זווית הראייה האיראנית.

מיוחד ובלעדי למקורות האיראנים של תיקדבקה: צריך וכדאי להסתכל על זווית הראייה האיראנית לגבי החלטת וועדת הנגידים של הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם משבת 4.2, להביא לדיון את נושא תוכנית הגרעין האיראנית לפני מועצת הביטחון.
למרות שבטהרן היו מעדיפים שהחלטה לא תתקבל, הרי שהצמרת האיראנית איננה חושבת שהיא כל כך שלילית מבחינתה של איראן בגלל שש הסיבות:
1. איחוד שורות העם מאחורי הנהגת האייטוללות. אויב חיצוני הוא תמיד מתכון יעיל לכך עוד לפני התקבל ההחלטה בווינה בשבת 4.2, החל המשטר בהפצת שמועות על התקפה אמריקנית-ישראל המתקרבת. חרושת השמועות פועלת באיראן בשבוע האחרון שעות נוספות כדי לדווח על היום והשעה שיופיעו מטוסים ישראליים בשמי איראן להפצצת המתקנים הגרעינים, וזאת במקביל לטילי השיוט האמריקאים שיהרסו את הבונקרים התת-קרקעיים שמתנהלת בהם פעילות גרעינית ופצצות ישראליות לא יכולות לחדור לשם. לפי השמועות, המתקפה תיערך ביום שבת 11 בפברואר, יום השנה ה-27 להכרזה על הקמת משטר אסלאמי באיראן בשעה 5 בבוקר. לפי תסריט זה, מטוסים ישראליים יחוגו על מתקני הגרעין בעיר איספהאן Isphahan, וישגרו טילים חודרניים לתוך המתקנים שיגרמו פיצוצים נקודתיים ויגיעו למנהרות שנחפרו מתחת המפעל, תוך מאמץ לא לפגוע בחיי האוכלוסייה האזרחים המתגוררת קרוב למתקן. באותו זמן יפגעו טילי שיוט אמריקאים במתקני העשרת אורניום בנטאנז Natanz, וכן בכור הגרעיני הפועל במים כבדים המוקם בעיר ארק Arak במרכז איראן. המשטר מעודד הפצצת שמועות אלה במטרה להביא לליכוד שורות העם, תחת האיום האמיתי או התעמולתי של מתקפה אמריקאית-ישראלית על מתקני הגרעין.
2. בשלב זה איראן נפטרה מכל הלחצים והפקחים של הוועדה לאנרגיה גרעינית, והיא לא תאפשר להם יותר להיכנס לתוך גבולותיה ולערוך ביקורות. בטהרן מצפים כי במשך החודש שנותר עד לקיום הדיון הראשון במועצת הביטחון יחל משא ומתן חדש על התנאים בהם הפקחים יכולים לחזור לאיראן וכן על השאלה באיזה מתקנים הם יוכלו לבקר או לא? המקורות שלנו מוסרים כי כבר עכשיו מדברים בחוגי הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה כי איראן מוכנה לדון על פתיחת מתקנים חדשים לביקורת, כאלה שהיא סירבה לפתוח אותם עד כה. האירופאים והערבים ישתמשו בפיתיון האיראני הזה, כדי לדחות את הדיון במועצת הביטחון לתאריך מאוחר יותר.
3. עצם קביעת התאריך לדיון במועצת הביטחון, (תוך חודש.) ידחוף את מחירי הנפט כלפי מעלה, ויאפשר לאיראן להכין לה עתודות כספיות גדולות, במקרה ויוטלו עליה סנקציות.
4. בשלב זה איראן איננה חוששת מסנקציות, מאחר והיא בטוחה כי סין, לה היא מייצאת חלק גדול מהנפט שלה, לא תאפשר הטלת מגבלות על יצוא הנפט האיראני, ותטיל על כך ווטו. סנקציות שלא יפגעו בייצוא הנפט האיראני, תהיינה טורדניות אבל לא בעלות משמעות גדולה למשק האיראני.
5. כדי להוכיח זאת וכדי להתכונן בצורה מסודרת לאפשרות כזו, ניצלה ההנהגה האיראנית בסוף השבוע את גל ההפגנות בעולם המוסלמי נגד הקריקטורות על הנביא מוחמד, והחלה בעצמה לבטל את החוזים המסחריים והכלכליים שלה עם מדינות מערביות, שפרסמו קריקטורות אלה. כלומר, איראן איננה מחכה עד שיתקיפו אותה. היא מקדימה מכת מנע למכה שמתכננים עליה.
6. לרשותה של איראן עומדים ארבעה מערכים צבאיים-טרוריסטים הפועלים ברחבי המזרח התיכון והמפרץ הפרסי. בעיראק, לבנון- חיזבאללה, החמס והג`יהאד האיסלמי בישראל וברשות הפלסטינית, ומערך טרור בנסיכויות המפרץ הפרסי, אותם היא יכולה להפעיל בנפרד או במשולב, במידה והיא תרגיש כי היא צריכה להוריד את הלחץ מעליה, או לנקוט בפעולות תגמול.
הדבר היחיד ממנו האיראנים חוששים היא התקפה צבאית ממושכת. לכך הם מתכוננים.

Print Friendly, PDF & Email