התקפת הטרור הראשונה של ISIS בחודש הרמאדאן-בירדן


( הלווית חמשת קציני המודיעין הירדני שנרצחו ב-6.6 על ידי ISIS. )
מכל האזהרות השבוע על פעולות טרור של  ISIS בפתיחת חודש הרמאדאן  באירופה ובמזרח התיכון, פעולת הטרור הראשונה ביום הראשון של הצום המוסלמי הייתה דווקא בירדן.
חמישה חמושים שהופיעו בשתי מכוניות, ביום ב' 6.6 בשעת בוקר מוקדמת, ליד מפקדת המודיעין הירדני במחנה הפלסטיני  באקאה Baqaa, ליד הבירה עמן, תקפו אותה.
מהמכוניות ירדו שלושה חמושים, כאשר עוד שניים נשארו ליד ההגה. השלושה צעדו לתוך מבנה המפקדה כשהם ממטירים אש תופת. חמישה אנשי מודיעין ירדניים נהרגו. לאחר מכן נסוגו השלושה לתוך המכוניות שחיכו להם והסתלקו מהמקום.
שום ארגון או קבוצה לא קבלו עליהם את האחריות.
המקורות ללוחמת טרור  של תיקדבקה  מציינים, כי הייתה זו פעולת טרור קלאסית, בה המחבלים מופיעים בצורה פתאומית, תוקפים, הורגים ונעלמים, מבלי להשאיר אחריהם עקבות.  
בשביל מדינה בה קיימים שירותי מודיעין וגופי לוחמה בטרור מתקדמים ביותר הפזורים כמעט בכל יישוב או צומת ירדניים, וחונים בה כוחות אמריקנים מיוחדים רבים המאומנים להלחם במטרות טרור, התקפה זו היא אות אזהרה חמור.
איך מתחת לאפם בוצעה התקפת טרור כזו מבלי שהם ידעו עליה דבר?   
אבל זו לא רק אזהרה לירדן אלא גם לישראל.
אם חוליות חמושות, המורכבות מפלסטינים שהצטרפו ל-ISIS, מסוגלות לנוע בירדן בצורה חופשית, מבלי ששירותי המודיעין והביטחון הירדניים יודעים דבר על תנועותיהן, איש איננו יכול לערוב לכך כי חוליות כאלה לא תחצנה את גדר המערכת שלאורך הירדן, או שתחדורנה לישראל דרך הערבה, ותבצענה פיגועים.
למרות שירדן משתדלת מאוד לשמור על פרופיל נמוך במלחמה נגד ISIS, היא נמצאת בראש רשימת המטרות של ארגון הטרור, אפילו יותר ממשחקי 'היורוסטאר'-אליפות אירופה בכדורגל.
לכך יש שש סיבות עיקריות:

  1. היחידות המיוחדות של המודיעין הירדני הפועלות מאחרי הקווים במלחמות בעיראק ובסוריה מספקות לאמריקנים מידע מודיעני על המתרחש ב-ISIS בשטח עצמו. האמריקנים אינם יכולים לקבל מידע בעל איכות כזו משום מקור או אמצעי מודיעיני אחר.
  2. היחידות האלה מכוונות את המטוסים האמריקנים המפציצים את ISIS אל מטרותיהם.
  3. קציני מודיעין ירדניים החוצים את גבולות ירדן עם עיראק וסוריה, מגיעים אל ראשי שבטים סוניים ומנסים לשכנע אותם להלחם נגד ISIS. קצינים ירדניים אלה משתתפים עתה עם לוחמי השבטים הסוניים בקרב על פאלוג'ה בעיראק.
  4. ירדן, ביחד עם ארצות הברית, מקימה עתה את אחד מגדרות הביטחון הארוכות-442 ק"מ- והמתקדמות ביותר במזרח התיכון לאורך כל גבולותיה עם עיראק ועם סוריה.
  5. הקטע המערבי ביותר של גדר ירדנית זו ישרת גם את ישראל. הגדר תחסום את המעברים באזור מפגש הגבולות סוריה-ירדן-וישראל, ותמנע את חדירת ISIS לדרום רמת הגולן ולאזור הכינרת.
  6. חיל האוויר הירדני, הוא חיל האוויר הערבי היחיד הממשיך להפציץ מטרות של ISIS  בסוריה ובעיראק.

רק לפני שלושה חודשים בחודש מרס פשטו כוחות הביטחון הירדניים על מחנה הפליטים הפלסטינים באירביד  Irbid בצפון ירדן, וניהלו שם קרב אש שנמשך 11 שעות וחצי עם חולית טרור של ISIS שהתארגנה במחנה. בקרב נהרגו אז 7 אנשי ISIS.
התקפת הטרור ביום ב' השבוע מצביעה על כך, כי בעוד המודיעין הירדני והכוחות המיוחדים שלה שקועים במלחמות  עם ISIS מעבר לגבולותיה של ירדן, צובר ארגון הטרור כוח ויכולות ביצוע בתוך הגבולות-בייחוד בין הפלסטינים.

 

Print Friendly, PDF & Email