'וויקיליס': איך נמסרו זכויות כריית אורניום בארה"ב לחברה רוסית, תמורת תרומות לקרן קלינטון


ביום שישי 8.10 בשעות הלילה (שעון מקומי ארה"ב), החל אתר ההדלפות וויקיליקס  WikiLeaks לחשוף חומרים הקשורים למערכת הבחירות לנשיאות, כפי שהבטיח בשבוע שעבר מייסדו ג'וליאן אסנאג' Julian Assange.
האתר שחרר 2060 מתוך 50,000 אי מיילים הנמצאים ברשותו והועתקו מחשבון הדואר האלקטרוני של ג'ון פודסטה John Podesta יו"ר הקמפיין של הילארי קלינטון.
פודסטה היה בעברו ראש מנהל הסגל של ביל קלינטון Bill Clinton בהיותו הנשיא האמריקני והוא בעל חברת לוביסטים גדולה האמונה על השפעה על מקבלי ההחלטות בממשל בוושינגטון.
אחת ההדלפות המשמעותיות ביותר בסבב הראשון, שלאחריו יבואו  עוד 10 גלי חשיפות, חושפת פרטים על הקשר בין תשתיות האנרגיה האטומית של ארצות הברית ותרומות ל'קרן קלינטון' Clinton Foundation.
כבר בחודש אפריל 2015 פרסם 'הניו יורק טיימס' כתבת תחקיר על ההתנהלות התמוהה, שבסיומה נמכרו חלק מהאחזקות בחברה האמריקנית אורניום 1 Uranium One האמונה על כריית אורנים בארה"ב – לידי חברה רוסית. עם השלמת העסקה נמצא כי  חמישית מכל האורניום הנכרה בארה"ב – נמצא בשליטת החברה הרוסית שרוב מניותיה מוחזקות על ידי ממשלת רוסיה.
מאחר שאורניום נחשב למשאב לאומי ומעורב גם ביכולת לפתח ולייצר נשק גרעיני, מכירת החברה  דרשה חתימתה של ועדה לאומית (CFIUS ) המורכבת ממספר נציגים, ביניהם אלו ממחלקת ההגנה, האוצר, תשתיות הגרעין וכן מחלקת המדינה, שהילארי קלינטון עמדה אז בראשה.
בניגוד להסכמות בין קלינטון לממשל אובמה לא חשפה הילארי קלינטון את העובדה ש'קרן קלינטון' קיבלה תרומות של מיליוני דולרים מידי נשיא 'אורניום 1'  איאן טפלר Ian Telfer, ודובר הקמפיין שלה בריאן פאלון Brian Fallon הזדרז לפרסם הכחשה נמרצת לדברים וטען כי אין כל בסיס לידיעה כאילו התרומה השפיעה על החלטת מחלקת המדינה להצביע בעד מכירת החברה.
החוקרים של אסנאג' בוויקיליקס העמיקו וחקרו את ההכחשה של פאלון שרק סיבכה את המצב עוד יותר, שכן מניתוח תכתובות הדואר האלקטרוני של פודסטה עלו ממצאים מדאיגים נוספים בקשר לגורמים בכירים ביותר בתוך מחלקת המדינה והשתתפותם העתידית בקמפיין של
קלינטון, כמועמדת דמוקרטית לנשיאות ארה"ב.

מכיוון שנוהלי מחלקת המדינה לא מכתיבים את השתתפות מי שעומד בראשה בוועדת ה- CFIUS, מי שייצג את המחלקה היה חוזה פרננדז Jose Fernandez, יועצה הבכיר של קלינטון. פאלון ניסה להפריד, להרחיק ולבדל את מגע ידיה של קלינטון מהחלטת הוועדה וטען כי לא היה כל קשר בין המזכירה ויועצה הבכיר.  אולם וויקיליקס חושף שורת תכתובות ארוכה ומפורטת בין פרננדז ופודסטה מהם עולה ריח רע של קשירת קשר, תיאום עמדות ו'התנדבותו' של פרננדז לקמפיין הבחירות של קלינטון.
אי מיילים נוספים שפורסמו ביום שישי 8.10 על ידי וויקיליקס והודלפו אף הם ממחשבו של פודסטה, מתארים חלק מהתכנים של הרצאות בתשלום שנשאה הילארי קלינטון בפני פורומים שונים, בעיקר כלכליים בוול סטריט בחלק מהם התבטאויות שנויות מחלוקת על מעמד הביניים, על עמדותיה ההפכפכות בנושא צינור הנפט בין קנדה לארה"ב ועוד.

 

Print Friendly, PDF & Email