ולדמיר פוטין וידידו אהוד אולמרט.

תיקדבקה: מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט סיפר ביום ד` 1.3 לשומעיו הנפעמים כי נשיא רוסיה ולדמיר פוטין אמר לו כי מוסקבה לא תפגע אף פעם, לעולמים במדינת ישראל. ואחר כך הוסיף אולמרט בצניעות האופיינית לו כי פוטין אמר גם שהוא מסר הבטחה כזו בעבר גם `לידידו` אריאל שרון, ומאחר והוא רואה באולמרט את ממשיך דרכו של שרון הוא מעביר אליו הבטחה זו. מבלי להיכנס לשאלה האם ולדמיר פוטין, באמת אמר דברים אלה על אולמרט, דבר שאיננו מתקבל על הדעת, לכל מי שמכיר את סגנון דיבורו והתנהלותו של נשיא רוסיה, מספיק להתבונן בתמונה המופיעה בראש ידיעה זו. תמונה זו צולמה השבוע בכור הגרעיני בבושייר באיראן, המוקם על ידי הרוסים, ושבנושאי הקמתו ולדמיר פוטין מטפל בקרמלין במוסקבה טיפול יומי. בתוך אחד המעברים בכור מוצב שלט גדול בפרסית, אבל גם ברוסית האומר: `אתה הוא האחראי על ביטחונך וגם על ביטחונם של אחרים.` בהקשר זה צריך לשאול את מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט שלוש שאלות:
1. בתור מ"מ ראש הממשלה של העם הזה האם אתה באמת חושב שהציבור הישראלי הוא כל כך נאיבי שהוא יאמין לדבריו של ולדמיר פוטין אליך?
2. אם ולדמיר פוטין הבטיח שרוסיה לא תפגע `אף פעם` בביטחון ישראל, מדוע השלטים המוצבים בכור הגרעיני בבושייר מופיעים גם בשפה הרוסית. מהדו"ח האחרון של ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם ד"ר מוחמד אל ברדעיי עולה כי האיראנים פועלים בשני מסלולים: האחד, הפקת אורניום מעושר למטרות צבאיות באמצעות צנטריפוגות. מסלול שני: הפקת פלוטוניום מהכור בבושייר שתאפשר להם גמישות גדולה בהשגת החומרים הדרושים להם לבניית פצצות וראשי חץ גרעיניים. אם אל ברדעיי אומר דברים אלה, איך זה שאהוד אולמרט נופל במלכודת הדבש שהציב לו פוטין, ואינו שואל את ידידו החדש שמשום מה `שכח` להזמין אותו למוסקבה, מדוע הרוסים מקימים עבור האיראנים את הכור בבושייר? רק השבוע התחייבו פוטין וראש הוועדה לאנרגיה הרוסית סרגיי קיריינקו `לעשות הכול` כדי לסיים את בניית הכור מהר ככל האפשר.
3. ביום שישי 3.3 תגיע למוסקבה משלחת חמס בראשותו של חאלד משעל. מדוע מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט לא מחה בפני פוטין על הגעת משלחת זו, ומדוע לא שאל אותו, מה שדוחות המודיעין מספרים לו, למה הקרמלין נכנע לדרישת החמס שהם יתקבלו על ידי אישיות רוסית רשמית בכירה, ורק לאחר שמוסקבה הודיעה לדמשק כי המשלחת תתקבל על ידי שר החוץ הרוסי לברוב, הודיע החמס כי חלאד משעל יגיע גם הוא למוסקבה? קבלת משלחת פוליטית-צבאית על ידי שר חוץ של מדינה פירושה הכרה רשמית של מדינה זו בחמס ובממשלתו.
בדבר אחד מ"מ ראש הממשלה אולמרט צודק. פוטין אכן העביר את אותה מדיניות בה נקט כלפי אריאל שרון אליו. בבסיסה ובמהלכיה, המדיניות הרוסית במזרח התיכון, היא מדיניות של המשך ההתעלמות מהאינטרסים הביטחוניים של ישראל, וכריתת בריתות ועזרה צבאית לאויביה של מדינת ישראל.

Print Friendly, PDF & Email