויר הרחיב את פעולתו זמן קצר אחר חצות, ביום ג' וביום ד' לפנות בוקר 28.1. לאחר שמעמדות ארטילריה סוריות חודש ירי הטילים על מטרות בגולן הישראלי, ביצע חיל האוויר מתקפה נרחבת על עמדות ארטילריה של צבא סוריה באזור קוניטרה. הופצצו מטרות של חטיבה מס' 90 הסורית הפרוסה באזור, ומליצית 'הצבא העממי' שהיא מעין משמרות מהפכה סוריים שהאיראנים מקימים ומפעילים עבור הסורים.  מליציה זו פוועלת בתיאום גם עם חיזבאללה. מיד לאחר ההפצצה נשמעו אזעקות באודם, אל רום, בוקעתא, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטיב, נמרוד ועין קניא. בגלל חשכת הלילה אי אפשר היה לקבוע כמה טילים, אם בכלל, נורו על מטרות בישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לאחר ירי ארבעת הטילים על הגולן ביום ג', הייתה זו רק שאלה של עיתוי וזמן, עד שהאש בין האלמנטים הפרו איראניים, כולל חיזבאללה,  וצה''ל תתחדש ברמת הגולן. עתה הדרך פתוחה בפני שני הצדדים להסלים את המצב.
קודם לכן ביום ג' דיווחנו בלילה תחת הכותרת: 'איראן העבירה אזהרה לישראל באמצעות ארה''ב. 'התגובה קרובה'.  4 הטילים שנורו לגולן הם רק שלב ראשון בתגובה האיראנית'
איראן נקטה, ביום ג' 27.1, בשתי יוזמות מול ישראל-צבאית ומדינית, בתגובה על חיסול הגנרל האיראני, ועוד חמישה קצינים של משמרות המהפכה בגולן ב-18.1. במהלך מתואם, שיגרו אנשי מליציות שיעיות איראניות-עיראקיות המוצבים בגולן ביחד עם לוחמי חיזבאללה, ארבעה טילים לעבר החרמון הישראלי, שעה שהיה עמוס בכ-1600 מטיילים וגולשים ישראליים. שני טילים התפוצצו בתוך שטח ישראל, אחד ליד אתר הגלישה בחרמון, ואחד בשטח פתוח ליד קיבוץ מרום גולן.  איש לא נפגע.

הירי הביא להכרזת מצב כוננות עליונה אצל כוחות צה''ל לאורך גבולותיה הצפוניים של ישראל עם סוריה ולבנון. מצב כוננות זה נמשך גם ביום ג' בלילה, וביום ד' 28.1 לפנות בבוקר. כוחות אוויר ישראליים גדולים מקיימים סיורים מסביב לשעון לאורך גבולות אלה.
במקביל לירי, הודיע סגן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדולחאיין Hossein  Amirabdollahian, כי בפעולת החיסול של הקצינים האיראניים, 'חצתה ישראל קווים אדומים איראניים'  crossed our red lines, וכי עליה לצפות לתגובה, וכי טהרן העבירה אזהרה ברוח זו לישראל באמצעות ארצות הברית.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי היו שתי נקודות יוצאות דופן בהודעה איראנית זו.
טהרן הדגישה בה, כי נחצו קווים אדומים שהיא קבעה, לגבי פעולות צבאית ישראליות. עד עתה לא פרסמו האיראנים כי הם החליטו, או קבעו קווים כאלה.
הנקודה השנייה היא, שאיראן מעבירה, לפחות בפעם הראשונה בפומבי, אזהרות צבאיות לישראל באמצעות וושינגטון.
בכך מבקשת טהרן להדגיש, כי היא לא רק פועלת לתיאום הסכם גרעיני עם ארצות הברית, אלא שהיא מתאמת עם וושינגטון ועם ממשל אובמה, את המדיניות שלה מול האפשרות שישראל תמשיך לפעול צבאית נגד מטרות איראניות במטרה לסכל את ההסכם הגרעיני המתגבש בין שתי המדינות.
דוברת משרד החוץ האמריקני ג'אן פסאקי  Jen Psaki, סירבה ביום ג' בלילה, לשתף פעולה עם המהלך האיראני הזה, ואמרה כי היא איננה מגיבה 'על שיחות דיפלומטיות פרטיות עם איראן',  on private diplomatic talks with Iran, אולם היא גינתה את האזהרות האיראניות לישראל.
פסאקי אמרה, 'אנחנו בהחלט מגנים איומים כאלה, אשר באים בכל צורה',We absolutely condemn any such threats, that come in any form.
 סגן מפקד כוחות משמרות המהפכה הגנרל חוסיין סאלמי  General Hossein Salami אמר, ביום ג' בלילה, 'כי איראן תגיב בקרוב', Iran will retaliate soon.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בימים הקרובים יגבירו איראן, המליציות השיעיות העיראקיות בתוך סוריה, וחיזבאללה, את רף הפעולות הצבאיות נגד ישראל מרמת הגולן. ההערכה היא, כי אלה לא תהיינה פעולות צבאיות רצופות, אלא פעולות בודדות, אשר מטרתן תהייה להגביר את המתיחות והחששות בתוך ישראל, ולחזק את העובדה כי איראן וחיזבאללה פועלות נגד ישראל מהגולן.
בבד בבד, ימשיכו האיראנים במהלך, אותו הם התחילו ביום ג', לערב את ארצות הברית ואת ממשל אובמה במתיחות זו, זאת כדי לעצור תגובה צבאית ישראלית משמעותית.
זו הסיבה, מדוע ביום ג' הביעה ג'אן פסאקי, דאגה אמריקנית גדולה מעתידה של הפסקת האש לאורך גבולות ישראל וסוריה. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות