וושינגטון מכשירה את הקרקע לוועידת פסגה בין הנשיא בוש, לראש ממשלת רוסיה פוטין.

תיקדבקה:שגריר ארה"ב במוסקבה גון ביירל John Beyrle: התגובה הצבאית הראשונה של הקרמלין (בגיאורגיה), הייתה לגיטימית. תיקדבקה: וושינגטון מכשירה את הקרקע לוועידת פסגה בין הנשיא בוש, לראש ממשלת רוסיה פוטין.
השבועון המיוחד דבקה-נט-וויקלי DNW, דיווח במאמר הפותח של גיליון מס' 361, שיצא לאור ב-21.8, תחת הכותרת 'שתי המעצמות דוחפות לפסגת בוש-פוטין', Both Powers Push for a Bush-Putin Summit, כי מאחורי הקלעים של המתיחות בין ארצות הברית ורוסיה, מערכות בוושינגטון ובמוסקבה הכנות קדחתניות לוועידת פסגה כזו.
המאמר ב-DNW, דבקה-נט-וויקלי, מתאר ומנתח את המהלכים ואת הסיבות המובילות את האמריקנים והרוסים לקראת ועידת פסגה זו. דבריו של השגריר האמריקני במוסקבה, על כך כי מוסקבה צדקה בתגובה הצבאית הראשונה, דברים הנוגדים את העמדות שהשמיעו עד כה נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, ושרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, הן הסימן הפומבי הראשון, שוושינגטון נתנה ביום ו' 22.8, כי היא מודה בטעויות שהיא עשתה במדיניותה כלפי גיאורגיה, ובמיוחד בתמיכתה, שעד כה הייתה בלתי מסויגת בנשיאה מיכאיל שאאשקבילי, והיא מוכנה עתה, כדי להבטיח את קיום וועידת הפסגה, להודות בכך בפומבי.
השגריר גון ביירל John Beyrle הדגיש, כי ארצות הברית עדיין תומכת בבקשה הרוסית להצטרף אל ארגון הסחר הבינלאומי WTO, רמז אמריקני עבה, כי וושינגטון נסוגה מתוכניותיה לבודד את מוסקבה בזירה הבינלאומית. דבריו של השגריר האמריקני נאמרו בראיון שהתפרסם ביום ו' בעיתון הרוסי היומי 'קומרסאנט' Kommersant, שהוא גם העיתון בו התראיין השבוע נשיא סוריה בשאר אסד, כאשר אמר כי הוא מוכן להצבת טילים רוסיים על אדמת סוריה. ברור, שדבריו של השגריר האמריקני החדש במוסקבה נועדו לעצור את התדרדרות לקראת מלחמה קרה בין שתי המעצמות, והתפתחויות כמו זו של הצבת טילים רוסיים בסוריה.
'עכשיו' אמר השגריר האמריקני, 'אנחנו רואים את (פעולת) הכוחות הרוסיים, שהגיבו להתקפה על משקיפי כוח השלום הרוסיים בדרום אוסטייה, מוצדקת'. אנו רואים שהכוחות האלה (הרוסיים) שהתקדמו בטרטוריה גיאורגית, ומעמידים את השלמות הטריטוריאלית שלה בסימן שאלה. ציטוט המקור:
Now we see Russian forces, which responded to attacks on Russian peacekeepers in South Ossetia, legitimately, we see those forces now having advanced on to the soil of Georgia; Georgian territorial integrity is in question here.
השגריר האמריקני הדגיש, כי וושינגטון ניסתה להניא את נשיא גיאורגיה מלבצע את ההתקפה. זו פעם ראשונה שגורם אמריקני בכיר, מודה בכך כי מיכאיל שאאשקבילי, הוא שפתח במלחמה.
השגריר הדגיש ואמר, כי ההתרחשויות הצבאיות בשטח, וקריאות של פוליטיקאים רוסיים להביא לשינוי שלטון בטיבלסי, הביאו את ארצות הברית לחשוב, כי מוסקבה הלכה רחוק מידי בתגובה שלה. במילים אחרות, אם נסיגת הכוחות הרוסיים מגיאורגיה המתבצעת בימים אלה, מראה כי מוסקבה איננה תומכת בשינוי משטר כזה, ואיננה מאיימת על שלמותה הטריטוריאלית של המדינה, הרי שנוצר הבסיס לדו-שיח בין וושינגטון ומוסקבה, ולוועידת פסגה בין גורג בוש, לוולדימיר פוטין.
כבר ביום ד' 20.8 כתב תיקדבקה: התחלת ציטוט: המקורות שלנו מציינים, כי כרגיל במקרים של מתיחויות בינלאומיות, ובמצבי מלחמה, ההתפתחויות האמיתיות הן אלה שמתרחשות מאחורי הקלעים, באמצעות מגעים חשאיים. למרות הרטוריקה הגבוהה של וושינגטון ומוסקבה, ישנם כבר סימנים ראשונים, כי שני הצדדים מחפשים דרך להוריד את רמת האיומים, ולהגיע להבנות חדשות ביניהן, גם בשאלת גיאורגיה, וגם בשאלת הצבת טילי היירוט האמריקנים במזרח אירופה. הקישו כאן לקריאת הידיעה המקורית.

Print Friendly, PDF & Email