התקפות של הסלפיים ואל קעידה בסיני. הותקפו מטרות מצריות בשייח' זוויד, אל עריש וברפיח. הופל מסוק צבאי מצרי

שלושה ימים בלבד, לאחר שמחנה הכוח הרב-לאומי בסיני ה-MFO, בפיקוד אמריקני הותקף ביום ו', ודגלי אל קעידה הונפו מעליו, הרחיבו הבדואים הסלפיים וגורמי אל קעידה בסיני, ביום א' 16.9 את התקפתם, ותקפו מטרות של הצבא המצרי לאורך חזית של כ-70 ק''מ המשתרעת מגבול ישראל-מצרים, ועד ל-40 ק''מ דרומית לאל-עריש. זו פעם ראשונה שלוחמי אל קעידה בסיני מבצעים התקפה בסדר גודל כזה.
ההתקפה הנרחבת החלה ביום א' מיד עם עלות השחר, כאשר קבוצה גדולה של חמושים פתחה באש רקטות נ''ט מסוג אר.פי.ג'י RPG, מכונות ירייה כבדות ונשק אוטומטי, על שורה של מבנים בהם שוכנות מפקדות של הצבא וכוחות הביטחון המצריים המרוכזים בצפון סיני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי התוקפים הצליחו להשתלט על רוב גגות הבתים באל עריש המקיפים את המפקדות האלה, כאשר הם שמים מצור על המפקדות. חלקים גדולים של אל עריש, שהיא בירת צפון סיני, היו נתונים לשליטה מלאה של הסלפיים ואנשי אל קעידה במשך שעות רבות במשך יום א'.
המתקפה נפתחה לאחר שכמה מהתוקפים הצליחו להתקרב לבנין המפקדה המצרית הראשית באל עריש, והניחו לידו מטען חומר נפץ גדול שהופעל לאחר מכן בשלט רחוק. בגלל האיפול הכבד שהמצרים הטילו על המתרחש בצפון סיני, לא נמסר איזה נזק נגרם למפקדה, וכמה קצינים וחיילים מצריים נפגעו. לאחר כמה שעות של חילופי אש כבדים במקום נסוגו התוקפים מהעיר.
במקביל פרצו קרבות כבדים בין כוחות צבא וביטחון מצריים ובין הלוחמים האיסלמיים בשייח' זוואיד, הנמצאת כ-40 ק''מ דרומית לאל עריש, וכ-3 ק''מ מזרחית בלבד ממפקדת הכוח הבינלאומי בסיני ה-MFO באל ג'ורה. מפקדה זו בה נמצאים מאות קצינים וחיילים אמריקנים הותקפה ביום ו' 14.9.
במתקפה ביום א', השתלטו התוקפים על בית הספר המקומי, לקחו כמה עשרות תלמידים כבני ערובה כשהם משתמשים בהם כב'מגנים אנושיים'. כשהם מובלים את התלמידים לפניהם התקדמו התוקפים לעבר תחנת המשטרה המקומית, כשהם תוקפים אותה ברקטות נ''ט RPG, ברימונים, נשק אוטומטי ובקבוקי תבערה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי כדי להדוף את ההתקפה הזו, נאלץ הצבא המצרי להפעיל בשייח' זוויד מסוקי קרב שתקפו את הסלפיים ואנשי אל קעידה בטילים ומקלעים כבדים. לפחות מסוק צבאי מצרי אחד הופל בידי התוקפים. עדיין לא ידוע האם המוסק הופל באש מהקרקע, או בטיל נ''מ.
כמו באל עריש, הטילו המצרים איפול כבד על מה שהתרחש בשייח' זוויד, ועל מספר ההרוגים והפצועים שישנם לשני הצדדים. כמו כן לא נמסרו שום פרטים מה עלה בגורלם של התלמידים ששמשו 'מגן אנושי' לתוקפים.
זמן קצר לאחר ההתקפה בשייח' זוויד, נפתחה התקפה של הסלפיים ואנשי אל קעידה על מוצב ומחנה הכוחות המיוחדים המצריים באזור רפיח, ליד ציר פילדפי, מול גבול ישראל. מחנה זה הותקף ב-5 לאוגוסט, בפיגוע המשולב שערכו הסלפיים ואנשי אל קעידה במטרות צבאית מצריות וישראליות, כאשר בישראל מותקף מעבר כרם שלום. בפיגוע בתחילת אוגוסט נהרגו 16 חיילים מצריים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההתקפה ביום א', מסמלת את ההסלמה המסוכנת ביותר של התקפות הסלפיים ואל קעידה בסיני, והיא מעידה על ארבע ההתפתחויות העיקירות הבאות:
1.
בעוד שב-5 באוגוסט, הוכיחו הסלפיים ואל קעידה, שהם מסוגלים לבצע מסיני התקפה משולבת על שני צבאות שונים בשתי מדינות, מצרים וישראל, הם הוכיחו בהתקפה ביום א' 16.9, כי הם מסוגלים לבצע התקפה בו זמנית על כמה מטרות צבאיות לאורך חזית רחבה המשתרעת על פני עשרות קילומטרים. אפילו הטאליבן באפגניסטן לא הוכיח עד היום יכולת מבצעית כזו.
2.
התקפה בו זמנית זו על שלוש מטרות צבאיות מצריות, הופכת את האירועים הצבאיים בסיני,  למרכז המחאה המזוינת של הארגונים המוסלמיים הקיצונים על סרט הווידיאו האמריקני 'תמימות המוסלמים'. בגלל ריחוקה של סיני מבירות המדינות הערביות, ומדעת הקהל המערבית, הדבר מאפשר לוושינגטון, קהיר וירושלים, להסתיר את ההתפתחויות ואת משמעותן האמיתית.
3.
יום א' 16.9, הוא היום מס' 3, בו נמצאים למעלה מ-1,000 חיילים של הכוח הרב הלאומי ה-MFO, ביניהם מאות קצינים אמריקנים במצור מוחלט שהטילו עליהם הלוחמים הסלפיים ושל אל קעידה.  בבסיס באל ג'ורה, ישנם מסוקים ומטוסי תצפית קלים שמופעלים על ידי טייסים אמריקנים, אולם אלה אינם יכולים להמריא, או לנחות, בגלל החשש כי בידי אנשי אל קעידה ישנם טילי נ''מ מדגם סטרינגר  FIM-92 Stinger,  שהגיעו לסיני מלוב. 
4. בצה''ל נערכים לאפשרות, כי הסלפיים ואל קעידה, ינחיתו התקפה בו זמנית נרחבת כזו על שורה של מטרות בתוך שטח ישראל.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות