'ורד הגליל' תרגיל המלחמה עם חיזבאללה הציג רק אספקט אחד של המלחמה שיכולה לפרוץ בין ישראל וחיזבאללה

עם סיומו, ביום שלישי 16.2, של תרגיל הענק של חיל האוויר בצפון ישראל שנשא את השם 'ורד הגליל', בו חיל האוויר תרגל תגובה ישראלית על כמה ימי מלחמה שחיזבאללה יזם, נשארה השאלה אם ישראל וצה"ל פיתוחו תשובה מרתיעה לתקיפה מוגבלת מצד חיזבאללה, והאם חיזבאללה פיתח תשובה משלו לצעדי צה"ל.
במילים אחרות, האם ישראל, צה"ל וחיזבאללה הצליחו לשמור על מאזן האימה הקיים ביניהם.
צה"ל הפגין ב'ורד הגליל' יכולת של הטלת כל המשקל המבצעי האווירי שלו בתגובה לפתיחה באש  מצד חיזבאללה.
קצין בכיר שהשתתף בתרגיל אמר כי במשך 24 שעות הצליח חיל האוויר לתקוף 3000 מטרות של חיזבאללה, בעוד שבכל שלושת השבועות של מלחמת לבנון השנייה ב-2006 תקף חיל האוויר קצת למעלה מ-4000 מטרות.
תקיפה של אלפי מטרות בטווח של יום אחד פירושה לא רק הריסת והשמדת התשתיות הצבאיות של חיזבאללה, אלא גם הריסת התשתיות האסטרטגיות של לבנון.
כלומר, על חיזבאללה לקחת בחשבון כי הפגיעה הישראלית תהייה לא רק במערכים הצבאיים שלו, אלא גם בתשתיות האסטרטגית של לבנון כמו מפעלי מים וחשמל, דרכים ראשיות וגשרים. לאחר הפצצה ישראלית כזו חיזבאללה לא יוכל לטעון יותר כי במהלכים הצבאיים שלו נגד ישראל הוא מגן על לבנון.
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה שהגיב על תרגיל 'ורד הגליל' ביום שלישי 16.2 אמר, כי אם צה"ל יתקוף את כוחותיו בלבנון, יראו תושבי ישראל מראות שלא ראו מעודם. כוונתו הייתה למראות הרס שייגרמו לתשתיות בישראל הטילים הבליסטיים המדויקים מתוצרת איראן הנמצאים בידי כוחותיו. 
ההערכה המודיעינית היא, כי בידי חיזבאללה מצויים קרוב ל-1,000 טילים כאלה.
אולם כל התמונה הזאת של איומים הדדיים מטעה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי דרך הפעולה של צה"ל בתרגיל 'ורד הגליל' מפגינה את דרך החשיבה הצבאית של הרמטכ"ל רב אלוף כוכבי.
כוכבי בונה את יכולות וכוח התקיפה של צה"ל לקראת מלחמת בזק בה עוצמת האש  ויכולת תקיפה מהירה של חיילות האוויר, הים והיבשה, יכריעו את המערכה ויביאו את הניצחון לצה"ל תוך זמן קצר.
כוכבי לוקח בחשבון כי צבא הנוקט בדרך ושיטות אלה משלם במחיר כבד בחיי אדם וציוד כמו טנקים ומטוסים, אבל הוא מאמין כי הכרעה מהירה של האויב תקצר את המלחמה ותמנע אבדות כבדות בקרב האוכלוסייה האזרחית בעורף.
צריך לשים לב גם לנקודת הפתיחה של תרגיל 'ורד הגליל'. 
עד עכשיו צה"ל פתח תרגילים כאלה בשרטטו מצב בו חיזבאללה תקף וחטף כמה חיילי צה"ל המוצבים על גבול ישראל-לבנון, או כאשר יחידת קומנדו של חיזבאללה השתלטה  על מוצב צבאי או יישוב ישראלי לאורך הגבול. הפעם סצנריו  הפתיחה לתרגיל היה ירי של טיל נ"מ של חיזבאללה לעבר מטוס ישראלי ופגיעה בו אבל ללא הצלחה להפילו.
ב-3 בפברואר שיגר חיזבאללה טיל לעבר 'כלי טייס לא מאויש'  ישראלי שטס מעל דרום לבנון אבל לא פגע בו. חיל האוויר הודיע כי המל"ט המשיך במשימתו.
בחמשת החודשים האחרונים, מאז סוף אוקטובר 2020, מנסה חיזבאללה, מלבד פעם אחת, ללא הצלחה ליירט  כלי טייס ישראליים ולנסות לשים יד על הציוד האלקטרוני שלהם כדי להבין את דרך פעולתם.
לפי הסצנריו החדש גם של צה"ל וגם של חיזבאללה המלחמה תתחיל באוויר, שם יש לחיל האוויר הישראלי עליונות.
אם תפתח מלחמה כזו בין ישראל וחיזבאללה הזירות היחידות שבהן היא תתנהל לא תהיינה רק ישראל ולבנון, כפי שתורגל ב'ורד הגליל'.
לחיזבאללה ישם כוחות וטילים רבים המוצבים בסוריה. אפשר וצריך להניח, כי גם ההוטים בתימן, ומליציות שיעיות עיראקיות פרו-איראניות תצטרפנה למלחמה. חזית נוספת בין ישראל וחיזבאללה יכולה להיפתח בשדות הנפט והגז הימיים של ישראל בים התיכון.
לכן תרגיל 'ורד הגליל' המחיש לפנינו רק אספקט אחד של המלחמה היכולה לפרוץ בין ישראל וחיזבאללה.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות