התקפות הטרור בהר הבית וחלמיש מעמידות בסכנה את המהלך האסטרטגי של נתניהו עם הציר הערבי-סוני במזרח התיכון

היום כבר ברור, כי מי שתכנן וביצע את הפיגוע בהר הבית ביום ו' 14.7, בו נרצחו שני שוטרים ישראליים, באמצעות חוליית טרור של ערביי ישראל, ידע כי הוא שולח את המפגעים לבצע פיגוע אסטרטגי שיפגע אנושות בקשרים ההולכים ונרקמים כבר שנים בין ישראל ומספר מדינות ערביות סוניות ובראשן סעודיה ומצרים.
התכנון היה מבריק.
פעולת טרור בתוך המתחם השלישי בחשיבותו לאיסלם, לא רק מעמיד את ישראל במצב בו היא נראית כמי שאיננה יכולה להגן על המקומות הקדושים, אלא מעלה מחדש על סדר היום הבינלאומי והמזרח תיכוני את השאלה למי שייכת הריבונות על הר הבית, ומחזירה את הפלסטינים למרכז הבמה-לפחות המזרח תיכונית אם לא יותר מזה.
זו היא הסיבה מדוע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שאין לו שום קשר לאירועים אלה שהתרחשו בעת היותו בשבוע שעבר בסין, הופך פתאום את פיגוע הטרור נגד ישראל לנשק חד ויעיל, כדי להורידה על ברכיה ולוותר על ריבונותה בהר הבית ובירושלים.
אם אבו מאזן יצליח במהלך זה, הוא פתר בכך, מזווית הראייה הפלסטינית, את אחת מאבני הנגף העיקריות שחוסמות במשך עשרות שנים את ישראל והפלסטינים להגיע להסכם שלום-את בעיית ירושלים.
התקווה שלו היא כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יתקפל, ויסכים כדי לעצור את גל הטרור ולהרגיע את הרוחות לתת לרשות הפלסטינית מעמד ריבוני, או לפחות סממנים של מעמד ריבוני על הר הבית.
אם אבו מאזן יצליח במהלך זה, הוא ניצל פוליטית ואישית, ומעמדו יתחזק, אפילו מול החמאס.
אולם אם נתניהו וממשלת ישראל לא יוותרו, האופציה היחידה שנשארה בינתיים בשטח היא המשך עימות הדמים.
ואת זה בדיוק רצו מתכנני הפיגוע בהר הבית להשיג,  כאשר הרצח המזוויע של משפחת סלמון  בחלמיש ביום ו' 21.7 משלים להם את התמונה.
כאשר בעיתונות העולם, כולל העולם המוסלמי, וזו של המזרח התיכון מתפרסמות תמונות של כוחות ביטחון ישראליים מקיפים את הר הבית ומתנגשים עם מפגינים פלסטינים, ותמונות של ישראליים נרצחים בפעולות טרור על ידי פלסטינים, אין שום סיכוי לכך, כי איזה שהוא שליט מוסלמי יסכים לעשות בזמן הקרוב צעד פומבי של התקרבות לישראל.
הדוגמא הטובה ביותר לכך הייתה ביקורו של ראש ממשלת הודו נארדנה מודי Narendra Modi בשבוע הראשון של חודש יולי בישראל.
מודי הרשה לעצמו להיות המדינאי הראשון שביקר בירושלים, מבלי שהוא יבקר ברמאללה הנחשבת לבירה הפלסטינית. במילים אחרות, מודי אותת בכך כי הפלסטינים איבדו את הרלבנטיות שלהם ואת מעמדם המדיני.  עכשיו שלושה שבועות לאחר הביקור ספק בכלל באם ראש ממשלת הודו היה מגיע לביקור בירושלים.
עכשיו לפתע פתאום,  מלך ערב הסעודית סאלמן, מלך ירדן עבדאללה ונשיא מצרים פתח אל-סיסי, שהיו בטוחים כי בידיהם מצויים מנופי הלחץ על אבו מאזן והפלסטינים, מוצאים את עצמם במצב בו הם מגלים שמנופי הלחץ עברו בחזרה לידי הפלסטינים.
עכשיו על שליטים אלה להתארגן ובמקום להקים חזית מדינית-אסטרטגית עם ישראל, הם צריכים להקים חזית נגד ישראל.
מנקודת ההשקפה של שליטים אלה אולי המאורעות מסביב להר הבית וממה שעתיד עוד להתפתח מהם- הם מסוכנים לא פחות מאשר לבנימין נתניהו.
אם מעגל הדמים בישראל וברשות הפלסטינית יימשך, כל הקשרים המדיניים, הביטחוניים והמודיעיניים החצי גלויים והחשאיים הקיימים בינם לבין ישראל יעמדו בסכנה.
גם אם קשרים אלה, שהיו בתהליך איטי של היחשפות לדעת הקהל בעולם ובארצותיהם יחזרו להיות חשאיים, הרי ברור שהאינטנסיביות שאפיינה אותם באחרונה, תלך ותדעך בהדרגה.
אם כך יהיו פני הדברים הביטחון האישי והלאומי שלהם והמלחמה בטרור ייפגעו.
בינתיים, אין שום סימן, כי למי שהוא יש פתרון שיפסיק את ההתדרדרות.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “התקפות הטרור בהר הבית וחלמיש מעמידות בסכנה את המהלך האסטרטגי של נתניהו עם הציר הערבי-סוני במזרח התיכון

 • יול 24, 2017 @ 8:36 at 8:36
  Permalink

  אין שום סכנה – מהלך אסטרטגי עם ערבים קיים רק בהזיות של סהרורים
  המהלך האסטרטגי היחידי שמעניין את הערבים הוא
  לחסל את היישות הציונית – ויש להם סבלנות

 • יול 24, 2017 @ 15:42 at 15:42
  Permalink

  אם הקשרים הנטווים הם בעלי אופי כל כך עדין, אז אין בהם כל טעם. פיגוע הוא עניין של זמן. זה כמו לטעון שנישואין יחזיקו כל עוד אף אחד מבני הזוג לא מזדקן.

 • יול 28, 2017 @ 23:16 at 23:16
  Permalink

  חבל שאין מודעות ולא מפורסם מה חושבים המוני צעירים ( לא יהודים ) באירופה:
  חזרתי מברלין אמסטרדם ולונדון , יש לי הומן חברים שם וגם הלך הרוח ברחוב השתנה לגמרי ,
  האירופאים המומים ומתבוננים בהשתאות באיסלם הכאילו לא רדיקלי , האיסלם הכאילו מתון
  שנגלה לעיניהם בארועי הר הבית , הם יודעים שישראל הסירה את "גלאי המתכות" והם באמת
  לא מבינים את הפלשתינים ולדעת צעירי אירופה הפלשתינים ממש ממש עם ברברי אבל
  גם טיפש .
  חבל שלא מוצגים תחקירים ושאלות רחוב עכשויות השבוע באירופה על הנושא הזה
  כי הלך הרוח הוא מאד אנטי פלשתיני ויש מעין התפכחות וגם פחד וחשש מהאיסלם "הרגיל"
  שנמצא בתוכם ודומה מאד מאד לפלשתינים…

Comments are closed.