וועידת המנצחים בטהרן. אסד הגיע לאיראן. סיסמת המפגש: הצלחנו בהתקרבותנו לארה"ב. הצלחנו בנטרול ישראל. עכשיו איך מצליחים/מתקדמים הלאה?

תיקדבקה: העובדה שנשיא סוריה בשאר אסד, יצא לפתע בשבת 2.8, לביקור בטהרן, דווקא ביום בו איראן הייתה צריכה להשיב על האולטימאטום שהציבו לה 5 המעצמות וגרמניה, איננה מקרית. טהרן, שאיננה מתכוונת להשיב בכלל לאולטימאטום להפסיק להעשיר אורניום, ואיננה חוששת כלל מהחמרת הסנקציות עליה, לאחר שגרמניה, כבר נטרלה מהן את העוקץ העיקרי, (קראו קטע נפרד איך קנצלארית גרמניה אנג'לה מרקל פעלה מאחורי גבן של 5 המעצמות.), החליטה שההישגים האסטרטגיים שלה ושל סוריה בחודש יולי היו כל כך רבים ובלתי צפויים, עד כי חייבים לתאם וועידת פסגה דחופה עם אסד, כדי לדון בתיאום הצעדים הבאים.
המקורות של תיקדבקהבוושינגטון ובמזרח התיכון, מדווחים כי גם אין זה מקרי, שוועידת הפסגה האיראנית-סורית מתכנסת מיד לאחר שהצמרת המדינית-צבאית-ביטחונית, הישראלית, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, שר הביטחון אהוד ברק, שרת החוץ ציפי ליבני, וראש המשלחת הישראלית לדיאלוג האסטרטגי עם ארצות הברית, השר שאול מופז, נכשלו ב-3 השבועות האחרונים לשכנע את הצמרת האמריקנית לשים בחזרה על השולחן את האופציה הצבאית נגד איראן, או לפחות לתמוך באופציה ישראלית כזו. ממשל בוש ענה בלא מוחלט!
לכן, ההגדרה של המפגש המשולש חמנאי-אסד-אחמדי נז'אד היא: הצלחנו בהתקרבותנו לארצות הברית. הצלחנו בנטרול ישראל. עכשיו איך מצליחים/מתקדמים הלאה?
להצלחה אסטרטגית זו ישנן 3 סיבות עיקריות.
1. נכונותו של ממשל ג'ורג בוש, לנהל שיחות ישירות חשאיות עם איראן, החל מהמחצית השנייה של חודש יוני. תיקדבקה ודבקה-נט-וויקלי DNW, היו הגורם היחיד בתקשורת העולמית שדיווח עליהן מיד עם התחלתן, על המשכן, וההתפתחויות בהן.
כאשר לטהרן יש קו ישיר לוושינגטון, שם נידונות כל הבעיות הקשורות לתוכנית הגרעינית, האיראנית, דיונים שתוצאותיהם מוסתרים מישראל, מחירי הנפט, עיראק, לבנון, אין לטהרן צורך להזדרז להשיב על שום אולטימאטום. ואכן, כבר ביום ו' 1.8, אמר דובר הסטייט דפרטמנט, 'כי איננו סופרים את הימים'. ואילו דוברים אירופאים אמרו, שאין דחיפות, ואיראן יכולה להשיב על האולטימאטום שניתן לה גם בעוד כמה ימים.
2.ערוץ השיחות העקיפות הישראליות-עקיפות הישראליות- הסוריות בטורקיה. בעוד איראן התקרבה לארצות הברית, סוריה השתמשה בשיחות עם ישראל, כמכשיר באמצעותו חזרה למרכז הזירה הבינלאומית והמזרח תיכונית. ישראל לא בדיוק עניינה את הסורים, והיא רק שימשה מכשיר בידיהם. עתה כאשר מטרה זו הושגה, עומדים הסורים להפסיק את השיחות האלה באמצע ספטמבר, (קראו קטע נפרד.) עם פרישתו של אולמרט, אלא, אם יוחלט אחרת בוועידת הפסגה בטהרן.
מי שדיבר ומדבר,בייחוד המנהיגים הישראלים, אלה שנמצאים בתהליך פרישה, (אולמרט), ואלה שנאבקים לתפוס את השלטון, (ברק, ליבני, מופז.) כי שיחות 'השלום' עם סוריה תמשכנה, בתנאי שסוריה תנתק את קשריה האסטרטגיים עם איראן, לא רק שמטעים, אלא תומכים במהלכיהם ובדיבוריהם בחיזוק הברית הזו, המכוונת ישירות נגד ישראל.
3. נכונותו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, לתת 'תעודת הכשר' לנשיא סוריה בשאר אסד, עד כדי מתן הבטחה לו, שצרפת תמנע במועצת הביטחון את כינוסו של בית המשפט הבינלאומי, שהיה צריך לשפוט את החשודים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי, כלומר את קרובי משפחתו של אסד, ואת ראשי שירותי המודיעין הסוריים.
מי שקורא, את החומרים שמפרסמים היום מכוני מחקר אמריקנים על יחסי ארצות הברית ואיראן, חומר שכמובן שאיננו מגיע ומתפרסם לכלי התקשרות הרחבים, מגלה שעל ממשל בוש, מופעל עתה לחץ על ידי גורמי מחקר ומודיעין אמריקנים, לא רק להרחיב את המגעים של וושינגטון עם איראן, אלא להפסיק את הסנקציות, ואת התמיכה האמריקנית במיעוטים לאומיים באיראן, כדי להעלות את היחסים בין וושינגטון וטהרן, לפסים נורמאליים.

Print Friendly, PDF & Email