התרגיל האיראני של פוטין: בזמן שפוטין הראה לבנט את הגן של מעונו בסוצ'י , הרמטכ"ל האיראני באגארי חתם על עסקות נשק גדולות, בייחוד בתחום הימי והאווירי, במוסקבה

בעוד המילה איראן, שלא לדבר על תוכנית הגרעין האיראנית, לא הוזכרה אפילו פעם אחת פומבית, בעת פגישתם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וראש ממשלת ישראל נפתלי בנט, ביום שישי 22.10, והשר זאב אלקין מדווח כי הוסכם בין פוטין ובנט להמשיך במדיניות הרוסית-ישראלית של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו לגבי סוריה, פעל פוטין בשני ערוצים: בסוצ'י הוא ערך לנפתלי בנט קבלת פנים חמה כשהוא עורך לו סיור בגן הענק המקיף את מעונו. במוסקבה הוא שלח את שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו Sergei Shoigu, ואת הרמטכ"ל הרוסי הגנרל וואלרי גראסימוב Gen. Valery Gerasimov  לסכם עם הרמטכ"ל האיראני גנרל מוחמד חוסיין באגארי Gen. Mohammad Hossein Bagheri, על שורה של הסכמים לעסקות נשק גדולות בין רוסיה ואיראן, בשווי של מיליארדי דולרים. ( בתמונה: באגארי במינסטריון ההגנה במוסקבה.)
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ההסכם הראשון הוא בתחום הימי. רוסיה תספק לאיראן אוניות מלחמה, כולל סיירות ומשחתות טילים מונחים, וכן צוללות, הסכמים נוספים יביאו לאספקת מטוסי קרב רוסיים מתקדמים לחיל האוויר האיראני וטילים מסוגים שונים.
טהרן שמה לה כמטרה את  חידושו של הצי האיראני, מחשש שהצי הנוכחי מאבד את האחיזה  שהייתה לו במפרץ עומאן, בים הערבי ובים האדום, לציים האמריקני והישראלי.
לשם כך התרכז הרמטכ"ל האיראני באגארי בביקורו ברוסיה, שהחל ב-17 לאוקטובר, והסתיים ב-21 לאוקטובר, בביקור במפקדת הצי הרוסי בסנט.פטרסבורג, שם הוא נפגש ולווה במשך ביקורו בבסיסים הרוסיים על ידי סגן מפקד חיל הים הרוסי תת-אדמירל וולדימיר  קאסאטונוב Russian Navy .  Deputy Commander-in-Chief Vice Admiral Vladimir Kasatonov.  
הגנרל באגארי ערך סיור  בקרונשאטאדט  Kronshtadt, הנמצאת כ-30 ק"מ מערבית לסנט.פטרסבורג, שם נמצאת מפקדת הצי הבלטי של רוסיה, כשהוא מבקר על סיפונן של מספר אוניות מלחמה וצוללות רוסיות.
בראיון ברדיו הממלכתי של איראן, ביום שישי 22.10, אמר הרמטכ"ל האיראני באגארי, 'כי הביצוע של הסכמי הנשק בעתיד הקרוב יעמיקו  במידה רבה את הקשרים שלנו' ( עם רוסיה). The conclusion of arms agreements and their implementation in the near future will considerably deepen our relationships.


Print Friendly, PDF & Email