ה-S-400 ייצאו מסוריה עם יציאת המטוסים הסעודים מטורקיה


( מטוסי F-15 סעודיים )
מיוחד למקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה: מקורות צבאיים בכירים רוסיים במוסקבה אמרו, ביום ד' 16.3, כי גם טילי הנ''מ המתקדמים מדגם S-400 ייצאו מסוריה, אבל במועד מאוחר יותר. המקורות הרוסיים הדגישו, כי הימצאותם של טילי ה-S-400 בסוריה עדיין הכרחית מפני שלדבריהם 'הסעודים ממשיכים כל הזמן לתגבר את נוכחות חיל האוויר שלהם בטורקיה, ליד הגבול עם סוריה.
המקורות של הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מספר מטוסי הקרב הסעודיים הנמצאים עתה בבסיס האוויר הטורקי אינצ'רליק  Incirlik, מגיע כבר ל-16.
דוברים צבאיים סעודיים ממשיכים להשמיע בימים האחרונים הצהרות לפיהן סעודיה וטורקיה מתכננות פעולה משותפת בתוך סוריה. כוחות שירין ורגליים טורקיים כבר חצו את הגבול במחוז אידליב בצפון סוריה, והקימו עמדות במרחק של כמה ממאות מטרים בלבד מהגבול הטורקי.
כבר ביום א' 14.3 אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, כי בידי רוסייה הוכחות כי צבא טורקיה  נערך בתוך סוריה וכי 'מתבצעת על ידי טורקיה חדירה זוחלת (המאיימת) על הריבונות הסורית'   creeping expansion by Turkey on the sovereign nation of Syria.
דבריו של לברוב מתפרשים, כי רוסיה לא תאפשר התקדמות נוספת של הכוחות הטורקיים בתוך סוריה, וגם לא את מעורבותם של מטוסים סעודיים בפעולות בתוך סוריה.
מוסקבה רואה בתנועות הצבאיות הטורקיות ניסיון להקים מובלעות לאורך גבול סוריה טורקיה שתוכרזנה כאזורים אסורים לטיסה no fly zones.  טילי ה-S-400 הרוסים נועדו למנוע מהלך צבאי כזה וחדירה של מטוסים סעודיים וטורקיים לתוך המרחב האווירי של סוריה.
הימצאותם של טילי  ה-S-400 הרוסיים בסוריה מדאיגה ביותר גם את חיל האוויר הישראלי.  אם הרוסים יזיזו את הטילים האלה דרומה מאזור לטקיה, היכן שהם ממוקמים היום, הם מסוגלים לכסות חלק גדול מאוד של המרחבים האוויריים בצפון ומרכז ישראל.
זו הסיבה מדוע המקורות הצבאיים הרוסיים דאגו להדגיש ביום ד', כי לאחר יציאת טילי ה-S-400 מסוריה, יישארו שם רק מערכות טילי נ''מ  מדגם Pantsir-S1, אתן חיל האוויר הישראלי מתמודד כבר 10 שנים מאז 2006.
המקורות הצבאיים שלנו מדגישים, כי עד עתה מקפיד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לקיים את הבטחתו לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה רוסיה לא תספק לאיראן ולסוריה מערכות טילי S-300 ו-S-400.
ב-17 לפברואר אמרו מקורות צבאיים איראניים, כי רוסיה תספק להם את טילי ה-S-300  למחרת היום, ב-18 לפברואר, וכי טקס העברת הטילים יתבצע בעיר הנמל הרוסית אסטרחן Astrakhan, שבים הכספי.
 אירוע כזה לא התרחש.
השבוע אמרו מקורות בתעשיית הנשק הרוסית, כי הטילים האלה יגיעו לאיראן  בעוד כ-6 עד 7 חודשים באוגוסט או ספטמבר השנה.
לאור ניסיון העבר אפשר וצריך להניח, כי גם במועדים אלה לא יסופקו הטילים האלה לאיראן.  

 

Print Friendly, PDF & Email