וושינגטון ומוסקבה משתמשות באנאן ככיסוי לכישלונן. המלחמה ושפך הדמים בסוריה יימשכו

המדינות שהשתתפו בשבת 30.6, במפגש ז'נבה בנושא סוריה, הסכימו על הצורך בהקמתה בסוריה, ועל ידי סוריה,  של ממשלת אחדות בה ישתתפו שרים ממשלת אסד, ושרים של האופוזיציה, שימונו תוך הסכמה הדדית. אבל איך משיגים הסכמה הדדית כזו, ומה יהיה גורלו של נשיא סוריה בשאר אסד, על כך ההחלטה איננה אומרת דבר, ואנאן לא היה יכול לספק תשובות לכך. לדברי אנאן רק כדי להגיע להקמתה של ממשלת מעבר כזו יש צורך לפחות בשנה שלמה. 
כאשר נשאל אם בממשלה  החדשה ישתתפו אישים שיש דם על ידיהם, תשובתו הייתה כי במאבק המר בסוריה להרבה אנשים יש דם על הידיים. להילארי קלינטון הייתה בנשוא זה תשובה שונה מאשר לאנאן. קלינטון אמרה במוצאי שבת, כי אנשים כמו אסד וקציניו שיש להם דם על הידיים לא יעברו את המבחן של 'הסכמה הדדית', אולם, היא 'שכחה' להסביר  כיצד המורדים, שלפי אנאן גם להם יש דם על הידיים, יעברו מבחן כזה. 
המקורות של תיקדבקה, מוסרים כי במילים אחרות, הקיפאון המוחלט במציאת פתרון למלחמה בסוריה נמשך, והסיכויים שהמשך שליחותו של אנאן  תצליח יותר מאשר הכישלון שאפיין אותה עד עכשיו, הוא קלוש ביותר.
ארצות הברית ורוסיה, אשר אינן מצליחות להגיע להסכם על סוריה, תמשכנה במסלול בו הן הלכו עד עכשיו. וושינגטון תיערך, ביחד עם מדינות מהמפרץ הפרסי, לקראת פעולה צבאית בסוריה, למרות שהיא יודעת כי אין לה אף פעם סיכוי לקבל אישור לפעולה כזו מצד מועצת הביטחון. במקביל, תמשיך ארה''ב, לחפש דרכים חדשות ו'יצירתיות' כיצד להפיל את  בשאר אסד.
מוסקבה, תמשיך לתמוך באסד ומשטרו, תחת הכסות של הנוסחה, כי בדמשק צריכה לקום ממשלת אשר תייצג, בצורה דמוקרטית, (כלומר לא מתוך הישג צבאי), את רצונו של העם הסורי.

בין שתי התפישות האלה ימשיך קופי אנאן לדדות  בניסיון למצוא איזה שהוא סדק בעמדות האמריקנית והרוסיות, שדרכו הוא יכול לקדם את תוכניתו.
הבעיה העיקרית עם עמדות אלה של וושינגטון, מוסקבה, ואנאן, שהן מאפשרות בינתיים לבשאר אסד ולראשי הצבא הסורי להמשיך בניסיון לרסק ולחסל את המורדים.
בשעה שמספר ההרוגים היומי מוסיף ומטפס כלפי מעלה, כאשר בשבועיים האחרונים כבר עבר את הקו של יותר מ-100 הרוגים ממוצע ביום, התוצאה היחידה הברורה של מפגש ז'נווה, הוא המשך שפך הדמים בסוריה.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות