ומה עכשיו, אחרי שפאוול יצא בידים ריקות? גברו מאוד סיכוייה של מלחמה אזורית, ואמברגו נפט.

עם כישלונה מוחלט של שליחות שר החוץ האמריקני, קולין פאוול שנועדה במקורה להביא רגיעה במזרח התיכון כדי לאפשר את קידום ההכנות למתקפה צבאית אמריקנית על עיראק, גברה סכנת פריצת מלחמה אזורית קרובה במזרח התיכון, ואתה גברו הסיכויים לאמברגו נפט, על מדינות ידידותית לישראל, ובראשן ארצות הברית. אמברגו נפט כזה יכול לכלול שלוש מתוך ארבע יצרניות הנפט הגדולות בעולם, אירן, סעודיה וונצאולה.
בארבעה מקומות בהם קולין פאוול ביקר, ברבט בירת מרוקו, שם פגש את יורש העצר הסעודי הנסיך עבדללאה, בדמשק, שם פגש את נשיא סוריה, בשאר אסד, בביירות, שם פגש בראש הממשלה רפיק חארירי, וברמאללה, שם פגש את יאסר ערפאת, נאלץ שר החוץ האמריקני, לפי המקורות של תיקדבקה, לומר למארחיו, אם להגדיר זאת בעדינות, כי אם הם ימשיכו במדיניותם, ובקוו הצבאי והכלכלי שלהן ולא ייענו לדרישותיה של ארצות הברית, ובייחוד להפסיק את תמיכתם בטרור, תאלץ זו להפעיל במישרין או בעקיפין את כל כובד משקלה, המדיני, הכלכלי והצבאי נגד מדיניותם. במילים אחרות אמריקה אינה נרתעת מעימות חזיתי אתן. לא נמצאה שום נוסחת פשרה או גישור בין העמדות האמריקנית והערביות ובוודאי שלא נמצאה שום נוסחת גישור בין האמריקנים ובין הפלסטינים.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע הנשיא חוסני מובראק, בצעד לא שגרתי ביקש משר החוץ האמריקני לבטל את ביקורו בקהיר. מובראק, כמו שליטים אחרים במזרח התיכון, מרגיש כי שלטונו נתון בסכנה ממשית והוא אינו רוצה להזדהות, בשלב זה של האירועים, עם ארצות הברית ומהלכיה. בשני מקומות נוספים בהם ביקר, אצל עבדאללה מלך ירדן בעמן, ואצל ראש ממשלת ישראל אריאל שרון, בירושלים, פאוול אמר להם בסבר פנים רציניות מאוד, כי הוא אינו איש בשורות וכי שתי המדינות צריכות להיות מוכנות, אם הן אינן מוכנות עדיין, למלחמה אזורית שענייניה ומהלכיה יקבעו בימים ובשבועות הקרובים לפי ההתפתחויות בשטח.
במסיבת עיתונאים, במלון מצודת דויד, ביום ד`, מיד לאחר שחזר משיחתו השנייה עם ערפאת, הדברים של קולין פאוול היו פשוטים מאוד. יש לנו מסר לישראלים, לפלסטינים, למדינות ערב ולקהילה הבינלאומית. לישראלים, הפסיקו את הכיבוש ואת ההתנחלויות, ולאחר משא ומתן, אתם חייבים לסגת לגבולות 1967. לפלסטינים. הפסיקו את הטרור, בייחוד את טרור המתאבדים. מאחר ואם לא תעשו זאת, החלום שלכם למדינה עצמאית, לעולם לא יהפוך להיות מציאותי.
למנהיגים הערבים: אתם חייבים לגנות את הטרור, להפסיק לתמוך בו במילים ובכספים. לקהילה הבינלאומית: עזרו לנו, לאמריקה, לשכנע את הפלסטינים ואת המנהיגים הערבים להפסיק את הטרור ואת התמיכה בו. במילים אחרות: אמריקה ממשיכה בדרכה. אם אתם רוצים ללכת אתנו בדרך שלנו, שהיא המלחמה העולמית בטרור, בבקשה! אם אינכם רוצים, גם כן בבקשה! אבל אז דעו לכם, כי אתם תמשיכו לשקוע בביצה, שאתם עצמכם יוצרים, אבל את זאת תעשו בלעדינו, לא אתנו.
להלן ההתפתחויות בשטח כפי שמקורות ומומחי תיקדבקה מדווחים ומעריכים:ישראל
לגבי מערכת היחסים בין ארצות הברית וישראל, קולין פאוול נכשל בניסיון לשכנע את ראש הממשלה אריאל שרון, כי ישראל תמשיך לספוג את פיגועי ההתאבדות וכי תגיב עליהם מינורית. אריאל שרון, אמר לקולין פאוול כי כל פיגוע התאבדות גדול שיערך בישראל תגרור אחריו פעולה צבאית הרבה יותר גדולה, והרסנית מאשר הפעולות שראינו עד כה, כולל הפעולה בג`נין. אולם באותה נשימה, אמר פאוול לשרון, כי ארצות הברית מבינה עכשיו טוב יותר, את הקשר הקיים בין יאסר ערפאת ואירוע האינתפדה ובין היערכותן הצבאית והמדינית של אירן ועיראק, וכי ארצות הברית מבינה כי חייבים לנתק קשר זה. עמדה זו, הביאה את ממשל בוש להחלטה הסופית, שאת התחלת ביצועה ראינו כבר תוך כדי סיורו של פאוול, והיא הדחתו והחלפתו של יאסר ערפאת מהמנהיגות הפלסטינית, והעלאת מנהיגות אחרת במקומו.
החשיבות של המהלך הזה חורגת הרבה יותר מהחשיבות המצומצמת של עתיד הפלסטינים וגורל המלחמה הישראלית-פלסטינית. המהלך הזה הוא תחילתו של מהלך אמריקני גדול שיביא לשינוי גבולות ותזוזות לאומיות, כולל מעברי אוכלוסיות גדולות ממקום אחד למשנהו במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. תוכנית עליה תיקדבקה דיווח בשבועות הקודמים ולא כאן המקום לפרט אותה.
עיראק: כפי שתיקדבקה צפה בניתוחיו הקודמים, הולך ומתקרב זמן ההתקפה האמריקנית על עיראק. מלבד העבודה שרשת סי,אנ,אן,החלה לבדוק אפשרות של שכירת גגות בתל-אביב, משם אפשר יהיה לצלם טוב יותר את התקפות הטילים העיראקיים, ידיעה שפרסם בשבוע שעבר העיתוןגלובוס,שר החוץ האמריקני,קולין פאוול, דיבר בשיחות סגורות עם אנשי צמרת ישראלים, על סוף אפריל התחלת חודש מאי כתאריכים סופיים בהם ההתקפה תתרחש.
סעודיה: מקורות תיקדבקה מוסרים כי נראה שלאחר שיחת שר החוץ קולין פאוול עם יורש הסעודי, הנסיך עבדאללה במרוקו, ארצות הברית משוכנעת עתה כי הנסיך עבדאללה קיבל באחרונה, בחשאי, ערבויות מסדאם חוסיין, כי במקרה של התקפה צבאית עליה, עיראק לא תתקיף את ערב הסעודית ולא תפגע בשדות הנפט שלה, בשני תנאים: סעודיה לא תאפשר כל פעולה צבאית אמריקנית, כולל פעילות פיקודית, נגד עיראק. תנאי שני: סעודיה תתמיד במילוי החוזים החשאיים שהיא חתמה עם עיראק ועם אירן, שתיים משלושת המדינות אשר הנשיא ג`ורג בוש הגדיר כציר הרשע, עוד בסתיו שנה שעברה, לפיהן שלוש המדינות תתאמנה ביניהן את צעדיהן בתחומי המדיניות, הצבא והנפט.
בכך הצליח הנסיך עבדאללה להשיג את המטרה העיקרית של מדיניותו, לבסס את מדיניות ההגנה של סעודיה, לא על ארצות הברית אלא על כוחן של שתי המדיניות החזקות במפרץ, אירן ועיראק. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי כתוצאה מהסכמה סעודית-עיראקית זו האיצה סעודיה בשבועות את ארצות הברית לפנות את המפקדה והבסיס האוויריים הגדולים ביותר שלה באזור המפרץ הפרסי, בסיס סולטן. בימים האחרונים ארצות הברית השלימה את הפינוי והחלה להפעיל את המפקדה מבסיס. אל עודאיד, בקטאר. כתוצאה מכך, גברו הסיכויים, כי אם אירן, תחליט, בסופו של דבר להצטרף באורח ממשי לאמברגו הנפט, שהוכרז על ידי עיראק, גם סעודיה תשקול הצטרפותה אליו.

סוריה: את הדחייה הבוטה ביותר, בסיורו במזרח התיכון, שר החוץ האמריקני, קולין פאוול ספג מנשיא סוריה, בשאר אסד. אסד אמר לא גדול ורם לדרישות הבאות של קולין פאוול: א. להורות לחיזבאללה להפסיק את אש הטילים מלבנון לישראל. ב. לבטל את ההרשאה שבשאר אסד נתן לחיזבאללה לירות לתוך רמת הגולן, המוחזקת על ידי ישראל. ג. להפסיק את רכבות האוויר האירניות, המביאות נשק וציוד צבאי לחיזבאללה. ד. לאסור על אנשי אל קעידה, במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי להשתמש, בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק כבתחנת מעבר ללבנון ולמזרח הים התיכון.
ה. להפסיק לתמוך בשורה של ארגוני טרור פלסטינים, ביניהם החמס והג`יאהד האיסלמי, והחזית העממית לשחרור פלסטין המפקדה הכללית של אחמד ג`יבריל. אולם הדרישה העיקרית של קולין פאוול מבאשר אסד הייתה לסגור את נמלי הים התיכון הסורים מפני אוניות הנושאות אתן טילים, חלקי טילים וחלקי חילוף לטנקים ולמטוסים, המיועדים לעיראק. אסד גם דחה דרישה אמריקנית זאת.
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי השיחה בין השניים הסתיימה, בהגשת אולטימטום של פאוול לאסד. שר החוץ האמריקני, אמר כי באם אסד לא ינקוט בצעדים אלה ובאם האש של חיזבאללה על ישראל תמשך, ארצות הברית לא תמנע מישראל מלהתקיף מטרות צבאיות סוריות לא רק בלבנון אלא בעומק סוריה עצמה.
פלסטינים: עראפת דחה באורח מוחלט כל ניסיון של שר החוץ האמריקני להפסיק את פעולות הטרור ובייחוד את פעולות המתאבדים. פירוש הדבר, עתה עם צאתו של קולין פאוול את האזור, יהיה ניסיון פלסטיני לחדש את אופנסיבת הטרור והמתאבדים בכל עוצמתה. כמה רגעים לאחר שפאוול עזב את בניין המוקטעה ירד ערפאת, בפעם הראשונה מאז הושם שם במצור, אל העיתונאים האמריקנים ודיבר אתם. משפט המפתח בדבריו היה: מה האמריקנים חושבים? האם הם אינם מבינים כי המצב הזה, בו אינני יכול לצאת מהדלת של בנין זה, לא תשפיע על כל מצב היציבות במזרח התיכון?
וזו בדיוק הנקודה. האמריקנים מבינים טוב מאוד דברים אלה, אבל בהבדל אחד גדול. האמריקנים מבינים כי יאסר ערפאת התחיל את המלחמה שלו ואת אופנסיבת הטרור שלו, כדי להביא למצב כזה במזרח התיכון בו האזור יתדרדר למלחמה אזורית. לכן הם מוכנים לבודדו ורוצים להחליפו. את התהליך הזה, שנעשה בעזרת הבידוד והמצור של ישראל על המנהיג הפלסטיני, הם אינם רוצים, בשלב זה להפסיק ולעצור. אולם מהצד השני, את התהליך של הידרדרות המזרח התיכון לקראת מלחמה אזורית, את התהליך הזה, הם אינם יכולים כבר כנראה לעצור, וזו היא המסקנה העיקרית ממסעו של קולין פאוול באזור.

Print Friendly, PDF & Email