וועידת הנגב: עלה תאנה ששר החוץ הישראלי לפיד סיפק למדיניות ארצות הברית כלפי איראן. סעודיה סרבה לקחת חלק במהלך כזה

עכשיו כאשר הדי  הסופרלטיבים  של מכונת התעמולה המשומנת היטב של שר החוץ הישראלי יאיר לפיד הושתקו בעקבות פיגוע הטרור בחדרה, בו נרצחו שני חיילי משמר הגבול, ולאחר שששת שרי החוץ-האמריקני, הישראלי, המצרי, התבחריני, המרוקאי ואיחוד נסיכויות הנפט נכשלו לנסח הודעה משותפת  והסתפקו בהופעה ביחד ומסירת הצהרות נפרדות, הולך ומתברר כי וועידת הנגב שהתכנסה בשדה בוקר, היה תרגיל מבריק שבאמצעותו שר החוץ הישראלי יאיר לפיד סיפק עלה תאנה למדיניות האמריקנית כלפי איראן.
ביום ג' 29.3, עדיין נשמעו הדים רפים אחרונים לפיהם וועידת הנגב תרתיע את איראן. אולם לא היה לכך שום סימן חיצוני, ובוודאי שלא שום סימן מטהרן.  אפילו בהודעותיהם של משתתפי הוועידה המילים גרעין האיראני, איראן, משמרות המהפכה האיראניים לא הוזכרו אפילו במילה אחת.
לכן לא צריך להתפלא, כי לאחר סיומה של הוועידה ביום שני, מיהר שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן לדבר בטלפון עם שר החוץ של סעודיה הנסיך פיסל בין פארחן Prince Faisal bin Farhan, שסירב להשתתף בוועידה.  הוא היה זקוק ליצור מראית עין כאילו סעודיה תומכת במהלך שדה בוקר.
סעודיה, שיחסיה עם ארצות הברית נמצאים בשפל המדרגה, לאחר שריאד סרבה לקבל את פניהם של הנשיא ג'ו ביידן ושר החוץ בלינקן, וסרבה לדון בהגברת תפוקת הנפט כדי לעצור את העלייה במחיריו בשווקים הבינלאומיים, סרבה גם להשתתף בוועידת הנגב.
הסעודים היו הראשונים שהבינו, כי הוועידה הזאת רק עוזרת לשר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן לתת כיסוי אזורי למדיניותו האיראנית.
מי שטרח לקרוא בימים בו נערכה וועידת הנגב את העיתונות הסעודית במיוחד זו המקורבת לבית המלוכה יכול היה למצוא שם התבטאויות קשות כמו, 'בלינקן השתמש בהזדמנות זו ( ועידת הנגב, ) כדי להעלים את הקרע שהסכם הגרעין יצר בהציגו תמונה של סולידאריות אזורית, אבל האזור לא נפל בפח', Blinken used this occasion to paper over the rift that the nuclear deal has created by presenting an image of regional solidarity, but the region is not deceived.
העיתונות הסעודית ציינה, כי כאשר בלינקן יצא למזרח התיכון, החותים בתימן תקפו בטילים  את מתקני הנפט של חברת 'ארמקו' בג'דה.
לגבי ההבטחות האמריקנית לספק נשק לסעודיה כדי שתוכל להגן על עצמה  מפני התקפות כאלה, הסעודים הגיבו  באומרם, 'אם ידיד מבטיח לאזן את צרכיך עם אלה של האויב, פירוש הדבר שהוא איננו מעוניין יותר להיות חבר שלך', After all, if a friend promises to “balance” your needs with the needs of your enemies, it seems fair to conclude that he is no longer very interested in being your friend .
ב'אל ערבייה' הופיע בהתחלת השבוע המשפט הבא:  'במקום ידידות נראה כי אמריקה נוטה יותר להשתמש בידידיה הישנים כמגן אנושי עבור איראן'. Instead of friendship, America seems more inclined to use its old friends as human shields for Iran.
זה משפט חמור מאוד אבל הוא לא היה מתפרסם ללא אישור של בית המלוכה.
המשפט הזה, הוא בדיוק מה שקרה בוועידת הנגב.

הוועידה  הזו לא הרתיעה את איראן, להיפך, היא נועדה לחזק את המתגבש ובמתן ומתן בין וושינגטון וטהרן.

Print Friendly, PDF & Email