התרסה איראנית מול ביידן וישראל. טהרן: טכנית אנחנו מסוגלים לייצר פצצה גרעינית. אם הביטחון הלאומי שלנו יהיה בסכנה נגיב ישירות נגד ישראל

איראן הגיבה, ביום א 17.7, על ההצהרות החוזרות ונשנות של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בעת ביקורו במזרח התיכון כי וושינגטון לא תאפשר לאיראן להחזיק בנשק גרעיני, ועל ההצהרות הישראליות כי היא מכינה אופציה צבאית נגד איראן כאשר היא תתחיל לייצר נשק גרעיני.
שניים מבכירי המשטר האיראני קמאל חארזי Kamal Kharrazi, יועץ בכיר למנהיג האיראני האייטוללה עלי חמנאי , ועלי לאריג'ני Ali Larijani מי שהיה יושב ראש המג'ליס ( הפרלמנט ) ה איראני הכריזו, כי איראן מסוגלת כבר היום טכנית להרכיב פצצה גרעינית, וכי המדענים האיראניים רק מחכים לקבל הוראה לבצע זאת מהאייטוללה עלי חמנאי.
'במספר ימים אנחנו יכולים להעשיר אורניום לדרגה של 60 אחוז ואנחנו יכולים בקלות להעשיר אורניום לדרגה של 90 אחוז…לאיראן יש את האמצעים הטכניים לייצר פצצה גרעינית אולם עדיין לא התקבלה החלטה לעשות זאת', In a few days we were able to enrich uranium up to 60% and we can easily produce 90% enriched uranium … Iran has the technical means to produce a nuclear bomb but there has been no decision by Iran to build it אמר קמאל חארזי.  
הוא הוסיף ואמר,  'כי טהרן תגיב ישירות מול ישראל באם היא תותקף', Tehran will also directly respond against Israel should its security be targeted.
ביום א' אמר הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, כי 'צה"ל חייב להיערך לכל התפתחות ולכל תרחיש', 'הכנת אופציה צבאית כנגד תוכנית הגרעין האיראנית היא חובה מוסרית וצו הביטחון הלאומי. היערכות לפעולה צבאית כנגד תוכנית הגרעין נמצאת במוקד ההכנות בצה"ל, והיא כוללת מגוון תוכניות מבצעיות, הקצאת משאבים רבים, הצטיידות באמל"ח מתאים, מודיעין ואימונים. צה"ל מעמיד יכולת צבאית ליום שבו הדרג המדיני יבקש להחליט'.
כפי שהדרג הצבאי האיראני ממתין להוראת הדרג המדיני לפתח פצצה גרעינית, כך גם בישראל הדרג הצבאי נערך ליום שבו הדרג המדיני יורה לו לתקוף את איראן.
העמדות האלה מצביעות על כך כי רטוריקת האיומים הישראליים והאיראניים ההדדית לא השתנתה מאז ביקורו של הנשיא ביידן במזרח התיכון.
במקביל נמסר, כי השיחות בין נציגים אמריקנים ואיראניים שנערכו בשבוע שעבר בדוחה בירת קטאר  על השגת הסכם גרעיני חדש הסתיימו ללא תוצאות. הנציגים האיראניים כבר מסתכלים לעבר הבחירות לנשיאות בנובמבר 2024, כאשר הם חוששים כי השלטון בבית הלבן יעבור מידי הדמוקרטים לידי הרפובליקנים.  במצב כזה הסיכוי של הנשיא ביידן להשיג בקרוב הסכם גרעיני עם איראן הוא קלוש.  

Print Friendly, PDF & Email