איחוד נסיכויות הנפט נגד תוכניתו של הנשיא ביידן להקים מערך הגנה אווירי אזורי נגד איראן. שולחת שגריר לטהרן.  איראן הציבה כוח כטב"מים חדש באוקיינוס ההודי

כמה שעות לפני שנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יצא ביום שישי 15.7 את ישראל בדרכו לג'דה בערב הסעודית, שם ציפו לו תשעה מנהיגים ערביים כדי לדון בתוכניתו להקמת מערכת הגנה אווירית אזורית, הודיעה אחת המועמדות העיקריות לקחת חלק בתוכנית האמריקנית איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, כי היא לא תיקח חלק בתוכנית.
יועצו המדיני של שליט איחוד הנסיכות אנואר גארגאש Anwar Gargash אמר, כי איחוד הנסיכויות 'לא תהייה חלק מציר נגד איראן למרות שאיראן איננה עוזרת בפעולותיה למאמצים הדיפלומטיים', the United Arab Emirates would not be part of an "axis" against Iran even if he said Tehran's actions in the region were not helping diplomatic efforts.
לדבריו, איחוד הנסיכויות תשלח שגריר לטהרן מאחר והיא חותרת לבנות קשרים עם איראן, The UAE is working to send an ambassador to Tehran as it seeks to rebuild bridges with Iran. הוא הוסיף והדגיש כי הרעיון של גישה לעומתית עם איראן איננה משהו שאבו דאבי תומכת. the idea of a confrontational approach to Iran was not something Abu Dhabi supported.
קודם לכן אמר ראש ממשלת ירדן בישאר אל-קסאוונה Bisher al-Khasawneh בראיון בבי.בי.סי BBC כי איראן איננה מאיימת על הביטחון הלאומי הירדני, וכי ירדן איננה רואה באיראן איום והיא פתוחה ליחסים טובים עם הרפובליקה המוסלמית, Iran does not threaten Jordan’s national security,  Jordan does not treat it as a threat, and is open to developing a healthy relationship with the Islamic Republic.
בצעד הפגנתי נגד ביקרו של הנשיא ביידן ונגד תוכניתו להקים ברית הגנה אווירית אזורית  הודיעה הטלוויזיה הממלכתית האיראנית ביום ו', על הקמת כוח הכטב"מים הראשון באוקיינוס ההודי first drone division in the Indian Ocean.  בשידור לא צוין כמה אוניות וכמטב"מים  משתתפים בכוח, אולם נאמר כי כל אונייה בכוח תישא אתה 50 כלי טייס בלתי מאוישים.
מפקד הצי האיראני תת-אדמירל  שאחראם איראני Rear Adm Shahram Irani אמר, כי השקת הכוח תגביר את יכולותיה של איראן לאסוף מודיעין ותעזור לה להשיג עליונות אווירית.
הרמטכ"ל האיראני בריגדיר-גנרל עבדול רחים מוסאווי Brig Gen Abdolrahim Mousavi אמר, כי איראן מוסיפה כל יום לכוחה מול התוקפנות האמריקנית ומול מה שהוא הגדיר 'שיטות ההשתלטות שלה' system of domination.
לאור כל ההתפתחויות האלה נראה כי הנושא העיקרי השני בחשיבותו של ביקור הנשיא ג'ו ביידן בסעודיה לבנות ברית הגנה נגד איראן  ( הנושא הראשון הגדלת תפוקת הנפט הסעודית. )  נתקלת בהתנגדות של השליטים הערביים שהוא עומד לפגוש.
בהצהרת ירושלים עליה חתמו ביום חמישי 14.7 הנשיא ביידן וראש הממשלה יאיר לפיד, נאמר כי ארצות הברית מתחייבת למנוע מאיראן נשק גרעיני והיא תשמש בכל יכולותיה הלאומיות למנוע זאת. כמו כן מתחייבת ארצות הברית לפעול נגד התוקפנות האיראנית והתוקפנות של בעלות הברית שלה.
למרות זאת, עם צאתו של הנשיא ביידן מישראל הביעו מקורות צבאיים בישראל אכזבה מעמדותיו של הנשיא האמריקני כלפי איראן, ואמרו כי הם לא הצליחו לשכנע את הנשיא בצורך לפעול נגד הגרעין האיראני וכי ישראל צריכה להיערך לפעול בעצמה נגדו.
עם צאתו של ביידן ביום ו' 15.7 מישראל מתברר כי ברוב הנושאים עליהם ההנהגה הישראלית שוחחה אתו, לא הגיעו שני הצדדים להסכמה וחילוקי הדעות ביניהם נשארו בעינם.
בכך נשאר ההישג של הסכמת סעודיה לאפשר למטוסים ישראליים לעבור במרחב האווירי שלה ההישג היחיד של ביקורו של ביידן בישראל.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות