וושינגטון שוקלת מכה צבאית מוגבלת נגד אסד. מסוקי תקיפה טורקיים מעל גבול טורקיה-סוריה

טון ההתבטאויות האמריקניות נגד נשיא סוריה בשאר אסד השתנה בשעות הלילה של יום ג' 10.4, והמקורות בוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שהנשיא אובמה לא שינה את דעתו נגד מעורבות צבאית אמריקנית נרחבת נגד משטר אסד, הרי שבחוגי הממשל החלו להישמע קולות, כי הממשל איננו יכול להמשיך לשבת בחיבוק ידיים מוחלט בנושא הסורי, וכי יש לבצע פעולה מצומצמת אשר תבהיר לאסד ולראשי משטרו וצבאו, כי מעתה ישנם קווים אדומים אותם וושינגטון לא תרשה לו  יותר לחצות אותם.
אחת מתוכניות הפעולה הנידונות עתה בבית הלבן ובפנטגון, היא מכה אווירית אמריקנית על מטרה שלטונית, או/ו צבאית סורית, שתנחית על אסד מכה מוראלית ופיזית, ותוכיח לצבא הסורי שנשאר נאמן לאסד, למורדים, ולאופוזיציה הסורית, כי אסד איננו חסין מפני פעולה צבאית מערבית, כפי שהדבר מצטייר עד עתה.
כמה מקורות אמרו בלילה בוושינגטון, כי המטרה העיקרית של תקיפה כזו תהייה להכריח את אסד  להתחיל לקיים מיד את תוכנית ששת הנקודות של שליח האו''ם והליגה הערבית לנושא סוריה קופי ענאן, ובייחוד את הסעיף הראשון של תוכנית זו, שהיה צריך להתבצע כבר ביום שלישי 10.4, והוא התחלת פינוי מרכזי הערים הגדולות בסוריה, מהנשק הכבד ומחיילי צבא סוריה.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מציינים, כי ביום ג' הסביר שר החוץ הסורי ואליד מועלם, לשר החוץ הרוסי הרוסי סרגיי לברוב, כי אסד לא יכול להסכים לפנות את צבאו ממרכזי הערים, מאחר ואם ייעשה זאת, יתפסו מרכזי הערים עוד פעם על ידיהם ואז כל המרד נגד המשטר בדמשק יתלקח מחדש בכל רחבי סוריה.
מועלם ביקש מלברוב, גם ללחוץ על וושינגטון שתמנע מפעולה צבאית, אפילו מוגבלת נגד המשטר, וכי מוסקבה תתמוך בדרישה הסורית להשאיר בינתיים את הכוחות הסוריים בערים הגדולות, גם אם הנושא הזה יובא על ידי קופי ענאן להכרעה במועצת הביטחון.   
זו הסיבה מדוע, שליח האו''ם קופי ענאן, אמר ביום ג' 10.4, במסיבת עיתונאים לאחר ביקור במחנה פליטים סוריים בדרום טורקיה, כי עדיין מוקדם לקבוע באם תוכניתו לפתרון המצב בסוריה נכשלה.
לדבריו השלטונות הסוריים לא התנגדו לאף אחד מששת סעיפי התוכנית שלו. ענאן אמר, כי המצב יכול להשתנות לטובה לאחר שיוסכם על הצבת משקיפי או''ם בשטח, וציין עוד, כי הפסקת האש תיכנס לתוקפה רק ביום חמישי 12.4.  
במסיבת עיתונאים במוסקבה, ביחד עם שר החוץ הסורי מועלם, העלה לברוב את הרעיון כי לסוריה ייכנס מיד כוח משקיפים של האו''ם, שיורכב ברובו מכוחות האו''ם UNDOF, המפרידים בין סוריה לישראל ברמת הגולן.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מדווחים, כי במגעים המתקיימים בין וושינגטון ומוסקבה בשעות האחרונות בנושא הסורי, מעלים הרוסים הצעה לפיה כוחות UNDOF, להם יש משרד קישור-מטה בדמשק, ולרשותם עומדים 1,000 חייל המורכבים משני גדודים, אחד של הצבא האוסטרי, והשני של הצבא הפיליפיני, וכוחות מצומצמים יותר קרואטים,  המגובים בשתי פלוגות לוגיסטיות  יפניות והודיות, יעזבו את רמת הגולן, ויתפרסו עד יום חמישי, המועד שנקבע להפסקת אש, במוקדי הקרבות בין הצבא הסורי והמורדים.
לברוב העלה את ההצעה הזו, למרות התנגדותו של שר החוץ הסורי מועלם.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הנשיא בשאר אסד מתנגד למהלך, מאחר ופירושו, בינאום מלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה, והתחלת יצירת מובלעות ביטחון בהן המורדים והאופוזיציה יהיו מוגנים על ידי כוחות או''ם.
אחת הסיבות העיקריות בוושינגטון להמשך הדיונים באופציית המכה הצבאית על אסד, היא הדעה, כי אי אפשר יהיה לדחוף את אסד להסכים למעורבות של כוחות האו''ם במלחמת האזרחים, מבלי שהוא יספוג קודם לכן מכה צבאית מוגבלת אשר תמחיש לו, כי לפניו  אין ברירה אחרת.
אחד השיקולים האמריקנים העיקריים בקביעת המועד להנחתת מכה כזו, הן השיחות הגרעיניות העומדות להיפתח בין שש המעצמות עם איראן בשבת 14.4 באיסטנבול. ממשל אובמה לא היה רוצה כי שיחות הגרעין תתקיימנה בצל פעולה צבאית אמריקנית בסוריה, דבר היכול להביא לא רק להקשחת העמדות האיראניות, אלא גם לדחייתן של השיחות.
 המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי גם הטורקים החלו ביום ג' אחה''צ, להראות סימנים כי הם קרובים לפעולה צבאית בתוך סוריה.
מסוקי תקיפה טורקיים חמושים הופיעו מעל גבול טורקיה-סוריה, באיתות ברור,
כי אם הצבא הסורי ייפתח באש על מטרות בתוך סוריה, כפי שעשה ביום ב' 9.4, בעת שירה  לתוך מחנה פליטים סוריים בתוך שטח טורקיה,  יפעלו המסוקים לשיתוק מקורות האש הסורית.
מקורות טורקיים דאגו גם להזכיר לאמצעי תקשורת טורקיים וערביים, את דבר קיומו של הסכם ביטחון הדדי בין טורקיה לסוריה 'הסכם אדאנה' Adana Agreement  משנת 1998, אשר כמה מסעיפיו מאפשרים לטורקיה להתערב צבאית בסוריה, באם היא חשה בסכנה הנובעת מהמתרחש בסוריה לביטחונה הלאומי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הטורקים לא היו מפרסמים בפומבי את הסעיפים בהסכם זה, אם לא היו מתחילים להניח את היסודות והטיעונים הלגאליים למעורבות צבאית בסוריה.       

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות