רוסיה וסוריה: שני מטוסי F-15  של חיל האוויר הישראלי ביצעו את ההתקפה על T-4. הנ"מ הסורי-רוסי יירט 5 מתוך 8 הטילים שנורו

גם מוסקבה וגם דמשק הודיעו, ביום שני 9.4, כי שני מטוסי F-15  של חיל האוויר הישראלי ביצעו את ההתקפה על T-4.  כוחות הנ"מ הסוריים והרוסיים יירטו 5 מתוך 8 הטילים שנורו. ההודעות הרוסיות והסוריות אומרות, כי הטילים הישראליים פגעו בחלק המערבי של הבסיס האווירי.
הודעת משרד ההגנה הרוסי אומרת: 'ב-9 באפריל בשעה 03:25 לפי שעון מוסקבה, שני מטוסי חיל האוויר הישראלי מדגם F-15 ביצעו מטריטוריה לבנונית, מבלי שנכנסו למרחב האווירי הסורי, שתי תקיפות על ידי טילים מונחים של הבסיסי האווירי T-4. שלושה טילים פגעו בחלק המערבי של הבסיס. אין יועצים רוסיים בין אלה שנפצעו'. ציטוט המקור:On April 9, from 03:25 to 03:53 Moscow time, two Israeli Air Force F-15 jets, carried out an airstrike by two guided missiles on the T-4 airfield from the Lebanese territory and without entering Syria's airspace.
Three missiles reached the western part of the airfield. There are no Russian [military] advisers among those injured.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הידיעה הרוסית/סורית לפיה ישראל ביצעה את המתקפה על הבסיס T-4, הודעה שישראל איננה מאשרת ואיננה מכחישה מעמידה את התקיפה הזו באור שונה לחלוטין.
מדובר בתקיפה אווירית ראשונה של ישראל בסוריה מזה חודשיים, מאז ההתקפה ב-10 בפברואר, גם אז תקפה ישראל בין שאר המטרות את הבסיס האווירי T-4.  מאז ישראל נמנעה מלתקוף אווירית בסוריה מחשש לאזהרה ולתגובה רוסית חריפה.
אין קשר לתקיפה זו לאירועים הקשורים לתקיפה בנשק כימי שהתרחשה באזור דומא Duma ליד דמשק.  הקשר היחיד הוא  שטהרן ניסתה לנצל את הסערה הבינלאומית שקמה בעקבות השימוש  שנעשה בנשק הכימי, והחליטה לנסות ולהעביר תחת הכסות את של המהומה מערכת נשק חדשה ומתקדמת לחיזבאללה, מתוך ההערכה שישראל לא תתקוף עכשיו מטרה בסוריה, כאשר כולם מדברים על אפשרות של תקיפה אמריקנית. 
אם אכן חיל האוויר הישראלי ביצע את התקיפה ב-T-4, מסתבר כי השיקול האיראני היה מוטעה.
אפשר וצריך להניח, כי ישראל הודיעה לבית הלבן על התקיפה האווירית ועל הצורך הדחוף בביצועה, מאחר ולא רצתה למצוא את עצמה במצב בו היא תוקפת בסוריה, לפני שהאמריקנים עומדים לתקוף. נראה כי הבית הלבן אישר את הפעולה הישראלית.
עצם העובדה, כי רוסיה פרסמה הודעה מיוחדת המטילה על ישראל את התקיפה האווירית, מצביעה על כך, כי רוסיה מתייחסת לתקיפה כזו במעוד כזה בחומרה רבה, וכי עדיין מוסקבה שוקלת בדעתה כיצד תגיב על תקיפה זו.

קודם לכן דיווחנו את הפרטים הבאים: 
סוכנות הידיעות הממלכתית סאנ"א SANA הודיעה, ביום שני 9.4 לפנות בוקר, כי הבסיס האווירי T-4 ליד חומס הותקף בטילים. סוכנות הידיעות דיווחה מבלי לנקוב במספרים, כי בתקיפה היו נפגעים ולבסיס נגרם נזק. כמו כן הודיעה סוכנות הידיעות הסורית, כי ההגנה האווירית הסורית יירטה מספר טילים.   
אולם מקורות במוסקבה המוגדרים 'כמקורבים למשרד ההגנה הרוסי'  הודיעו כי לא ידוע להם על נפגעים או נזק שנגרם לבסיס, בו משתמש גם חיל האוויר הרוסי.
ברשתות החברתיות הופיע זמן קצר לאחר התקיפה סרט ווידיאו אשר צולם בלבנון ובו נראה גוף טס מכיון הים התיכון שהוא חולף בשמי לבנון בדרכו לסוריה. מהצילום, בעל האיכות הגרועה, אי אפשר לדעת באם מדובר במטוס, או בטיל.
ההכחשה של הפנטגון איננה הכחשה מוחלטת. דוברים בפנטגון אמרו, 'אנו ערים לדיווחים על ההתקפה, אולם אין לנו שום דבר להוסיף'. We are aware of the reports, we have nothing to confirm.
דובר אמריקני אחר אמר, 'שהידיעות המגיעות והטוענות כי ארצות הברית תקפה בטילי טומהוק בסיס בסוריה-אינן נכונות!'
דובר אחר בפנטגון, כריסטופר שרווד Christopher Sherwood אמר, כי 'ארצות הברית איננה מבצעת כעת התקפה אווירית בסוריה. אנחנו ממשיכים לעקוב מקרוב אחר המצב ותומכים במאמצים הדיפלומטים להביא את אלה שמשתמשים בנשק כימי בסוריה ובמקומות אחרים לדין.' At this time, the Department of Defense is not conducting air strikes in Syria. However, we continue to closely watch the situation and support the ongoing diplomatic efforts to hold those who use chemical weapons, in Syria and otherwise, accountable.
נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ עומד לקיים, ביום שני בצהרים (שעת בוקר לפי שעון ארה"ב) התייעצויות בבית הלבן עם מפקדי הצבא האמריקני על המצב בסוריה. בהתייעצויות אלה ישתתף בפעם הראשונה ג'ון בולטון John Bolton, אשר מתחיל היום לכהן בתפקיד היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית.
מקורות ישראליים סרבו להתייחס לאפשרות שישראל היא שביצעה את התקיפה, וכי התקיפה איננה קשורה לאירועים בדומא, אלא לנושא העברות הנשק האיראניות לחיזבאללה.
לעומת הדיווחים האלה מדווחת סוכנות הידיעות הלבנונית 'מייאדין' המקורבת לחיזבאללה, שהטילים שנורו לפנות בוקר על הבסיס הסורי T-4, באו מכיוון הים התיכון וחלפו בשמי לבנון.

 

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “רוסיה וסוריה: שני מטוסי F-15  של חיל האוויר הישראלי ביצעו את ההתקפה על T-4. הנ"מ הסורי-רוסי יירט 5 מתוך 8 הטילים שנורו

 • אפר 9, 2018 @ 13:35 at 13:35
  Permalink

  איזה תרגיל מעניין של ישראל ( לא התקיפה עצמה ) אלא עצם המעשה שגורם לטרמפ לצאת כזה קטן מפני שזה אבסורד ( מבחינתו ) שמדינה "קטנה" כמו ישראל מגיבה לכאורה למעשה הנורא של אסד (למרות שישראל הגיבה בהתאם לאינטרסים שלה) ואילו ארה"ב הגדולה לא עושה כלום ?! דבר כזה לא הגיוני אצל טרמפ !!!
  אחרי דבר כזה אין לטרמפ ברירה גם אם לא רצה – והוא יגיב !

  • אפר 9, 2018 @ 15:38 at 15:38
   Permalink

   פרטוש תתיחס לעניין כניסוי כלים לדבר החשוב בסופו של דבר אמריקה לא פוחדת משום גורם בעולם מבחינה צבאית הבעייה שעד שהם מגיבים עונת האבטיחים נגמרת

  • אפר 9, 2018 @ 17:13 at 17:13
   Permalink

   ישראל מבחינתה משמידה ציוד איראני
   ולא כתגובה להפצצת נשק כימי

  • אפר 10, 2018 @ 8:57 at 8:57
   Permalink

   בעוד מספר ימים נדע מה היא התקיפה האמריקאית.
   לארה"ב יש לוחות זמנים פחות עצבנים מלישראל כמו הזזת שייטות עם טילי טומהוק.
   ובקשר לישראל, מקווה שביבי ל אמגזים לטובת פופוליזם מסוכן.

 • אפר 9, 2018 @ 14:05 at 14:05
  Permalink

  ארה"ב – משענת קנה רצוץ.

 • אפר 9, 2018 @ 18:58 at 18:58
  Permalink

  איזה מערכת נגד טילים יש בסוריה????

  • אפר 11, 2018 @ 4:56 at 4:56
   Permalink

   לא מכיר את המערכת המתקדמת בעולם מתוצרת רוסית?
   היא נקראת propaganda sovietka .. כמו בימי ussr הטובים, אפס יכולות ומאה בדיבורים.
   מוכן לחתום לך שכלום לא ייורט כי הם לא ידעו שזה מגיע

 • אפר 9, 2018 @ 21:11 at 21:11
  Permalink

  איך 5 מתוך 8 יורטו? איך?

 • אפר 10, 2018 @ 4:25 at 4:25
  Permalink

  First they said they shot down 8 of the missiles & now it's 5 of 8
  They didn't shoot down any of the missiles

 • אפר 10, 2018 @ 12:57 at 12:57
  Permalink

  בתחילה הם דיווחו שנשלחו 20 טילים ומתוכם יורטו שמונה. כאשר הבינו שנורו רק שמונה טילים אז הם שינו את ההודעה שחמישה יורטו מתוך השמונה. מי בכלל מאמין לרוסים או לאיראנים ולסורים ? ממתי מה שהם אומרים זה אמת ?

 • אפר 12, 2018 @ 10:40 at 10:40
  Permalink

  קישקוש סובייטי. רואים בתיועד וידאו מהקרקע 8 פיצוצים.
  8 פגיעות של טילים. לא יורט ולא נעליים…

 • אפר 12, 2018 @ 14:33 at 14:33
  Permalink

  הדבר הנכון שהאמריקנים צריכים לעשות ,זה מרחב אוירי אסור לטיסה מעל למורדים.אם ביכולתם לעשות משהו בכלל.למורדים לא מספקים נשק נ.מ.

Comments are closed.