וועידת פסגה ערבית מחומשת לפיוס עם סוריה, בעקבות ההתקרבות בין וושינגטון וטהרן.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: בעקבות שינוי מדיניותה של ארה"ב כלפי איראן, ומידע מודיעיני שהגיע לידיהן של מדינות ערביות כמו, סעודיה, מצרים, וירדן, כי וושינגטון מקיימת עתה מגעים ישירים עם טהרן, ומול השיתוק, והשתיקה המדינית הישראלית, החלו מדינות ערב בהכנות חשאיות לקראת כינוס קרוב של וועידת פסגה מחומשת ערבית. בוועידה, אשר מטרתה העיקרית תהייה, להחזיר את סוריה, בעלת בריתה של איראן, אל מרכז הקונצנזוס הערבי, ישתתפו לפי התוכנית, ערב הסעודית, מצרים, סוריה, ירדן, והפלסטינים. משמעותו של מהלך זה היא, כי במקום הרחקת סוריה מהציר עם איראן, יתקרבו עתה מדינות ערב המכונות 'מתונות', יותר לציר טהרן-דמשק. וועידה זו תחליט גם על הקו הערבי החדש מול ישראל, אשר יהיה מותאם יותר לקו האיראני-סורי. כלומר מדובר בהקצנה בינ-ערבית נוספת כלפי ישראל. בלילה, (יום ב' 10.12,) הודיעה מצרים כי היא פותחת במו"מ עם איראן לחידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי זו הסיבה מדוע יו"ר הרשות הפלסטינית שלח בשבת 8.12 את ראש צוות המו"מ המשא ומתן הפלסטיני עם ישראל, אבו עלא לדמשק.
אבו עלא, נפגש עם פקידים סוריים בכירים, בניסיון לתאם את הקו בו הפלסטינים ינקטו להבא בשיחות עם ישראל.
המקורות שלנו מוסרים בלעדית, כי לביקורו של אבו עלא, קדם ביקור חשאי אחר בדמשק. ביום חמישי 6.12, הגיע לדמשק יועצו האישי של מלך ירדן עבדאללה, באסם עיוואדאללה, שנפגש עם ראשי המשטר בסוריה, ואמר להם, כי המלך עבדאללה, לוקח עתה לידיו את היוזמה לכנס את וועידת הפסגה הערבית המחומשת, ובכוונתו להביא עוד לפני כינוס הוועידה להתפייסות בין ערב הסעודית וסוריה, והפלסטינים וסוריה. כתוצאה מכך, הגיע שר החוץ הסורי ואליד מועלם, ביום א' 9.12 לירדן, שם התקבל, במחווה שאינה רגילה, על ידי המלך עבדאללה בעצמו.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי שליחתו של חאלד משעל, מנהיג החמס, על ידי הסורים לריאד, נועדה ל-2 מטרות.
1. הסורים העדיפו כי הסעודים הם שיסבירו לחאלד משעל, כי השתנו התנאים והמערכים המדיניים במזרח התיכון, ומוטב שהוא, הנהגת החמס בסוריה, לבנון, וברצועת עזה, יכירו במציאות החדשה.
2. הסורים מקווים כי עצם שליחתו של חלאד משעל לסעודיה, תראה לחצר המלוכה הסעודית, כי דמשק מוכנה לתאם אתם את הקו המדיני.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי לקראת הפגישה בין ראש הממשלה אהוד אולמרט, ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ביום ד' 12.12, שנקבעה עוד בוועידת אנאפוליס, עומדת ישראל בפני מערך בינ-ערבי חדש בו משתתפים הפלסטינים, אשר מושפע יותר מהקשר בין ארצות הברית ואיראן, מאשר מכינוס ועידת אנאפוליס.

Print Friendly, PDF & Email