התקפת אל קעידה בסיני. טילי נ"ט פוצצו את צינור הגז לישראל. אל קעידה השתלט על אל עריש למשך שש שעות

בשבת 30.7, נמשכה זה היום השני ברציפות התקפת אל קעידה בחצי האי סיני כאשר המטרה היא צינור הגז ממצרים לישראל. חמושים פוצצו את מסוף הגז באל שולאק al-Shulaq, צפונית לאל עריש. במסוף זה הנמצא ליד חוף הים התיכון מתבצע החיבור בין צינור הגז המצרי לצינור הגז הישראלי התת-ימי המוליך את הגז לישראל. זו הפעם הראשונה שהחמושים בסיני התקרבו לפגוע במטרה אסטרגית ישראלית. הפעם השתמשו החמושים בשיטה שונה לגמרי מאשר בחמש הפעמים הקודמות בהן פוצצו את הצינור מאז פברואר. זו הפעם השלישית שהצינור  מותקף החודש.  החמושים השתמשו באותה שיטה בה הם תקפו יום קודם לכן, יום ו' את מטה כוחות הביטחון המצריים באל עריש. הם שיגרו מספר גדול של טילי נ''ט על המסוף עד שנהרס ועלה באש. תוך כדי ירי הטילים התנהל קרב אש בין החמושים וכוחות צבא מצריים ששמרו על המקום.  הצבא המצרי לא הצליח למנוע את ירי הטילים ואת הפגיעה במסוף.
מוקדם יותר דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
יותר מ-150 אנשי אל קעידה חמושים רעולי פנים, רכובים על אופנועים, ג'יפים, ומשאיות, שנשאו דגלים שחורים עליהם נכתב 'אין אלוהים מלבד אללה', ומנופפים בספרי קוראן, השתלטו ביום שישי 29.7 אחה''צ על העיר אל עריש בירת חצי האי סיני המונה כ-150,000 תושבים, ועברו ברחובותיה כאשר הם יורים לכל עבר במקלעים, בטילים, במרגמות, ובנשק אוטומטי.
החמושים נכנסו לעיר מדרום-מזרח העיר כשהם באים ממרכז סיני. עדי ראייה מסרו כי היה ברור כי החמושים אינם מבני המקום, מאחר וכל פעם הם נקלעו למצב בו הם לא ידעו היכן הם נמצאים ואילצו תושבים באיומי נשק להראות להם את הדרך למטרותיהם ולמרכז העיר.
במשך לפחות שש שעות נעו החמושים ברחובות העיר כאשר הם יורים לכל עבר, ותושבי אל עריש מסתגרים בבתיהם מפחד. לפחות ששה אזרחים מצריים, איש בן 70, וילד בן 9, נהרגו.
כוחות צבא ומשטרה מצריים המוצבים בעיר נסוגו לבנין המבוצר של מפקדת המשטרה, כאשר הם מניחים לאנשי אל קעידה לעשות בעיר ככל העולה על רוחם.
לקראת שש בערב התפצלו התוקפים לשני כוחות. כוח אחד המשיך לנוע ברחובות העיר, ואילו הכוח השני של החמושים החל תוקף את מפקדת המשטרה, בה נמצאו הכוחות המצריים.
על הבניין נורו טילי נ''ט ופגזים של מרגמות, מסוללה של חמש מרגמות שאנשי אל קעידה הציבו באזור. זו הפעם הראשונה שאל קעידה משתמש במרגמות בהתקפה בסיני.
רכב משוריין ומכוניות של המשטרה עלו באש מפגיעות הטילים והפגזים. מצורת ההתקפה על מפקדת המשטרה היה ברור כי אנשי אל קעידה אינם מתכווננים לפרוץ אל הבניין ולנסות לכבוש אותו, אלא שהמטרה שלהם היא לרתק את הכוחות המצריים באש, כדי לא יפריעו להם להשתלט על העיר. תושבים מקומיים אומרים כי המסר של החמושים היה ברור: בפעם הבאה אנחנו נכבוש את העיר כולה ונכריז בה על החליפות המוסלמית של סיני.
השלטונות המצריים מסרו כי בהתקפה על תחנת המשטרה היו לפחות קצין אחד הרוג, ו-12 פצועים, מהם שני קצינים מצרים בכירים, אחד מהם בדרגת לווטנט-קולונל.
אולם מקורות צבאיים מערביים בסיני מדווחים, כי לכוחות המצריים היו בהתקפה מספר הרבה גדול של הרוגים ופצועים מאשר הם מדווחים. ההוכחה לכך היא שהכת הצבאית בקהיר נאלצה לשלוח בלילה שבין יום שישי לשבת לפנות בוקר שני מטוסים צבאיים לאל עריש כדי לפנות את ההרוגים ואת הפצועים לבתי חולים צבאיים בקהיר.
לאחר תשע בלילה, נסוגו אנשי אל קעידה אל מרכז סיני, כשהם מפנים את העיר.
במרחק קצר שאינו עולה על 20 ק''מ מערבית מאל עריש, לכיוון הים התיכון, באל גורה El Gorah, במרחק של כ-12 דקות נסיעה, נמצאת מפקדת הכוח הבינלאומי לסיני ה-MFO שתפקידו לפקח על ביצוע הסכם השלום בין ישראל-למצרים. במפקדה מוצב כוח של כ-1,000 חיילים רובם אנשי מרינס אמריקנים וקנדיים. שום כוח מה-MFO לא התערב במה שהתרחש בליל שישי באל עריש. המקורות שלנו מדווחים כי הכוח נמצא כבר כ-7 חודשים בכוננות עליונה מפני התקפה של אל קעידה על המפקדה. גם כוחות צה''ל הפרוסים באזור לאורך גבול ישראל-מצרים לא התערבו במתרחש.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי שום גורם צבאי ומודיעיני העוקב אחר המתרחש בסיני, לא המצרים, לא הישראלים, ולא האמריקנים, העריכו כי לאל קעידה בחצי האי סיני יש יכולת צבאית כזו. איש, בוודאי שלא בישראל, לקח בחשבון כי אל קעידה מסוגל להקים כוח של כמה מאות לוחמים, לצייד אותם בכלי נשק, מדים, ורכבים, ולשלוח אותם לפעולה שתכבוש עיר גדולה, הנמצאת במרחק נסיעה של שעתיים ומחצה מתל-אביב, וחמש שעות מקהיר . עד עתה ההנחה הייתה כי כוח אל קעידה בחצי האי סיני מורכב מכמה לוחמים בודדים הפועלים ביחד עם רשתות הברחת הנשק והסמים של הבדואים באזור. בליל שבת התברר כי מידע מודיעני זה לא נכון.
הפעולה מראה כי לא רק מצרים איבדה את השליטה הביטחונית בסיני, אלא גם ישראל וארצות הברית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות