זיכוי אולמרט, פתח את הדרך להקמת שלושה גושים פוליטיים בישראל

מי שרוצה לקבור את ראש בחול, ולא להבין את המשמעות הפוליטית בפסק הדין של בית המשפט המחוזי, שניתן ביום ג' 10.7, שזיכה את ראש הממשלה ומנהיג 'קדימה' לשעבר אהוד אולמרט, בסעיפי האישום העיקריים נגדו, יימצא מפלט בדיבורים על רעידת האדמה המשפטית שפסק הדין חולל, כאשר פרקליטות המדינה מואשמת בקשר להפלת ראש ממשלה בישראל.
אולם יותר מכל גורם אחר, היה זה דווקא ראש צוות הגנה המנצח של אהוד אולמרט, עו''ד אלי זוהר, שביקש לאחר הקראת פסק הדין מהציבור בארץ לחשוב על עתיד בניו ונכדיו, כאשר הוא בוחן מה המחיר שמדינת ישראל שילמה כאשר היא הדיחה בהאשמות שווא ראש ממשלה אשר  עמד להשיג שלום עם הפלסטינים.
החרתה אחריו מי שהייתה ראש לשכת ראש הממשלה שולה זקן, שהורשעה בחלק מהאשמות מהן אולמרט זוכה, כאשר אמרה דברים דומים לאלה של עו''ד אלי זוהר, כי המחיר שמדינת ישראל שילמה במשפט זה היא הפלתו  של ראש ממשלה מכהן, שיכל להשיג דברים רבים עבור המדינה. גב' זקן הושתקה מיד על ידי עורך דינה מיכה פלטמן, משום שאם הייתה ממשיכה בהם, היא רק הייתה מאשרת עוד פרט מרכזי אחד שבצבץ מפינות רבות של פסק הדין, אם כי הדברים לא נאמרו במפורש  על ידי השופטים, כי שולה זקן  שימשה שכפ''צ אישי לאולמרט.
אין שום ספק, כי המשמעות הפוליטית העיקרית של זיכויי אהוד אולמרט היא, כי גוש השמאל-המרכז הישראלי, המורכב עתה מארבעה גורמים עיקריים שהם מר''צ, 'העבודה', 'יש עתיד', וחלק מ'קדימה', קבל ביום שלישי 10.7, מנהיג פוליטי סביבו הוא יכול להתאחד, מבלי אפילו לחכות לתוצאות משפט אחר של אולמרט המתנהל בפרשת 'הולילנד'.
מאחר ואהוד אולמרט ומנהיג 'יש עתיד' יאיר לפיד, מתאמים ביניהם את צעדיהם הפוליטיים, הבעיה, או המכשול היחיד העומד כיום לפני אולמרט בדרך למנהיגות גוש זה, היא הגב' שלי יחימוביץ' מנהיגת מפלגת 'העבודה'.
יחימוביץ' תצטרך עתה להיפרד מחלומותיה להפוך למפלגת האלטרנטיבה ל'ליכוד', ולמפלגה הגדולה ביותר באופוזיציה הישראלית. אם היא תחליט שלא להיפרד מחלומות פוליטיים אלה, היא תואשם על ידי ציבור הבוחרים הישראלי, כמי שמנעה את הפלת הימין מהשלטון. 
מסביב לגוש פוליטי חדש כזה יכולים להיקבץ, גם כל הדמויות הביטחוניות לשעבר המחפשים לעצמם בית פוליטי, כמו  ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, הרמטכ''לים לשעבר דן חלוץ וגבי אשכנזי, וראש השב''כ לשעבר יובל דיסקין.
ברגעים אלה, כל אלה יהיו מוכנים לשים מאחוריהם את חילוקי הדעות והיריבויות האישיות ביניהם, ולהתאחד כיום סביב המנהיג החדש של הגוש המרכזי-השמאלי הישראלי, אפילו אם בעוד כמה חודשים יתברר כי בסופו של דבר הוא לא יקום.
לגוש חדש כזה יכולות להצטרף גם רבות מתנועות המחאה החברתיות הישראליות, אשר יונקות את כוחן וגם את הכספים הדרושים לממון פעולותיהם, מאותם מקורות, ביניהם מקורות חוץ, התומכים בהתהוות גוש פוליטי מרכזי שמאלי כזה בישראל.
כרגע, לאיש זה לא משנה, כי גם גוש פוליטי כזה לא ישיג שום פריצת דרך בנושא הפלסטיני. העיקר שאפשר להשתמש באשליה זו, כבסיסמא פוליטית מאחדת.
מבחינה פוליטית ישראלית שני המפסידים הגדולים ביותר של פסק הדין במשפט אולמרט, הם מנהיגת 'קדימה' לשעבר הגב' ציפי ליבני, ומנהיג 'קדימה' הנוכחי ח''כ שאול מופז.
אסור לשכוח, כי ליבני היא זו שדחפה ב-2008, עוד לפני הגשת כתבי האישום נגד אולמרט, מהם זוכה, לפרישתו מתפקיד ראש הממשלה, ולשם השגת מטרה זו עשתה יד אחת עם מי שהיום מכהן כשר הביטחון, ואז היה גם מנהיג מפלגת 'העבודה' אהוד ברק. 
לכן הדיבורים היום, כי הפרקליטות היא זו שהפילה את אולמרט מראשות הממשלה, הם פופוליסטיים ודמגוגיים. 

אפשר להבחין בקצב התהפוכות המסחרר המתרחש בפוליטיקה הישראלית, כאשר רק במוצאי שבת 7.7, הוצגה ליבני בהפגנת 'הפראיירים' כמנהיגה האפשרית של הגוש המרכזי-השמאלי החדש העומד לקום. לא עברו ארבעה ימים, וביום ג' היא הודחה כבר מתפקיד זה לטובתו של אולמרט.  
גם מחנה הימין ממול איננו יושב בחיבוק ידיים.
המהלכים הפוליטיים האחרונים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לשמור בכל מחיר, אפילו במחיר של התבזות אישית וזיגזוג של לטאה, בפרשת 'השוויון בנטל' של המשרתים בצה''ל, את מנהיג 'קדימה' שאול מופז בקואליציה, לא נבע מתוך כניעה ללחץ המפגינים, אלא מתוך הצורך להבטיח, כי בהתפתחות בה יוקם גוש מרכזי-שמאלי חדש, מופז וחברי הכנסת התומכים בו מבין אנשי 'קדימה', כ-10 במספר, יעברו סופית אל גוש הימין.
גם מנהיג מפלגת 'ישראל ביתנו' שר החוץ אביגדור ליברמן נערך להתפתחות כזו.
ליברמן המודע לאפשרות, כי בזמן הקרוב גם הוא יעמוד בפני הגשת כתבי אישום, כבר פעל למנות לו יורש. המדובר ביאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, אשר נפטר ב-30 ביוני.  העובדה, כי יאיר שמיר ידוע ביחסיו הקרובים וההדוקים עם המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון, מעלה את האפשרות כי מול גוש המרכז והשמאל, יקום גוש מרכז-ימין אשר יכלול את 'הליכוד', 'ישראל ביתנו', 'עצמאות' ו'האיחוד הלאומי'.
מצב פוליטי חדש זה לא ישנה את העובדה הפוליטית הקיימת במדינת ישראל מאז היווסדה, כי שני הגושים הפוליטיים, ינסו שלא להרחיק מהם את הגוש הפוליטי השלישי בגודלו בישראל הדתי-חרדי, המורכב מ'ש''ס' ו'דגל התורה', מתוך שיקול שבכל קונסטלציה פוליטית שתתהווה, שני הגושים יזדקקו לקולותיהם כדי להרכיב ממשלה.     


 

Print Friendly, PDF & Email