וושינגטון מחדדת את האיומים כלפי טהרן ודמשק.

המקורות הצבאיים ובעיראק של תיקדבקה: בפעם השנייה ב-12 השעות האחרונות הזהירה ביום ה` 11.1 אחה"צ, הצמרת המדינית והצבאית האמריקנית את אירן וסוריה במונחים חריפים ביותר, כי וושינגטון לא תסבול יותר שום מעורבות או הפרעה של טהרן או דמשק במתרחש בעיראק. שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, וראש המטות המזוינים הגנרל פיטר פייס הופיעו במסיבת עיתונאים בוושינגטון ואמרו: גייטס: כישלון אמריקני בעיראק איננו אופציה. גנרל פייס: כל מי שיפריע לנו בפעולה בעיראק, נרדוף אחריו ונשמיד אותו. קונדוליסה רייס: נפעל נגד כל מדינה שתנסה ליצור אי יציבות בעיראק. בכך חזרו השלושה והדגישו את המסר של הנשיא בוש שבנאומו על מדיניותו בעיראק אמר כי מי שמפריע לכל המהלכים להשכנת ביטחון לעיראק הן אירן וסוריה שמספקות לכוחות הגרילה ולטרוריסטים לוחמים, נשק, וכסף. איראן וסוריה מכינות לוחמים אלה ושולחות אותם לתוך עיראק. אנחנו נפעל מעכשיו נגד הרשתות שפעולות מאירן וסוריה, ואנחנו נשמיד אותן.
מקורות תיקדבקה בעיראק: הסימן החיצוני הראשוני הראשון ליישום מדיניות זו היה ביום חמישי בבוקר 11.1, כאשר מקורות כורדיים מסרו פרטים על הפשיטה האמריקנית על הקונסוליה האיראנית באירביל בירת כורדיסטן.
הפשיטה בוצעה על ידי כוח אמריקני שהונחת מ-5 מסוקים על גג הבניין, ומכוח שנע בשריוניות והקיף את הקונסוליה ואת הרחובות מסביב לה. החיילים האמריקנים קראו ברמקולים בפרסית ובערבית לדיפלומטים האיראנים ולעובדי הקונסוליה לא להתנגד `אחרת הם ייהרגו`. הכוחות האמריקנים עצרו 5 דיפלומטים איראנים, לאחר שערכו חיפוש מדוקדק בבנין, ולקחו אתם מסמכים רבים, ואת כל המחשבים שהיו בקונסוליה. פעולת הפשיטה האמריקנית על הקונסוליה האיראנית היא לפי החוק הבינלאומי פשיטה צבאית אמריקנית לתוך טריטוריה ריבונית איראנית. טהרן מחתה בחריפות על הפשיטה, והזמינה את שגריר שוויץ, המייצג את האינטרסים האמריקנים בטהרן, ואת שגריר עיראק בטהרן, מחתה לפניהם על הפעולה ודרשה את שחרורם המיידי של הדיפלומטים האיראנים. ביום ה` בצהרים, החלו להגיע דיווחים איראנים מהעיר חוראמשאר Khorramshahr הנמצאת בדרום איראן על השאט אל-ערב צפונית לעיר הנפט האיראנית עבדאן, מול בצרה בעיראק, שמסרו על פיצוצים עזים בדרום איראן. מקורות אחרים דיווחו על פיצוצים בעיר עצמה. המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים כי חוראמשאר נחשבת כאחת הערים האיראניות העיקריות מהן איראן מנהלת את הברחת הלוחמים, כלי הנשק וחומרי הנפץ אל תוך עיראק. אלה מסופקים לכוחות השיעיים העיראקים התומכים בטהרן. המקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים כי ביום ד` 10.1, כמה שעות לפני נאומו של הנשיא בוש נשמעו פיצוצים דומים ברחבי בלוצ`יסטאן. האיראנים הטילו איפול על המתרחש שם. מאירועים אלה עולה כי לפחות הפעולה האמריקנית נגד הקונסוליה האיראנית באירביל היא דוגמא ראשונה למה שהנשיא בוש התכוון בדבריו על תוכניתו החדשה בעיראק.

Print Friendly, PDF & Email