התקפת הרחפן בעל ארבעה מנועים על מתקן הגרעין ליד העיר כראג' Karaj City, יכולה להפוך את המלחמה החשאית של ארה"ב וישראל מול איראן למלחמת רחפנים ישירה

אם אכן המידע שמסרו פקידים איראניים ל'ניו טיימס', לפיו התקיפה ביום חמישי לפנות בוקר 23.6, לפיו רחפן בעל ארבעה מנועים  Quadcopter drone ניסה לתקוף את מתקן הגרעין ליד העיר כראג' Karaj City, הנמצאת כ-40 ק"מ צפונית לטהרן, וכי הרחפן המריא מנקודה שאיננה מרוחקת מהעיר נכון, אנחנו נכנסים לשלב חדש במלחמה החשאית שבין ישראל לאיראן המקרבת אותנו להתנגשות צבאית ישירה עם איראן.
זה כבר לא משנה  אם ישראל עמדה ישירות מאחורי שיגור הרחפן, או שגורמים איראניים הפועלים עבור המודיעין הישראלי הם שהציבו את הרחפן, חיברו אליו חומר נפץ, או טיל קטן, ושיגרו אותו.
האפשרות הזו מתחברת עם דבריו של ראש המוסד לשעבר יוסי כהן שאמר ב-10.6, כי צוות המוסד שפרץ לארכיון הגרעיני האיראני בטהרן באפריל 2018, היה מורכב מצוות של אנשי מוסד שלא היו ישראליים.
זה שלמודיעין האמריקני והישראלי יש קשר עם תאים של תנועת המוג'אידין א חאלק Mujahedin-e-Khalq, איננה בבחינת ידיעה מרעישה, והאיראניים טוענים זאת כבר זמן רב.
אבל הנקודה של שיגור רחפן נושא חומר נפץ אל מתקן גרעיני איראני מתוך טריטוריה איראנית היא חדשה מסעירה וצומת דרכים מסוכנת.
כיום אפשר לקנות רחפן בעל ארבעה מנועים  Quadcopter drone בכל חנות לצרכי צילום במחיר של כמה מאות שקלים, או להזמין רחפן מתקדם באינטרנט.
ישנם רחפים המצוידים במצלמות, וישנם רחפנים המצוידים במצלמות ובמלקחיים המסוגלים לשאת אתם מטענים של כמה קילוגרמים. כלומר, מפעיל הרחפן רואה במסך שלפניו את המטרה ומשגר אות לרחפן לשחרר/להטיל את המטען שהוא נושא.
האינטרנט עמוס היום בהוראות ובסרטי ווידיאו המראים כיצד כל אחד בעל כישורים טכניים יכול לבנות לעצמו רחפן בעל ארבעה מנועים.
כל זה מוביל לאפשרות כי תא של תנועת המוג'אידין א חאלק Mujahedin-e-Khalq הוא שביצע את שיגור הרחפן לעבר מתקן הגרעין ליד העיר כראג' Karaj City.
עכשיו עומדת השאלה מי הפעיל את התא הזה. ישנן שלוש אפשרויות: התא פעל בעצמו בצורה עצמאית. התא פעל עבור ישראל, או ארצות הברית, או עבור שתיהן.
נראה כי העובדה שפקידים איראניים דיברו עם 'הניו יורק טיימס' על התקיפה, דבר חריג כשלעצמו, מצביעה על כך כי לאיראניים אין מושג מי בדיוק עומד מאחורי ההתקפה הזו, והם מנסים לברר זאת.
הנקודה המסוכנת היא כי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, ונשיאה החדש של איראן איבריהם ראיסי, יחליטו כי הם אינם יכולים לעבור בשתיקה על תקיפה זו, וכי הם ישלחו רחפים לתקוף מטרות אמריקניות במזרח התיכון, או בישראל.
למעשה איראן היא זו שכבר פתחה במתקפות של רחפנים על הכוחות האמריקנים בעיראק. רק ב-4 ליוני רחפן נפץ איראני שנשלח על ידי המליציות השיעיות בעיראק תקף את הבסיס האווירי הגדול האמריקני עין אל-אסד  Ain al-Asad, שליד גבול עיראק-סוריה. בהתקפה זו לא היו נפגעים, אבל נגרם נזק ניכר למתקני הבסיס.  החודש היו גם התקפות של רחפני נפץ על האזור הירוק בבגדאד.
הנושא של התקפת רחפני נפץ, או מלטי נפץ איראניים , נידונה בסוף חודש שעבר בפגישה של מומחי ביטחון אמריקנים וישראליים בוושינגטון. בדיונים על הנושא נסקרו האפשרויות השונות להתמודד עם התופעה הזו.
מבחינה צבאית התקפות כאלה מחזירות את הגנת הנ"מ מהתחום של טילי נ"מ מתוחכמים, אל התחום של הגנת נ"מ קלאסית. הבעיה של מלחמה כזו היא פיתוח של מכשירי מכ"ם המוסגלים לזהות נקודה קטנה כל כך כמו רחפן
זה לא היה מקרה שהשבוע פורסם כי ישראל מפתחת מערכת קרני לייזר המורכבת על מטוסים המסוגלת להפיל רחפנים. אולם פיתוח המערכת הזו והפיכתה למערכת מבצעית ייקח לפחות עוד שלוש עד ארבע שנים.
אפשר וצריך להניח כי הנושא הזה חזר ועלה גם בשיחות שניהל השבוע בוושינגטון הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי עם הצמרת הצבאית והביטחונית האמריקנית.


Print Friendly, PDF & Email