ועידת פסגה באנטליה של הרמטכ"לים של ארה"ב, רוסיה וטורקיה במאמץ למנוע התנגשות בין שלושת הצבאות בסוריה

ועידת פסגה צבאית, ראשונה מסוגה אי פעם, של שלושת הרמטכ"לים של צבאות ארצות הברית, רוסיה וטורקיה, התכנסה ביום ג' 7.3 בעיר הטורקית אנטליה Antalya בדרום טורקיה, בניסיון למנוע התנגשות בין שלושה הצבאות המרכזיים העומדים עתה פנים מול פנים בצפון סוריה. המדובר בצבאות ארצות הברית, רוסיה וטורקיה.
בוועידת הפסגה שתמשך יומיים ( יום ג' ויום ד' 8.3-7) משתתפים ראש המטות המזוינים של ארצות הברית  הגנרל  ג'וזף דאנפורד Gen. Joseph Dunford. ראש המטה הכללי הרוסי גנרל ואלירי גראסימוב Gen. Valery Gerasimov, וראש המטה הכללי הטורקי גנרל חולוסי אקאר Gen. Hulusi Akar.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי שלושת הרמטכ"לים ידונו רשמית במצב המלחמה בסוריה. אולם למעשה יעמדו על סדר היום ששה נושאים עיקריים:
1. כיצד למנוע התנגשות בין הצבא האמריקני, הצבא הרוסי, והצבא הטורקי אשר טורי השריון שלהם ניצבים עתה זה מול זה בסביבות העיר הסורית מאנביג' Manbij.
2. באפשרות להפוך את המצב של כמעט התנגשות צבאית בין שלושת הצבאות לנקודת מפנה בה הצבאות ישתפו ביניהם פעולה במלחמה בסוריה-בייחוד במלחמה נגד ISIS.
3. שלושת הרמטכ"לים יבדקו את האפשרות של שיתוף פעולה צבאי בין שלושת הצבאות לכיבוש העיר ראקא Raqqa שהיא בירת ISIS  בסוריה.
4. האם אפשר יהיה להעביר את שיתוף הפעולה הצבאי הזה בין שלושת הצבאות במלחמה בסוריה  למלחמה ב-ISIS, גם בעיראק.
5. שלושת הרמטכ"לים יבדקו גם האפשרות של הפעלת צבאות אחרים במסגרת ההסכמים אליהם הם יגיעו. בעיקר מדובר בהפעלת הצבא הסורי, הפועל היום כבר תחת פיקוד רוסי.


( שלושת הרמטכ"לים באנטליה משמאל לימין: דאנפורד, אקאר, גראסימוב. )
6. אם לא יושג הסכם לשיתוף פעולה צבאי אמריקני-רוסי-טורקי  בסוריה, ינסו שלושת הרמטכ"לים להגיע להבנות על חלוקת הגזרות השונות בסוריה בהן הצבאות יפעלו. כלומר, באיזה גזרות יפעלו האמריקנים מבלי שהרוסים יתערבו בהן, ובאיזה גזרות הרוסים יפעלו מבלי שהאמריקנים יתערבו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסיפים, כי מדובר בוועידת הפסגה האמריקנית-רוסית החשובה ביותר שהתכנסה כחודש ומחצה בלבד לאחר שהנשיא דולנד טראמפ נכנס לבית הלבן ( 20 בינואר).
אין ספק כי כל אחד משלושת המפקדים המשתתפים בפסגה קשור בצורה ישירה עם נשיא מדינתו. הגנרל דאנפורד מקושר עם הנשיא דולנד טראמפ ושר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס. הגנרל גראסימוב מקושר עם הנשיא ולדימיר פוטין ועם שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגי שוגיו. הגנרל אקאר, מקושר ישירות עם נשיא טורקיה טאייפ ארדואן.
אם שלושת הגנרלים יגיעו להסכמות שתאושרנה על ידי הנשיאים,  ייצא שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-רוסי-טורקי לפועל למרות ההתקפות  הפוליטיות העזות  בתוך ארצות הברית  של יריבי טראמפ על הקשרים בין אנשי ממשל הנשיא והרוסים. בכך ישיג הנשיא טראמפ שיתוף פעולה צבאי עם הרוסים במלחמה עם ISIS, התפתחות אותה הגדיר כמה פעמים במערכת הבחירות ומאז נכנס לבית הלבן 'כהתפתחות טובה'.
מהצד הרוסי, ירשום לעצמו הנשיא ולדימיר פוטין הישג דיפלומטי-אסטרטגי ממדרגה ראשונה,  כאשר בפעם הראשונה מאז סיום מלחמת העולם השניה ב-1945, לאחר 72 שנה של מלחמה קרה, צבאות ארצות הברית ורוסיה יילחמו נגד אויב משותף-הטרור המוסלמי. פעולת הצבא הרוסי תתפשט מסוריה לעיראק.
גם ההישג של נשיא טורקיה טאייפ ארדואן יהיה מרשים. אנקרה והצבא הטורקי יהיו השותפים האסטרטגיים בקביעת עתידה של סוריה, ובמלחמה נגד ISIS. במילים אחרות, עקב צאתו של הנשיא אובמה את הבית הלבן וכניסתו של הנשיא אליו, מעמדה של טורקיה כמעצמה מזרח תיכונית יוכר במקום איראן.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “ועידת פסגה באנטליה של הרמטכ"לים של ארה"ב, רוסיה וטורקיה במאמץ למנוע התנגשות בין שלושת הצבאות בסוריה

 • מרץ 7, 2017 @ 21:29 at 21:29
  Permalink

  ואיפה איראן בכל זה? סוריה זה צבא איראן

 • מרץ 8, 2017 @ 16:19 at 16:19
  Permalink

  בהצלחה בבוץ המזרח תיכוני

 • מרץ 8, 2017 @ 18:50 at 18:50
  Permalink

  הדבר הכי חשוב מה יקרה עם הכורדים הנכס הכי חשוב לישראל????
  הטורקים רוצים להשמיד את כל הכוחות של הכורדים YPG בסוריה ולעשות שואה כמו שעשו לארמנים לפני 100 שנה!!!! לפני שנה ושנתיים ניסו לעשות את זה אל נוסרא ו ISIS בתמיכה של הטורקים ולא הצליחו, עכשיו ארדוגאן בגד באירגונים האלה בשביל להיות נחמד לרוסים ואמריקאים ופתאום לאחר ביקור באנקרה של ברזני מנהיג הכורדים בצפון עיראק קיבל את התפקיד החדש והפך להיות אויב לכורדים בסוריה והתחיל להתגרות וכבר נהרגו כמה חיילים ל 2 מחנות וכולם כורדים!!!
  עכשיו לאחר המפגש בין 3 גנרלים, אם הגיע להסכם להשמיד את הכורדים בצפון סוריה זה יהיה מכה גדולה קודם כל לישראל כי לדעתי זה הנכם הכי גדול שלנו ואין לנו שום ידידים בכל מזרח התיכון חוץ מהכורדים!!!!

 • מרץ 8, 2017 @ 19:47 at 19:47
  Permalink

  מה ההתעקשות הדיסלקטית הזו עם דולנד? מגוחך ולא בפעם הראשונה.
  אחת ולתמיד. זה דונלד ולא דולנד !

  • מרץ 16, 2017 @ 1:29 at 1:29
   Permalink

   רולי …חשבת פעם שיש בעולם שלנו בארצנו אנשים דיסלקטים .. כן גם לי זה קורה .ואם אתה יודע שהאיש התכוון ל Donald Trump אז תמחל לאיש לא קרה כלום ..אנחנו לא מושלמים ..רק להזכיר לך ישנם המון מקומות עבודה שמעסיקים אנשים עם מוגבלויות.אני עובד עם כמה בארצות הברית …
   שיהיה לך יום ניפלא

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות