וושינגטון דוחה את הלחץ של דרום קוריאה ויפן, להגיב בצעדים צבאיים לתקיפה הצפון קוריאנית על דרום קוריאה

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון: ממשל הנשיא באראק אובמה, דחה ביום ג' 23.11 את הלחצים מצד טוקיו וסיאול, להגיב בצעדים צבאיים על ההתקפה הצפון-קוריאנית על האי הדרום קוריאני יונפיונג Yeonpyeong. הודעת הפנטגון הבהירה, כי וושינגטון איננה מוכנה אפילו לשקול תגבור הכוחות האמריקנים בחצי האי קוריאה, וגם לא משלוח של מערכות נשק הרתעתיות. כחלק מהפחתת הלחץ עליה, וכדי לפתוח מרווח של זמן למ'''מ נוסף עם בייג'ין, פעלה וושינגטון בשעות האחרונות גם לדחות את ישיבת מועצת הביטחון שנועדה להתכנס בלילה, כדי לדון במשבר הצבאי שנוצר בין דרום וצפון קוריאה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי מדיניות זו תגרום להתקפות נוספות של צפון קוריאה על הדרום, וכי תעודד את טהרן להיות בוטה ונחושה יותר בצעדיה הצבאיים מול ישראל. בעיני ההנהגה האיראנית מעמדה של ישראל במזרח התיכון, דומנה למעמדה של דרום קוריאה באסיה. ידי ירושלים וסיאול, כבולות על ידי וושינגטון מלהגיב על פעולות התגרות צבאיות של פיונגיאנג, ושל טהרן.
קודם לכן, דיווחנו במשך יום ה':
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ראש ממשלת יפן נאוטו קאן Naoto Kan התקשר, ביום ג' 23.11, לנשיא ארצות הברית באראק אובמה בשעות לפנות בוקר בוושינגטון, ודרש ממנו כי ארצות הברית, דרום קוריאה, ויפן, יגיבו צבאית על ההתקפה הצפון קוריאנית על האי הדרום קוריאני יונפיונג Yeonpyeong. כן דרש ראש ממשלת יפן את כינוסה המידי של מועצת הביטחון לדון במצב. ראש הממשלה היפנית התקשר גם לנשיא דרום קוריאה לי מיונג-באק Lee Myung-bak, והציג לפניו דרישה דומה.
במקביל מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי הצי ה-7 האמריקני שמפקדתו והבסיס העיקרי שלו הוא ביוקושוקה Yokosuka ביפן, הועמד במצב כוננות. כמו כן הועמדו בכוננות כוחות הצי האי האמריקנים, ביניהם נושאת המטוסים 'ג'ורג' וושינגטון' U.S.S. George Washington, הנמצאת עתה עם אוניות מלחמה אמריקניות אחרות באזור הים הצהוב, כשהן נותנות חיפוי ומשתתפות בתרגיל הצבאי האמריקני- דרום-קוריאני הגדול, שנפתח ביום שני 22.11, ובו משתתפים 70,000 חיילים דרום קוריאניים. נוסף לכך, ארה''ב מחזיקה עתה בבסיסים שונים בדרום קוריאה 28,000 חיילים, מטוסים, ואוניות מלחמה, שגם הם הועמדו בכוננות.
המקורות שלנו מדווחים, כי פיונגיאנג רואה בתרגיל האמריקני-דרום קוריאני, איום צבאי ישיר עליה.
ראש ממשלת יפן נאוטו קאן אמר למקורביו כי לא יתכן כי תוך 8 חודשים תבצע צפון קוריאה תבצע 2 התקפות מזוינות על דרום קוריאה, והן תעבורנה ללא תגובה צבאית.
ב-26 למרס השנה, הטביע טורפדו צפון קוריאני את ספינת הסיור הדרום קוריאנית The Cheonan. לפחות 46 מלחים דרום קוריאניים נהרגו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם הנשיא אובמה יחליט שלא להיענות לבקשה היפנית, פירוש הדבר יהיה, כי למרות שכוחות אמריקנים גדולים נמצאים בקרבת מקום לאי הדרום קוריאני יונפיונג Yeonpyeong שהותקף, כי וושינגטון נסוגה מעימות צבאי, אפילו מוגבל, עם צפון קוריאה, וכי להבטחותיה לפרוש מטריה הגנתית מעל דרום קוריאה ויפן , מפני צפון קוריאה אין ערך מעשי רב.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי להחלטה כזו של הנשיא אובמה, תהייה גם השפעה מרחיקת לכת על מידת הנחישות והאיום הצבאי שוושינגטון מוכנה תהייה להפעיל מול איראן. אם טהרן תיווכח כי הנשיא אובמה איננו משתמש בכוח צבאי מול פיונגיאנג, היא תסיק מכך מסקנות לגבי נכונותה של וושינגטון לפעול נגדה בנחישות במפרץ הפרסי, ובמזרח התיכון.
המתיחות הצבאית סביב צפון קוריאה עלתה בימים האחרונים, כאשר מקורות בארצות הברית פרסמו בסוף השבוע מידע על מתקן צפון קוריאני חדש להעשרת אורניום, ועל חששות כבדים כי פיונגיאנג עומדת לחדש את ייצור הנשק הגרעיני שלה.
    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות