התראה המוגדרת 'חמה' לפיגוע 'מסיבי' של החמס בגדה המערבית. תדהמה בוושינגטון: אבו מאזן פתח ערוץ עם החמס בדמשק

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: מקורות מודיעיניים וביטחוניים ישראליים ומערביים, מזהירים מפני פיגוע גדול של החמס העומד להתרחש 'מאוד בקרוב' במטרה ישראלית, או במטרה פלסטינית, או במקביל בשתיהן, בגדה המערבית. המקורות מדברים על הפיגוע המתקרב הזה במושגים בהם כבר לא השתמשו בישראל במשך שנים רבות. 'אם המתכננים של החמס יצליחו בתוכניותיהם' אומר מקור ביטחוני ישראלי בכיר, 'זה יהיה פיגוע גדול מאוד, מסיבי'.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי הבעיה העיקרית העומדת לפני שירותי המודיעין והביטחון הישראלים, בניסיונם למנוע את הפיגוע היא שעד סוף שבוע זה, לא הצליחו גופי המודיעין לחשוף את זהותו של איש, או של אנשי החמס, שחדרו לגדה המערבית מסוריה. אלה הם האנשים העוסקים בהכנת הפיגועים,
זאת למרות שעברו כבר למעלה 3 שבועות מאז רצח 4 הישראלים ליד צומת בני נעים בהר חברון ב-30.8, ופיגוע הירי בצומת רימונים ב-1 לספטמבר.
אנשי חמס בכירים אלה, שאומנו במיוחד במשך תקופה ארוכה, על ידי גורמי מודיעין איראניים וסוריים, בביצוע פיגועים בגדה המערבית, פועלים בשטח מבלי ליצור קשר עם האוכלוסייה המקומית.
בחוגים מדיניים ביטחוניים בכירים בירושלים הובע ביום שישי בלילה 24.9, זעם על ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כי בזמן שהוא מדבר בניו יורק על 'תהליך השלום', ועל המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות, הוא שלח השבוע בחשאי לדמשק משלחת של הפת"ח המורכבת מעזאם אל אחמד, הגנרל נאצר יוסוף, וסאחר בסיסו, ראש מנגנון המודיעין הכללי של הפת"ח.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי משלחת הפת"ח, נפגשת כבר כמה ימים בבירה הסורית לשורה של פגישות ארוכות עם משלחת של הנהגת החמס המורכבת גם היא מ-3 אישים. מנהיג החמס חלאד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמס מוסה אבו מרזוק, ועם עיזאת רישאק ראש מנגנון המודיעין של החמס.
חוגי ביטחון ישראליים ומערביים הפועלים בגדה המערבית שואלים, כיצד נציגיו של אבו מאזן יושבים ומדברים עם עיזאת רישאק בשעה שהם יודעים בבירור כי הוא האיש ששלח מסוריה את חוליות הטרור הפועלות ברגעים אלה בגדה המערבית, גם נגד מטרות פלסטיניות?
במילים אחרות, בשעה שאבו מאזן מדבר בני יורק על הסדרים מדיניים, וראש הממשלה בנימין נתניהו חוזר ומדבר על ביטחון ישראל, יושבים נציגי הפת"ח בדמשק ומנהלים מו"מ מדיני מקביל עם גורמי הטרור.
חוגי ביטחון ישראליים הביעו ביום שישי בלילה תדהמה מכך כי המצרים שחרורו, ביום ו', ממעצר את ראש מנגנון הביטחון של חמס מוחמד דאבאבש, והתירו לו לחזור לרצועת עזה. חוגים אלה אמרו, כי המידע על גל פיגועים חדש המתקרב ישנו גם בידי המצרים, וכי קהיר מודעת לכך היטב כי שחרורו של דאבאבש, שביקר רק לפני כמה ימים בדמשק, יהווה עידוד מוראלי, אם לא מבצעי, לחוליות הטרור של החמס.
מקור בכיר בירושלים אמר, כי שחרורו של מוחמד דאבאבש, הוא סימן לכך, כי גם מצרים תומכת במגעים של הפת"ח עם החמס הנערכים בדמשק.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי בכך נקבעה העובדה, כי בשבועות הבאים יתנהל 'המו"מ הישיר' בין ישראל לפלסטינים ב-2 ערוצים:
1. הערוץ האמריקני-ישראלי-פלסטיני, אשר ילווה בפעולות טרור של החמס העומדות להתגבר.
2. הערץ הפנים פלסטיני, כלומר, הערוץ הסורי-פלסטיני-והחמס, כאשר אבו מאזן ינסה להסביר כי הוא עומד ערב הצלחה להביא גם את החמס ל'שיחות הישירות' עם האמריקנים, ועם ישראל.
פנייה חדה זו של אבו מאזן לעבר דמשק, תאפשר ביום א' 26.9, לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לפרסם שום הודעה באם הוא ממשיך את הקפאה הבנייה, או שהוא מתיר בנייה מוגבלת בגושי ההתיישבות. הערפול ועמימות שראש הממשלה מקיים לגבי הבנייה בהתנחלויות תימשך.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי אנשי ממשל אובמה כבר מודעים לכך כי אי אפשר לדרוש מנתניהו את המשך הקפאת הבנייה, כמהלך שיבטיח את המשך השיחות הישירות, בעוד שנציגיו של אבו מאזן יושבים בדמשק ודנים עם הגורמים המתכננים ומבצעים רצח של ישראליים בגדה. לכן כל המגעים הקדחתניים שעורכים האמריקנים והישראלים בשבת 25.9 לפנות בוקר לנסות ולמצוא נוסחת פשרה כיצד להמשיך ב'שיחות הישירות' הישירות מבלי שההקפאה המלאה בבנייה בהתנחלויות תימשך צפויה להיכשל, אלא אם וושינגטון וירושלים תסכמנה לקבל את הנוסחה החדשה לשיחות של אבו מאזן, כי יש להמשיכן כאשר סוריה וחמס משתתפים בהן במקביל.

Print Friendly, PDF & Email